Najczęściej kupowane

Pokarm dla rybek

Na rynku dostępne są różne rodzaje pokarmów dla rybek. Różnią się one między sobą nie tylko składem, ale i formą podawania, kształtem czy rozmiarem. Najpopularniejszy jest miks płatków, który jest uniwersalny. Przez pewien czas utrzymuje się on na powierzchni, co daje możliwość posilenia się rybkom żerującym tuż pod powierzchnią wody, później st...

Na rynku dostępne są różne rodzaje pokarmów dla rybek. Różnią się one między sobą nie tylko składem, ale i formą podawania, kształtem czy rozmiarem. Najpopularniejszy jest miks płatków, który jest uniwersalny. Przez pewien czas utrzymuje się on na powierzchni, co daje możliwość posilenia się rybkom żerującym tuż pod powierzchnią wody, później stopniowo opada w kierunku dna i dzięki temu żywią się ryby bytujące na dnie zbiornika oraz te, które są najniżej w hierarchii akwarium. Inną propozycją jest granulat, który najczęściej jest dostępny w trzech wariantach: granulat, minigranulat oraz mikrogranulat. Jest to pokarm tonący lub wolno tonący, który będzie odpowiedni dla ryb, które mają tendencje do żerowania w toni wodnej oraz przy dnie. Kolejnym przykładem są chipsy, które mają kształt spłaszczonego dysku. Ten typ pokarmu doskonale sprawdzi się, jeżeli w swoim akwarium posiadamy większe ryby. Małe rybki również będą mogły się posilić tym typem pokarmu, jednak będą one odgryzać go fragmentami. To rozwiązanie sprawdza się także w przypadku gdy ryby są bardzo żarłoczne – wówczas odgryzanie pokarmu spowalnia proces jedzenia. Czwartym przykładem konkretnego typu karmy są pellety i pałeczki. Pływają one po powierzchni wody. Pellety mają kulisty kształt, pałeczki są podłużne.

Wafelki to typ pożywienia, który bardzo szybko opada na dno i najlepiej się sprawdzi dla rybek, które żerują przy dnie oraz dla skorupiaków. Kształt wafelków jest zachowany przez dłuższy czas, ponieważ chłoną one wodę stosunkowo powoli. Dla ryb zamieszkujących dno zbiornika oraz skorupiaków również odpowiedni będzie pokarm w formie tabletek. Istnieją w tej kategorii tabletki samoprzylepne, które przyczepia się do szyby zbiornika. Istnieje także specjalny rodzaj pokarmu dla młodego narybku, są to pokarmy mikronizowane, czyli zmielone w postać bardzo drobnego pyłu, co ułatwia spożywanie młodym rybkom. Na rynku dostępne są także pokarmy naturalne, które składają się z suszonych bezkręgowców – te karmy są bogate w chitynę i karotenoidy. Zaletą takich pokarmów jest kompozycja naturalnych składników, które są bezpieczne dla układu pokarmowego ryby.

Więcej

Pokarm dla rybek Jest 13 produktów.

Podkategorie

  • Dla ryb mięsożernych

    Ryby mięsożerne posiadają bardzo krótki przewód pokarmowy, za to ich żołądki mają spore rozmiary w stosunku do proporcji całego ciała. Pokarm nie jest trawiony od razu, jest przez pewien czas magazynowany w żołądku. Ryby mięsożerne nie są w stanie trawić pokarmów roślinnych, ponieważ ich żołądki nie wytwarzają odpowiednich, niezbędnych do tego procesu enzymów. Nawet pomimo zjedzenia pokarmu zawierającego składniki roślinne organizm ryby mięsożernej nie jest w stanie przyswoić żadnych substancji odżywczych. Taki pokarm może służyć jedynie do tego, by zapewnić rybie poczucie sytości. Zwierzęta te żywią się żywym lub martwym pokarmem zwierzęcym. Do rozdrabniania go służą im ostre zęby, ich wielkość jest uzależniona od rozmiarów ryby. Drapieżniki najczęściej odgryzają kawałki mięsa i połykają je w całości. Mniejszym rybkom mięsożernym zęby służą do rozdrabniania pokarmu, gniecenia pancerzy i skorupek przed ich połknięciem. Warto pamiętać o tym, że głodna ryba zje wszystko, jednak karmienie ryb mięsożernych pokarmem roślinnym na pewno nie zaspokoi ich potrzeb żywieniowych, a może prowadzić do poważnych deficytów i braku w organizmie odpowiednich ilości składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Ryby do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniego bilansu składników takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, sole mineralne czy witaminy. Dopiero tak skomponowany skład karmy będzie odpowiadał za prawidłowy przebieg wszystkich procesów w organizmie ryby.

  • Dla ryb roślinożernych

    Ryby roślinożerne żywią się zarówno żywą jak i martwą substancją roślinną. Ich uzębienie różni się zdecydowanie od uzębienia ryb mięsożernych, ale też służy do zdecydowanie innych celów. Jeżeli ryba roślinożerna posiada zęby, to mają one za zadanie służyć jej do rozcierania pokarmów w jamie ustnej przed ich połknięciem. Ich przewód pokarmowy wyróżnia się tym, że roślinożercy posiadają długie jelito. Może ono nawet kilkunastokrotnie przewyższać długość ciała ryby. Żołądek jako osobny, pojedynczy organ nie istnieje w organizmach ryb roślinożernych. To sprawia, że gatunki te nie są w stanie magazynować pokarmu przez dłuższy czas przed strawieniem, odbywa się ono bezpośrednio po spożyciu pokarmu i trwa stosunkowo długo. Właściwy proces trawienia zachodzi w jelicie. Wytwarza ono specjalne enzymy, które służą do trawienia substancji roślinnych. Jeżeli ryba roślinożerna spożyje pokarm przeznaczony dla ryb mięsożernych – wówczas przyswajany zostaje on jako wypełniacz, z którego ryba nie jest w stanie przyswoić żadnych przydatnych dla siebie substancji odżywczych. Pokarm ten może pobudzić układ pokarmowy do lepszego trawienia, zapewnia również uczucie sytości na dłuższy czas niż pokarmy roślinne, jednak nie wpływa on w żaden sposób korzystnie na organizm ryb roślinożernych. Warto pamiętać o tym, by odpowiednio dostosowywać pokarm do potrzeb swoich akwariowych pupili. Każda głodna ryba będzie w stanie zjeść pokarm, który nie jest stworzony z myślą o niej, jednak na dłuższą metę może doprowadzić to do problemów w układzie pokarmowym oraz chorób. Podczas zakładania akwarium warto zorientować się, jakie preferencje żywieniowe ma ryba, którą nabyliśmy w sklepie zoologicznym.

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 13 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 13 elementów