Dla psów

Co na kleszcze dla psa

Nadszedł marzec, a z nim pojawiła się plaga kleszczy. Te pasożyty przysparzają wiele problemów zarówno pupilom jak i ich właścicielom, dlatego często spotykamy się z pytaniem: co na kleszcze dla psa?

Poznaj wroga

Parafrazując starożytnego chińskiego stratega Sun Zi, aby pokonać wroga należy go poznać. A więc czym jest kleszcz? Kleszcz to drobny pajęczak, o rozmiarach mierzonych w milimetrach. Wyjątkowo upodobał sobie lasy i łąki. Wbrew obiegowej opinii nie skacze na swoje ofiary, ale grasuje w wysokich trawach lub podszyciu, przechodzi na ofiarę, znajduje sobie ciepłe miejsce i wbija szczękoczułki w skórę, wpuszczając do krwioobiegu neurotoksyny (a często także przenoszone wirusy), a pobierając krew której wymaga do wzrostu.

Jak już wspomnieliśmy, kleszcze preferują lasy i łąki jako swoje siedliska, jednakże coraz częściej można je spotkać w parkach, na przydrożnych drzewach czy trawnikach, czyli w miejscach gdzie znajdują się duże skupiska ludzi i zwierząt. W takim wypadku ciężko uniknąć terenu zagrożenia, ale te pasożyty mają także swoje ulubione godziny aktywności. Są to okresy od 8-9 rano do 11 przed południem i 16-17 aż do zmroku. Nie oznacza, to że poza tymi godzinami kleszcze nie „pracują”, ale na pewno nie atakują tak agresywnie.

Co jednak jeśli nie jesteśmy w stanie korzystać z takich środków ostrożności? Na pomoc przychodzą obroże, krople i spraye odstraszające pasożyty.

co na kleszcze dla psa

Co na kleszcze dla psa?

Duży wybór oferują producenci obroży owadobójczych. W tej kategorii możemy znaleźć BIO PESS, Bio Protecto, Kiltix i zdecydowanego faworyta – Foresto firmy Bayer. Obroże oferują ochronę od jednego do nawet ośmiu miesięcy. Należy jednak pamiętać, że trwałość działania zależy od warunków w których używana jest obroża.

Kolejną opcją są krople. Mamy tu m.in. Fiprex, Sabunol, Advantix, Frontline Combo czy Ektopar. Środki te należy stosować bezpośrednio na skórę. Ich czas działania zazwyczaj oscyluje około jednego do dwóch miesięcy.

W kategorii spray możemy znaleźć Fiprex i Frontline Spot-On. Ich czas działania, tak jak w przypadku kropli, trwa jeden do dwóch miesięcy.