Najczęściej kupowane

Filtry i napowietrzacze

Żadne akwarium – nawet najmniejsze – nie powinno funkcjonować bez odpowiedniej filtracji wody i bez właściwego napowietrzenia zbiornika. Na rynku istnieje wiele modeli filtrów do uzdatniania wody akwariowej. Filtry zewnętrzne dzielą się na kanistrowe oraz przelewowe, te pierwsze mogą być umieszczane poza akwarium, również na półce czy w szuflad...

Żadne akwarium – nawet najmniejsze – nie powinno funkcjonować bez odpowiedniej filtracji wody i bez właściwego napowietrzenia zbiornika. Na rynku istnieje wiele modeli filtrów do uzdatniania wody akwariowej. Filtry zewnętrzne dzielą się na kanistrowe oraz przelewowe, te pierwsze mogą być umieszczane poza akwarium, również na półce czy w szufladzie sąsiadującej ze zbiornikiem, a woda doprowadzana jest systemem rurek. Drugi typ filtrów zewnętrznych to filtry przelewowe, które umieszcza się na ścianie akwarium. Na rynku dostępny jest także drugi typ filtrów – filtry wewnętrzne, tzw. filtry gąbkowe. Są one prostsze w budowie, a bazują na wkładach gąbkowych, na których osiadają zanieczyszczenia filtrowane przez mechanizm. Jeżeli chodzi o napowietrzacze – są one nieodzownym elementem wyposażenia przyszłego akwarysty. Można wyróżnić kilka typów napowietrzaczy: pompki membranowe tłoczą powietrze za pomocą membrany, turbiny mogą tłoczyć powietrze przy pomocy mechanizmu wirnikowego, deszczownice mają za zadanie wprawiać w ruch taflę wody, co zapewnia jej napowietrzenie, a pompki tłokowe wprowadzają powietrze za pomocą tłoka, który porusza się w cylindrze. Warto odpowiednio przygotować się przed założeniem akwarium i wybrać jak najlepsze rozwiązania zarówno dla siebie jak i dla organizmów, które planujemy umieścić w zbiorniku.

Więcej

Filtry i napowietrzacze Jest 3 produktów.

Podkategorie

 • Filtry zewnętrzne

  Dobry filtr wody to ważna inwestycja, ponieważ w zależności od zaawansowania produktu może on spełniać jedną lub kilka funkcji naraz. Tańsze filtry oczyszczają wodę z zawiesin, które się w niej unoszą, ale także dzięki silniczkowi wymuszają obieg wody w akwarium. Droższe filtry mają kilka zastosowań, oprócz podstawowego filtrowania wody mogą mieć funkcje napowietrzające, jak również mogą regulować temperaturę wody w akwarium. Jednak im bardziej zaawansowany technologicznie filtr i im więcej funkcji spełnia, tym jest oczywiście droższy. Podział filtrów ze względu na sposób montażu wygląda następująco: istnieją dwa dostępne warianty. Pierwszym rodzajem filtra jest filtr kanistrowy, który umieszcza się poza akwarium, co jest dużym plusem, ponieważ nie zabiera on miejsca wewnątrz zbiornika. Taki filtr może działać pod ciśnieniem, dzięki czemu można ulokować go w dowolnym miejscu w obrębie akwarium, a doprowadzone do zbiornika rurki filtrują wodę pod ciśnieniem.

  Drugim typem filtra zewnętrznego jest filtr przelewowy. Minusem tego rodzaju produktów jest konieczność umieszczania ich na ścianie akwarium, co w pewnym stopniu zabiera miejsce przeznaczone dla roślin i zwierząt akwariowych. Dodatkowo jeśli akwarium ma pokrywkę – wówczas najczęściej trzeba ją przerabiać w taki sposób, by po montażu filtra kaskadowego nadal pasowała. Filtry umieszczane w środku akwarium są trudniejsze w konserwacji, aby zachować w nich czystość należy moczyć ręce wkładając je do zbiornika, co nie jest konieczne przy posiadaniu filtra kanistrowego, który działa poza obrębem akwarium i nie ma przymusu zdejmowania pokrywy by się do niego dostać. Każdy filtr posiada miejsce na specjalne wkłady filtrujące, które można dobrać w zależności od zapotrzebowania w akwarium. Jeśli zależy nam na wyrównywaniu poziomu pH wody, wówczas należy zastosować filtr spełniający takie zadanie. Podobnie w innych przypadkach, takich jak zmiękczanie wody czy redukcja związków mineralnych, które są szkodliwe dla organizmów żyjących w naszym zbiorniku.

 • Filtry wewnętrzne

  Filtr wewnętrzny może być także nazywany filtrem gąbkowym, ponieważ jego wkładem i zarazem głównym elementem jest gąbka syntetyczna. Jest ona złożem filtracyjnym, może mieć różną porowatość w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć poprzez filtrację, ilości zanieczyszczeń oraz wielkości zbiornika. Z gąbki powinien wystawać koniec rurki, która umieszczona jest ślepo w środku gąbki. Do końca rurki przytwierdzona jest pompa lub głowica wodna. Sprawia ona, że dochodzi do przepływu wody pomiędzy filtrem a akwarium. Filtr wewnętrzny powinien być zamontowany na wewnętrznej szybie akwarium za pomocą przyssawek, w które zaopatrzona jest głowica lub pompa. Należy podwieszać go pionowo. Jeśli filtr gąbkowy napędzany jest napowietrzaczem powinno się zadbać o umieszczenie rurki ssącej jak najbliżej dna. Powinno się zadbać o to, by rurka w jak najdłuższej części swojej powierzchni miała pionowe ułożenie, ponieważ wówczas ciąg wytwarzany przez wprowadzane pęcherzyki powietrza transportuje wodę ku górze. Wylot rurki powinien znajdować się ponad lustrem wody, gdzie następuje jej powrót do akwarium. Ten rodzaj filtracji akwarium jest tani przy jednoczesnej skuteczności. Dobrze sprawdza się zarówno jako filtr mechaniczny jak i biologiczny. Taki filtr można przy odrobinie wiedzy zrobić nawet we własnym zakresie. Jest on również prosty w obsługiwaniu i wydajny.

 • Pompy napowietrzające

  Pompy napowietrzające działające jako odrębne mechanizmy bardzo często stosowane są przez profesjonalnych akwarystów w zbiornikach o dużych pojemnościach. Mniejsze akwaria zaopatruje się najczęściej w filtry mające wbudowaną funkcję napowietrzania zbiornika wodnego, nie jest to jednak regułą i jak najbardziej można w nich zastosować oddzielny system napowietrzający. Na rynku istnieją cztery najpopularniejsze sposoby napowietrzania akwarium. Pierwszym urządzeniem jest tzw. brzęczyk – jest to membranowa pompka, która za pomocą tej właśnie membrany tłoczy powietrze. Kolejnym rodzajem napowietrzacza jest turbina, która tłoczy powietrze przy pomocy wirnika. Istnieją także pompki tłokowe, a napędza je tłok, który porusza się w cylindrze. Deszczownice z kolei mają za zadanie napowietrzać zbiornik poprzez poruszanie tafli wody. Napowietrzanie zbiorników wodnych to kluczowy element utrzymujący przy życiu organizmy wodne, które do życia potrzebują tlenu. Warto więc wybrać najlepszy produkt w dobrej cenie, w zależności od naszych potrzeb.

Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów
Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów