Najczęściej kupowane

Grzałki

Grzałka akwarystyczna to urządzenie, które służy do utrzymywania stałej temperatury wody w akwarium. Jest to istotne szczególnie w przypadku hodowli tropikalnych ryb akwariowych, jednak grzałka może okazać się niezbędna także podczas hodowli bardziej popularnych gatunków rybek, szczególnie w okresie zimowym. Odpowiednia temperatura wody przyczyn...

Grzałka akwarystyczna to urządzenie, które służy do utrzymywania stałej temperatury wody w akwarium. Jest to istotne szczególnie w przypadku hodowli tropikalnych ryb akwariowych, jednak grzałka może okazać się niezbędna także podczas hodowli bardziej popularnych gatunków rybek, szczególnie w okresie zimowym. Odpowiednia temperatura wody przyczynia się do zwiększenia żywotności ryb. Są one bardziej odporne na choroby i obserwuje się większą ich aktywność. Najważniejszą cechą grzałki jest jej moc. Od mocy zależy to, czy sprzęt będzie wydajny, czy nie będzie doprowadzał do przegrzewania wody – a może się tak stać wówczas, gdy zastosujemy zbyt mocną grzałkę w akwarium o małym litrażu. Podobnie jest z grzałkami, które mogą okazać się zbyt słabe, by ogrzać wodę w dużym zbiorniku. Warto więc dobrze wybrać sprzęt ogrzewający wodę akwariową.

Fachowcy przyjmują pewną prawidłowość, wedle której na jeden litr wody potrzebny jest 1W mocy, a stosując się do tej zasady uzyska się najlepsze efekty. Na rynku dostępne są już grzałki w pełni automatyczne, które zaopatrzone są w termostat regulujący ogrzewanie według potrzeb i utrzymujący temperaturę wody na stałym poziomie. Droższe modele zaopatrzone są w wyświetlacze LED, które wskazują aktualny stan temperatury wody. Wedle upodobań zaopatrzyć się można zarówno w grzałkę wewnętrzną jak i zewnętrzną. Wewnętrzne można umieścić na dnie zbiornika i zaaranżować przestrzeń wokół nich, przykryć je roślinami czy korzeniem. Można także taką grzałkę umieścić za filtrem, gdzie również będzie mało widoczna. Grzałki zewnętrzne zazwyczaj w jakimś stopniu muszą wystawać ponad taflę wody, zaopatrzone są w przyssawki, za pomocą których można przymocować je do szyby akwarium. Większość dostępnych grzałek posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem, przed podłączeniem takiego sprzętu zaleca się jednak zanurzenie go w wodzie. Grzałka akwarystyczna to niezbędne urządzenie, pozwalające zapewnić rybom odpowiednią temperaturę wody, a co za tym idzie przyjazne środowisko do życia.

Więcej

Grzałki W tej kategorii nie ma produktów.