Beagle
Dla psów

Beagle – popularny pies gończy

Genezy rasy Beagle doszukiwać się można już w XIV wiecznej Anglii, gdzie te niewielkich rozmiarów psy wykorzystywane były jako psy gończe. Doskonale sprawdzały się podczas polowań na lisy i zające, tym samym zdobywając popularność na brytyjskich dworach. Pochodzenie nazwy „beagle” nie jest do końca znane, choć najbardziej prawdopodobne jest nawiązanie do celtyckiego słowa „beag” (mały) lub francuskiego „bégueule” (rozdziawiony pysk). Beagle są najprawdopodobniej krzyżówką terrierów z francuskimi psami gończymi harrierami. Dziś Beagle, choć wciąż biorą udział w polowaniach, najczęściej pełnią rolę psów rodzinnych

Wygląd psów rasy Beagle

Choć psy rasy Beagle nie są duże, uważane niegdyś nawet za najmniejsze psy gończe, ich sylwetka jest silna, elegancka i krępa, a kościec mocny. Charakteryzują się głęboko osadzoną klatką piersiową, mocnymi lędźwiami oraz prostym grzbietem. Ich wzrost w kłębie waha się między 33 a 40 centymetrami, zaś masa ciał nie powinna przekraczać 18 kilogramów. Przejawiają one jednak tendencję do nadmiernego przybierania na masie. Cechą charakterystyczną w wyglądzie tych psów są długie, opadające uszy o zaokrąglonych końcach, ciemnobrązowe oczy o łagodnym wyrazie i wysoko osadzony, lekko zagięty ku górze ogoń, którego koniec zawsze jest biały. Umaszczenie można podzielić na trójkolorowe (białe z czarnym i rudym) oraz dwukolorowe (biało-rude biało-złote, biało-cytrynowe, biało-czarne) rzadko zdarza się umaszczenie nakrapiane z cętkami w różnych kolorach. Ich okrywa włosowa jest krótka, choć gęsta, sprzyja więc ochronie przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Usposobienie

Beagle są psami znanymi ze swojej niezależności, dlatego nauka posłuszeństwa powinna być wprowadzona już we wczesnych etapach życia psa i przebiegać regularnie. Choć uparte, są jednocześnie bardzo inteligentne, uczą się więc szybko. Często jednak wykazuje nieposłuszeństwo i beztroskę, co może wiązać się ucieczkami i włóczęgostwem. Beagle są tolerancyjne wobec dzieci, choć należy pamiętać, że nie są to typowo łagodne psy kanapowe. Choć są psami gończymi biorącymi udział w polowaniach, mimo wszystko są przyjaźnie nastawione zarówno dla członków rodziny, jak i ludzi obcych. Niekiedy przejawiają agresję wobec innych zwierząt, choć są to sytuacje rzadkie. Beagle nie nadają się na psy obronne ani stróżujące. Ze względu na myśliwską naturę są psami bardzo energicznymi, dlatego najlepiej pasują do właścicieli, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Wymagają minimum godzinnych spacerów.

Pielęgnacja

Sierść Beagle jest krótka i gęsta, a utrzymanie jej w dobrej kondycji nie jest zadaniem trudnym. Należy ją często wyczesywać, zwłaszcza w okresie wymiany okrywy włosowej, który u Beagle trwa stosunkowo długo. W tym celu można posłużyć się FURminatorem ze zgrzebłem przystosowanym do krótkiej sierści. Beagle nie wymagają częstych kąpieli, ale w przypadku, gdy jest ona konieczna warto sięgnąć po szampon dostosowany do krótkiej sierści, takie jak OVER ZOO Szampon Do Sierści Krótkiej lub OVER ZOO Premium Szampon Dla Psów Krótkowłosych.

Żywienie

Beagle są psami o dość wrażliwym układzie pokarmowym i niezaspokojonym apetycie, co często w połączeniu z niedostateczną dawką ruchu prowadzi do nadwagi. Dostosowanie diety do ich trybu życia jest niezbędne – w przypadku psów aktywnych karma powinna być bardziej kaloryczna niż w przypadku spędzających większość dnia na kanapie czworonogów. Przy wyborze karmy warto więc zwrócić uwagę na jej skład, a w szczególności na ilość i sposób przetworzenia mięsa. Acana Pacifica Dog jest przykładem zbilansowanej bezzbożowej karmy opracowanej na bogatym w wielonienasycone kwasy tłuszczowe mięsie pochodzenia rybiego. Prize Grain Free Kaczka, Bataty i Pomarańcza, to również przykład pozbawionej wypełniaczy zbożowych suchej karmy, opracowanej przede wszystkim na świeżym, lekkostrawnym i wyjątkowo smakowitym mięsie kaczki. Dietę psa składającą się przede wszystkim z suchej karmy można również uzupełnić o karmę mokrą. Animonda GranCarno to linia produktów charakteryzujących się dużą zawartością mięsa i brakiem zbożowych wypełniaczy, dostępnych w szerokiej gamie smakowej. Dolina Noteci Superfood to pełnoporcjowe, mokre karmy, bogate w mięso, zaskakujące nietypowym połączeniem smaków, jak na przykład kaczka z przepiórką lub kangur z wołowiną.

Choroby

Choć Beagle są z reguły psami zdrowymi, je również dotykają dolegliwości takie jak urazy, infekcje, czy skłonność do alergii. Jedną z częstszych przypadłości jest zapalenie gruczołu trzeciej powieki, szczególnie u młodych psów, co może doprowadzić do zespołu suchego oka. Długie uszy również narażone są na infekcje, przede wszystkim bakteryjne i grzybicze, więc wymagają starannej i regularnej pielęgnacji. Beagle to psy, w przypadku których rzadko występują takie schorzenia jak padaczka czy dysplazja. Ze względu na ich budowę ciała mają one skłonności do dyskopatii i tak zwanego syndromu bólu Beagle’a, czyli choroby zapalnej rdzenia kręgowego.