Najczęściej kupowane

Preparaty do wody

Preparaty do uzdatniania wody w akwarium mają za zadanie przygotować ją pod kątem możliwości hodowli rybek akwariowych. Użycie wody bezpośrednio z kranu może skutkować nawet śmiercią ryb. Zdarzyłoby się tak dlatego, że obecny w składzie wody kranowej chlor oraz metale ciężkie są substancjami szkodliwymi dla organizmów wodnych. Ważnym czynnikiem,...

Preparaty do uzdatniania wody w akwarium mają za zadanie przygotować ją pod kątem możliwości hodowli rybek akwariowych. Użycie wody bezpośrednio z kranu może skutkować nawet śmiercią ryb. Zdarzyłoby się tak dlatego, że obecny w składzie wody kranowej chlor oraz metale ciężkie są substancjami szkodliwymi dla organizmów wodnych. Ważnym czynnikiem, który gwarantuje sukces hodowli ryb jest także przygotowanie wody o odpowiednim odczynie pH, a także zadbanie o odpowiedni stopień jej twardości. Należy zacząć od korekcji twardości wody, dopiero później należy regulować jej odczyn. Dziś można już kupić zarówno ryby jak i rośliny akwariowe przystosowane do zmiennych warunków, które nie są w stanie im zaszkodzić. Istnieją jednak gatunki ryb, jak i gatunki roślin wodnych, których hodowanie wymaga przestrzegania ścisłych zasad i zapewnienia im odpowiedniego środowiska.

Planując zakładanie akwarium warto rozeznać się w temacie, zorientować się jakie gatunki ryb akceptują jakie warunki i jakie połączenie z wystrojem akwarium i obsadzeniem go roślinami będzie korzystne zarówno dla tych pierwszych jak i tych drugich. Warto pamiętać o tym, że do wody należy wprowadzić odpowiednie substancje przyjazne organizmom wodnym, które będą odpowiedzialne za stworzenie flory przyjaznej organizmom żywym. Proces polega na wzbogaceniu wody w konkretne mikro i makroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju ryb i roślin. Odpowiednie szczepy bakterii hamują samozatrucie zbiornika, w którym przy braku odpowiednich bakterii może dochodzić do koncentracji azotynów i trującego amoniaku. Właściwe preparaty zastosowane w odpowiedni sposób zapobiegają także starzeniu się wody, które odbywa się w wyniku odkładania się w wodzie substancji organicznych i odchodów, z których wytrącają się azotany i fosforany, które zaburzają pierwotnie ustalone parametry wody w akwarium. Warto więc dowiedzieć się więcej o preparatach do uzdatniania wody, odpowiednio rozplanować to, jakie organizmy znajdą się w naszym akwarium, dowiedzieć się jakie są ich wymagania i postawić na właściwe produkty. Zapewni to odpowiednie środowisko do wzrostu i rozwoju zarówno ryb jak i roślin.

Więcej

Preparaty do wody W tej kategorii nie ma produktów.

Podkategorie

  • Testy i uzdatnianie wody

    Pierwszym testem, który powinno się zrobić w zbiorniku, do którego planujemy wpuścić rybki jest test na pH wody. Na rynku dostępne są testy, które sprawdzają ów poziom. Jeżeli będzie on zbyt kwasowy lub zbyt zasadowy w stosunku do preferencji ryb, które planujemy umieścić w zbiorniku – wówczas powinno się zastosować odpowiedni preparat dostępny na rynku i regulujący poziom pH wody. Jest to współczynnik kluczowy dla prawidłowego rozwoju ryb, a pH w ciągu doby waha się, ponieważ jest to zależne od roślin żyjących w zbiorniku i ich przemiany materii. Dostępne są także testy określające twardość wody.

    Warto również pamiętać o testach na zawartość azotanów NO3, które są produktem cyklu azotowego i źle działają na organizmy ryb, powodują ich upośledzenie i podatność na choroby. Również zawartość azotynów NO2 warto kontrolować za pomocą specjalnych testów. W przypadku uruchamiania akwarium należy między wpuszczeniem pierwszej a drugiej partii ryb przeprowadzić właśnie taki test. Szkodliwe w nadmiarze są również związki fosforu PO4, które podobnie jak związki azotu są produktem przemiany materii rybek. Takich związków decydujących o jakości wody w zbiorniku akwariowym jest dużo więcej. Rynek akwarystyczny zaopatruje hodowców w całą gamę testów, które pomagają ocenić jakość wody i ewentualnie zapobiegać wszelkim niepożądanym sytuacjom takim jak choroby i śnięcie ryb, wykwity glonów, ewentualnie ułatwiają zbadanie, co zadecydowało o określonym zachowaniu ryb czy ich chorobach lub niemożności rozmnażania się.

  • Preparaty

    O tym, czy woda w naszym akwarium będzie przyjazna dla jej mieszkańców decyduje wiele czynników. Przed zakupieniem ryb należy sprawić sobie wszelkie niezbędne elementy wyposażenia akwarium oraz je zamontować, a także co najmniej na kilka dni przed wpuszczeniem do niego rybek uzdatnić wodę. Woda z kranu nie nadaje się niestety bezpośrednio do hodowli rybek akwariowych. Chlor działa trująco na organizmy wodne, ponadto taka woda zawiera metale ciężkie. Należy przygotować miejsce dla nowych gości co najmniej kilka dni wcześniej. Wówczas jest szansa, że metale ciężkie opadną na dno, a chlor w pewnej części ulotni się. Warto zastosować dostępne w naszym sklepie produkty, które służą do uzdatniania wody i przyspieszają proces zasiedlania ryb. Na rynku istnieje wiele różnych preparatów, które odpowiadają za rozwiązywanie różnych problemów, które może napotkać hodowca rybek akwariowych. To, czy nasze rybki będą się czuły dobrze w akwarium zależy między innymi od poziomu pH w zbiorniku. Na rynku dostępne są testy, które sprawdzają ów poziom. Jeżeli będzie on zbyt kwasowy lub zbyt zasadowy w stosunku do preferencji ryb żyjących w zbiorniku – wówczas powinno się zastosować odpowiedni preparat dostępny na rynku i regulujący poziom pH wody. Podobna sytuacja zachodzi przy ocenianiu twardości wody. Istnieją testy określające jej twardość, a regulację można przeprowadzić poprzez wprowadzenie do wody odpowiedniej ilości wody destylowanej, filtrując wodę przez torf lub po prosu stosując gotowy produkt. Gotowe preparaty stosuje się także wówczas gdy zakwitną glony. Kiedy akwarium jest bardzo duże i ma duże ilości kamieni i roślin – trudno będzie wypompować wodę i oczyścić wszystko dokładnie. Dlatego warto zastosować specjalistyczne środki. Istnieje wiele udogodnień dla hodowców ryb akwariowych, dlatego zapraszamy na zakupy do naszego sklepu.