Dla psów

Żywienie a choroby stawów u psów

Jeżeli posiadamy psa, który jest genetycznie uwarunkowany do zapadania na choroby stawów, warto zadbać o jego odpowiednie żywienie już w wieku szczenięcym. Dobierając karmę dla swojego pupila powinniśmy kierować się następującymi kryteriami: rasa psa oraz waga psa. Dobra karma musi być tak zbilansowana, by nie powodowała nadwagi. Powinna być też wzbogacona o składniki, które będą korzystnie wpływały na stan chrząstki stawowej. Jest to szczególnie istotne u szczeniąt dużych ras, u których faza wzrostu przebiega bardzo gwałtownie.

Choroby stawów u psów

Zwyrodnienie stawów ma charakter postępujący a zmiany w stawach są nieodwracalne. Operacja nie daje 100% pewności powrotu do zdrowia. Dlatego też możliwe jest leczenie nieoperacyjne lub uzupełniające po wykonanej już operacji. Polega ono przede wszystkim na zmniejszeniu bólu stawów poprzez podawanie preparatów zawierających takie składniki jak glukozamina i siarczan chondroityny. Najczęściej są to preparaty w formie tabletek (np. ArthroFos, ArthroHa) lub płynnej (np. ArthroMax). Odpowiednie jest również włączenie do diety psa karmy zawierającej składniki wzmacniające strukturę stawów (np. Bosh Adult Lamb & Rice z ekstraktem z małży, które są źródłem glukozaminy lub Royal Canin Adult Maxi z siarczanem chondroityny oraz glukozaminą).

choroby stawów u psów

Oprócz wymienionych wyżej składników warto podawać psu suplementy zawierające:
– korzeń czarciego pazura – wspomaga pracę układu mięśniowo – szkieletowego oraz wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne w chorobach stawów,
– wyciąg z indyjskiego kadzidłowca – ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz ogranicza nasilenie objawów stawowych, w tym obrzęków,
– kwasy tłuszczowe omega 3 – zmniejszają objawy stanów zapalnych.

Choroby zwyrodnieniowe stawów dotyczą najczęściej psów około 8 roku życia. Psom „seniorom” warto więc podawać karmy odpowiednie do ich wieku. Cechują się one zmniejszoną kalorycznością co pozwoli utrzymać odpowiednią sylwetkę psa. Dodatki glukozaminy i chondroityny wpływają na zwiększenie zakresu ruchomości stawów. Pamiętajmy, że psy małych raz również są narażone na zwyrodnienia i choroby stawów.