Najczęściej kupowane

Oświetlenie

Oświetlenie akwarium jest jedną ze składowych, których suma składa się na sukces akwarystyczny. To od oświetlenia zależy, czy rybki i inne organizmy wodne będą rozwijały się prawidłowo, także odpowiednie światło zapewnia odpowiedni rozwój roślin akwariowych. Dzięki oświetleniu – także sztucznemu – prawidłowo przebiega fotosynteza roślin, co zape...

Oświetlenie akwarium jest jedną ze składowych, których suma składa się na sukces akwarystyczny. To od oświetlenia zależy, czy rybki i inne organizmy wodne będą rozwijały się prawidłowo, także odpowiednie światło zapewnia odpowiedni rozwój roślin akwariowych. Dzięki oświetleniu – także sztucznemu – prawidłowo przebiega fotosynteza roślin, co zapewnia odpowiednią ilość tlenu w zbiorniku. Warto pamiętać, że zbyt mała ilość światła sprawi, że zarówno rybki jak i rośliny akwariowe nie będą rozwijać się w prawidłowy sposób. Z kolei zbyt duża ilość światła może prowadzić do wykwitu glonów, które są wrogiem akwarium. Prawidłowo dobrane oświetlenie zbiornika reguluje procesy biologiczne w nim zachodzące. Wyróżnia się kilka czynników, które decydują o tym, czy doświetlenie naszego akwarium jest wykonane w odpowiedni sposób. Znaczenie ma zarówno typ oświetlenia, jego moc czy barwa światła, jakie generuje.

Temperatura barwy światła nie ma większego znaczenia dla samych roślin – zarówno światło żółte, białe jak i zimne, przechodzące w niebieskie nie będzie szkodzić organizmom wodnym. Tutaj można pokusić się o dostosowanie temperatury barwy światła w akwarium do temperatury barwy światła w całym pomieszczeniu. Oświetlenie nocne powinno być słabsze w stosunku do oświetlenia dziennego, może mieć ono niebieskawą barwę, przypominającą światło księżyca. Można doświetlić sam front akwarium, by w jego głębi zapewnić rybkom możliwość ukrycia się i odpoczynku. Moc oświetlenia powinna być dobierana indywidualnie w zależności od wielkości akwarium. W sprzedaży dostępne są tradycyjne świetlówki o różnych rozmiarach i mocy, dostępne jest także oświetlenie LED, najczęściej w formie pojedynczych, mniejszych żarówek punktowych umieszczonych na taśmie. Charakteryzuje się ono większą energooszczędnością niż zwykłe świetlówki. W dzisiejszych czasach istnieje wiele ciekawych rozwiązań oświetleniowych, a pięknie podświetlone akwarium stanowi wspaniałą ozdobę pomieszczenia, w którym się znajduje.

Więcej

Oświetlenie W tej kategorii nie ma produktów.