Najczęściej kupowane

Akwaria

Wybór wielkości akwarium spośród dostępnych na rynku to pierwszy dylemat przyszłego akwarysty. Wydawać by się mogło, że na dobry początek najłatwiejszym rozwiązaniem będzie zbiornik o niewielkiej pojemności. Jednak bardzo często młody hodowca chciałby mieć w swoim akwarium od razu kilka rybek tego samego gatunku, lub nawet kilka odmiennych gatun...

Wybór wielkości akwarium spośród dostępnych na rynku to pierwszy dylemat przyszłego akwarysty. Wydawać by się mogło, że na dobry początek najłatwiejszym rozwiązaniem będzie zbiornik o niewielkiej pojemności. Jednak bardzo często młody hodowca chciałby mieć w swoim akwarium od razu kilka rybek tego samego gatunku, lub nawet kilka odmiennych gatunków ryb. Może to być kłopotliwe, a kłopot ten wynika z faktu, że akwarium małej pojemności o wiele łatwiej zostaje zanieczyszczone niż zbiorniki średnie i duże. Wydawać by się mogło, że przy dużych zbiornikach jest jeszcze więcej pracy, nic jednak bardziej mylnego. To mały zbiornik jest bardziej problematyczny i trudniejszy w utrzymaniu, a im więcej w nim ryb, tym trudniej ów upragniony porządek w nim zachować. Mylnie sądzi się, że wymienianie wody w dużym akwarium to wiele wysiłku i dużo czasu do poświęcenia. Nie każdy jednak wie, że w dużych zbiornikach rzadko kiedy wymienia się całą wodę, najczęściej podmienia się ją stopniowo. Z kolei w małym akwarium podmienienie niewielkiej ilości wody nic z kolei nie wniesie.

Te niuanse sprawiają, że inaczej można spojrzeć na wybór pierwszego zbiornika. Warto mieć także na uwadze wybór akwarium pod kątem rybek, jakie planujemy w nim umieścić, ponieważ niektóre z nich są bardzo ruchliwe, inne wręcz ospałe. Część gatunków wykazuje potrzebę odizolowania, inne wręcz przeciwnie – lubią żyć stadnie. Warto także dobrać rybki pod kątem ich wielkości tak, by nie czuły się w zapewnionym przez nas środowisku jak w przysłowiowej szklance wody. Im większa rybka, tym – należy założyć – więcej przestrzeni potrzebuje. Niektóre gatunki źle znoszą towarzystwo innych, może między nimi dochodzić nawet do walk o pokarm czy przestrzeń do życia. W akwarystyce można spotkać wręcz zwolenników reguły, która mówi, że na każdy centymetr długości ciała ryby powinien przypadać jeden litr wody w zbiorniku. Niektóre ryby maja tendencje do ukrywania się, chowania przy dnie, pod kamieniami czy wśród gąszczu roślin. Warto więc przed skompletowaniem gości, których zamierzamy umieścić w naszym akwarium poczytać odrobinę o ich zwyczajach, by móc zapewnić im jak najlepsze warunki do życia i jak najlepszy zbiornik.

Więcej

Akwaria W tej kategorii nie ma produktów.

Podkategorie

 • Zestawy akwarystyczne

  Podwodny świat przyciąga i uspokaja, można obserwować go godzinami. Bez wątpienia warto mieć akwarium we własnym domu. Jednak przed rozpoczęciem przygody z akwarystyką może pojawić się wiele pytań, na które krok po kroku należy szukać odpowiedzi. Warto zdobywać wiedzę, poznawać dostępne na rynku rozwiązania i analizować wszystkie czynniki świadczące o tym, od czego powinno się zacząć tę przygodę. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, czy poradzimy sobie z dobraniem odpowiedniej wielkości akwarium w stosunku do ryb, które chcemy w nim umieścić, czy będziemy potrafili wybrać odpowiednie oświetlenie, wystarczająco wydajny filtr lub odpowiednie rośliny – warto przemyśleć zakup zestawu dla początkujących. Wszystkiego przecież można nauczyć się z czasem, poznać pracę urządzeń, zależności pomiędzy wielkością zbiornika a prawidłowym jego doświetleniem i ogrzaniem. Można obserwować zwyczaje żyjących w naszym akwarium zwierząt i roślin i przekonać się, co im odpowiada. Dlatego taki zestaw startowy jest bardzo dobrym pomysłem.

  Opierając się na niewiedzy nie warto rzucać się na przysłowiową głęboką wodę – pamiętajmy, że planujemy opiekować się zwierzętami, więc nie warto narażać ich na nasze eksperymenty. Na rynku istnieje wiele zestawów dla amatorów akwarystyki. Zawierają one pierwsze akwarium, odpowiednio do jego wielkości dobraną grzałkę oraz filtr i wystarczająco jasne dla danej powierzchni oświetlenie. Bywają również zestawy zawierające pokrywę akwarium i specjalną, wytrzymałą szafkę. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla początkującego akwarysty, podobnie – na pewno z sukcesem - sprawdzi się ono w sytuacji, w której chcemy sprawić przyjemność naszemu dziecku, choć sami do końca jeszcze nie wiemy jakie akwarium i osprzęt wybrać.

