bieganie z psem dla początkujących - jak zacząć?
Dla psów

Bieganie z psem dla początkujących – jak zacząć?

Jeżeli połkniesz biegowego bakcyla, możesz zaangażować w tę dyscyplinę swojego partnera, partnerkę czy pupila. Bieganie w parze jest bardziej motywujące bez względu na to, czy biega się w konfiguracji człowiek-człowiek, czy człowiek-pies. Bieganie z psem dla początkujących może być nie lada wyzwaniem. Zastanawiasz się jak zacząć? Musisz wiedzieć o kilku ważnych sprawach, które dotyczą biegania z psem.

Sport jest w modzie. Sklepy z odzieżą sportową od kilku lat prześcigają się w tworzeniu specjalnych linii produktów dostosowanych do intensywnego wysiłku. W sklepach znajdziemy odzież dedykowaną do trenowania na siłowni, biegania, kolarstwa czy trekkingu oraz wielu innych dyscyplin sportowych. Bieganie jest bardzo popularną formą aktywności, ponieważ nawet osoba początkująca jest w stanie udać się do najbliższego parku i tam rozpocząć swoją przygodę ze z tym sportem – zaczynając choćby nawet od marszobiegów, czyli interwałów złożonych z podbiegów i szybkiego marszu.

Warto zastanowić się nad tym, czy Twój pies polubi bieganie? Jeżeli uwielbia on długie spacery, a do domu musisz ciągnąć go siłą – z pewnością podkręcenie poziomu aktywności będzie dla niego przyjemną niespodzianką. Jeżeli zaś Twój pupil jest statecznym seniorem, który zdecydowanie bardziej woli spędzać wolny czas na kanapie – raczej nie będzie dobrym kompanem do biegów. Pamiętajmy, że pies również musi mieć dobrą kondycję. Podczas biegu intensywnie pracują stawy, bardzo wzrasta tętno, pracują wszystkie ważniejsze mięśnie. Dla starszego lub schorowanego psa próby intensywnego wysiłku będą raczej katorgą niż przyjemnością. Nie tylko wiek i kondycja psa odgrywają bardzo ważną rolę podczas wysiłku – kolejnym, równie ważnym czynnikiem jest wielkość psa. Rasy duże i ogromne oraz masywne, duże kundle nie powinny pokonywać kilkukilometrowych tras w szybkim tempie. Wynika to z ich wielkości i bardzo dużej wagi, ona z kolei przekłada się bezpośrednio na obciążenie stawów. Jest ono ciągłe przy intensywnym wysiłku, jakim jest kilkudziesięciominutowy bieg. Najlepszymi kompanami będą średniej wielkości kundelki lub rasy takie jak Malamut, Beagle, Gończy Polski, Husky czy Border Collie. Psy duże, które mają problemy ze stawami powinny zdecydowanie unikać tak wysiłkowej aktywności jak bieganie.

bieganie z psem dla początkujących - jak zacząć?

Pies nie powinien biegać tuż po jedzeniu, wysiłek po posiłku mógłby mu raczej zaszkodzić. Nie powinien być jednak głodny. Warto odpowiednio wcześniej planować treningi, a psa karmić na około trzy godziny przed planowanym wysiłkiem. Zapewni mu to siły witalne niezbędne do aktywności, a uchroni go przed ociężałością i nieprzyjemnym uczuciem w żołądku. Po wysiłku pies powinien dostać przede wszystkim wodę, z podaniem jedzenia bezpośrednio po intensywnej aktywności również należy się wstrzymać. Jeżeli na dworze panują trudne warunki, jest gorąco lub duszno – warto zabrać ze sobą zapas wody dla siebie i pupila. Wodę należy podawać psu z odpowiednią częstotliwością. Na rynku dostępne są składane, silikonowe miski, które zajmują niewiele miejsca. Można również tryskać wodą bezpośrednio do pyska psa w celu zwilżenia jego języka, podniebienia i gardła. Warto w upalne dni przekładać treningi na wczesny ranek lub na późne popołudnie, a w razie bardzo wysokich temperatur odpuścić pupilowi trening – on niestety nie jest w stanie zdjąć części swojej sierści tak, jak człowiek jest w stanie się rozebrać by odczuć komfort termiczny.