 • Oświetlenie

  Oświetlenie akwarium jest jedną ze składowych, których suma składa się na sukces akwarystyczny. To od oświetlenia zależy, czy rybki i inne organizmy wodne będą rozwijały się prawidłowo, także odpowiednie światło zapewnia odpowiedni rozwój roślin akwariowych. Dzięki oświetleniu – także sztucznemu – prawidłowo przebiega fotosynteza roślin, co zapewnia odpowiednią ilość tlenu w zbiorniku. Warto pamiętać, że zbyt mała ilość światła sprawi, że zarówno rybki jak i rośliny akwariowe nie będą rozwijać się w prawidłowy sposób. Z kolei zbyt duża ilość światła może prowadzić do wykwitu glonów, które są wrogiem akwarium. Prawidłowo dobrane oświetlenie zbiornika reguluje procesy biologiczne w nim zachodzące. Wyróżnia się kilka czynników, które decydują o tym, czy doświetlenie naszego akwarium jest wykonane w odpowiedni sposób. Znaczenie ma zarówno typ oświetlenia, jego moc czy barwa światła, jakie generuje.

  Temperatura barwy światła nie ma większego znaczenia dla samych roślin – zarówno światło żółte, białe jak i zimne, przechodzące w niebieskie nie będzie szkodzić organizmom wodnym. Tutaj można pokusić się o dostosowanie temperatury barwy światła w akwarium do temperatury barwy światła w całym pomieszczeniu. Oświetlenie nocne powinno być słabsze w stosunku do oświetlenia dziennego, może mieć ono niebieskawą barwę, przypominającą światło księżyca. Można doświetlić sam front akwarium, by w jego głębi zapewnić rybkom możliwość ukrycia się i odpoczynku. Moc oświetlenia powinna być dobierana indywidualnie w zależności od wielkości akwarium. W sprzedaży dostępne są tradycyjne świetlówki o różnych rozmiarach i mocy, dostępne jest także oświetlenie LED, najczęściej w formie pojedynczych, mniejszych żarówek punktowych umieszczonych na taśmie. Charakteryzuje się ono większą energooszczędnością niż zwykłe świetlówki. W dzisiejszych czasach istnieje wiele ciekawych rozwiązań oświetleniowych, a pięknie podświetlone akwarium stanowi wspaniałą ozdobę pomieszczenia, w którym się znajduje.

 • Grzałki

  Grzałka akwarystyczna to urządzenie, które służy do utrzymywania stałej temperatury wody w akwarium. Jest to istotne szczególnie w przypadku hodowli tropikalnych ryb akwariowych, jednak grzałka może okazać się niezbędna także podczas hodowli bardziej popularnych gatunków rybek, szczególnie w okresie zimowym. Odpowiednia temperatura wody przyczynia się do zwiększenia żywotności ryb. Są one bardziej odporne na choroby i obserwuje się większą ich aktywność. Najważniejszą cechą grzałki jest jej moc. Od mocy zależy to, czy sprzęt będzie wydajny, czy nie będzie doprowadzał do przegrzewania wody – a może się tak stać wówczas, gdy zastosujemy zbyt mocną grzałkę w akwarium o małym litrażu. Podobnie jest z grzałkami, które mogą okazać się zbyt słabe, by ogrzać wodę w dużym zbiorniku. Warto więc dobrze wybrać sprzęt ogrzewający wodę akwariową.

  Fachowcy przyjmują pewną prawidłowość, wedle której na jeden litr wody potrzebny jest 1W mocy, a stosując się do tej zasady uzyska się najlepsze efekty. Na rynku dostępne są już grzałki w pełni automatyczne, które zaopatrzone są w termostat regulujący ogrzewanie według potrzeb i utrzymujący temperaturę wody na stałym poziomie. Droższe modele zaopatrzone są w wyświetlacze LED, które wskazują aktualny stan temperatury wody. Wedle upodobań zaopatrzyć się można zarówno w grzałkę wewnętrzną jak i zewnętrzną. Wewnętrzne można umieścić na dnie zbiornika i zaaranżować przestrzeń wokół nich, przykryć je roślinami czy korzeniem. Można także taką grzałkę umieścić za filtrem, gdzie również będzie mało widoczna. Grzałki zewnętrzne zazwyczaj w jakimś stopniu muszą wystawać ponad taflę wody, zaopatrzone są w przyssawki, za pomocą których można przymocować je do szyby akwarium. Większość dostępnych grzałek posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem, przed podłączeniem takiego sprzętu zaleca się jednak zanurzenie go w wodzie. Grzałka akwarystyczna to niezbędne urządzenie, pozwalające zapewnić rybom odpowiednią temperaturę wody, a co za tym idzie przyjazne środowisko do życia.