Nie warto rzucać się bezpośrednio w wir szalonego biegu na łeb na szyję. Zarówno Tobie, jak i pupilowi przyda się rozgrzewka szczególnie, jeśli dla was obojga są to początki przygody z bieganiem. Pamiętaj! Pies przede wszystkim musi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, które są najważniejsze. Pozwól mu znaczyć teren i załatwić się w spokoju, dopiero potem przystąpicie do treningu. Warto stosować treningi interwałowe czyli takie, w których okresy silnego wysiłku są krótsze, niż okresy umiarkowanego wysiłku. W bieganiu najczęściej wygląda to tak, że po szybkim biegu następuje szybki marsz lub marszobieg. Taki system ćwiczeń pozwoli złapać oddech zarówno początkującemu biegaczowi, jak i jego pupilowi, ponadto w trakcie marszu pies zdąży obwąchać to i owo oraz oznaczyć teren w razie potrzeby. Bieganie z psem dla początkujących zawsze jest wyzwaniem, warto wybrać mało forsowne ścieżki na początek tej przygody. Najlepiej wybierać trasy, które nie biegną po asfalcie czy chodnikach z kostki brukowej. Zimą pełno jest na nich soli pozostałej po odśnieżaniu, zaś latem mogą być gorące i parzyć psu poduszki łap. Dobrze jest wybierać trasy trawiaste, żwirowane czy leśne dukty. Końcówka cyklu biegowego powinna stopniowo wyciszać organizm zarówno ludzki, jak i psi. Można zwolnić tempo biegu lub przejść do szybkiego marszu, który stopniowo będzie przechodził w chód.

Bieganie z psem dla początkujących – czego potrzebujesz na start?

Bardzo ważnym aspektem jest zabezpieczenie psa podczas biegu. Jeżeli mieszkasz na przedmieściach lub na wsi – wówczas pies może biegać obok Ciebie nie ograniczany smyczą czy uprzężą – oczywiście pod warunkiem, że trzyma się w odpowiedniej odległości i nie ucieka daleko przed Ciebie. W mieście bieganie bez smyczy niestety się nie sprawdzi. Dla początkujących psich biegaczy nie ma sensu kupować specjalistycznego sprzętu, najpierw należy sprawdzić, czy ten rodzaj aktywności spodoba się psu. Należy jednak obowiązkowo zaopatrzyć się w szelki dla psa! Jest to warunek konieczny do rozpoczęcia aktywności ze swoim pupilem, a w razie niepowodzenia szelki przydadzą się do standardowych spacerów. Wszelkie klasyczne obroże nie są wskazane, ponieważ będą wywierać silny nacisk na tchawicę psa, a podczas biegu musi mieć on pełną swobodę oddechu. Kategorycznie zakazane jest bieganie z psem w kolczatce, jest to skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne dla psa, który może mieć tendencję do ciekawskiego węszenia i zbiegania w różnych niespodziewanych kierunkach. W kolczatce może to okazać się tragiczne w skutkach nawet przy niewielkim pociągnięciu. Wspomniane wcześniej szelki to najlepsza propozycja dla Twojego pupila. Są rozwiązaniem bardzo bezpiecznym, ponieważ ciężar rozkłada się na całym ciele psa, a układ oddechowy nie jest w żaden sposób ograniczony. Jest to świetnie zaprojektowane rozwiązanie, które z pewnością ułatwi bieganie z psem dla początkujących osób chcących spróbować swoich sił z pupilem. Osoby bardziej zaawansowane, pokonujące ze swoim pupilem już dłuższe dystanse mogą zaopatrzyć się w niezwykle wygodny pas biodrowy, do którego mocuje się amortyzującą linę do dogtrekkingu.

Po treningu ważna jest regeneracja. To, jak często można trenować z psem i na jakich dystansach uzależnione jest od jego kondycji, chęci, ale przede wszystkim od stanu zdrowia i wieku czworonoga. Po każdym spacerze, czy to połączonym z bieganiem, czy nie należy koniecznie sprawdzić, czy pies nie przyniósł ze sobą nieproszonych gości takich jak kleszcze, które są zagrożeniem dla jego zdrowia. Warto planując częste aktywności z psem na świeżym powietrzu zastosować odpowiednią ochronę przeciwkleszczową.

Podawaj psu tylko najlepszej jakości pokarm, który dostarczy mu niezbędnych witamin, składników mineralnych i energii potrzebnej do częstego wysiłku. Na rynku istnieje wiele godnych polecenia karm dla psów aktywnych. Karmy te stworzone zostały z myślą o psach pełnych werwy, które kochają sport i długie – nawet wyczerpujące spacery. Bieganie z psem dla początkujących może wydawać się trudne, jednak zdecydowanie warto wykonać ten krok ku zdrowemu trybowi życia, bo zapewni on lepsze samopoczucie i Tobie i Twojemu czworonogowi!