Dla psów

Czym są karmy mokre dla psów

Co zrobić gdy nasze psy nie mogą, bądź też nie chcą jeść suchej karmy? Mamy wtedy co najmniej dwie opcje do wyboru: samodzielne przyrządzanie posiłków bądź gotowe karmy mokre dla psów. Opcja pierwsza tylko z pozoru wydaje się banalnie prosta.

Gotowanie codziennie małych porcji jest dość czasochłonne. Z kolei duże porcje przyrządzane z kilkudniowym wyprzedzeniem szybciej stracą świeżość. Trzeba też pamiętać, że psia dieta musi być urozmaicona. Samodzielnie gotowanie psich posiłków zalecamy osobom, które posiadają niezbędną wiedzę na temat żywienia czworonogów. Tu dobre chęci nie wystarczą. Nawet najsmaczniejsze ale źle zbilansowane posiłki, podawane codziennie, mogą w przyszłości negatywnie odbić się na zdrowiu psa. Brak odpowiednich składników mineralnych i witamin z czasem może osłabić psią odporność i niekorzystnie wpłynąć na stan skóry i okrywy włosowej. Niedostateczna ilość błonnika w posiłkach może przyczynić się do spowolnienia przemiany materii a co za tym idzie do otyłości psa.

karmy mokre dla psów

Karmy mokre dla psów

Dobrym rozwiązaniem może być opcja druga czyli gotowe karmy mokre. Jak jednak wybrać tą najbardziej odpowiednią? Z podpowiedzią przyjdzie informacja o składzie karmy. Powinna być ona  zamieszczona na opakowaniu. Nigdy nie kupujcie karmy, której skład nie został podany. Dokonując wyboru w sklepie warto sięgnąć po taki produkt, który w składzie ma podaną procentową zawartość mięsa. Im więcej mięsa w karmie tym lepiej. Zwróćmy również uwagę na proporcje mięsa do produktów pochodzenia zwierzęcego.Jak wiemy mięso jest źródłem białka zwierzęcego, bardziej pożądanego w psiej diecie niż białko roślinne. Dobre karmy mokre nie będą posiadały zbóż a w karmach średniej jakości zboża będą figurowały na końcu listy składników. Wyjątkiem jest ryż, który nie uczula i dodawany jest do karm hipoalergicznych jako doskonałe źródło węglowodanów.

Czy tylko mięso jest istotne?

Oprócz mięsa w psich karmach mogą znajdować się warzywa i owoce takie jak marchew, ziemniaki lub dynia. Są one źródłem witamin i mikroelementów. Włókna zawarte w grochu usprawnią pracę jelit. Jabłka dostarczą żelaza a żurawina wpłynie dobroczynnie na układ moczowy psa. Z kolei karmy z rybą np. łososiem lub rdzawcem, cechują się większą zawartością kwasów omega 3 i omega 6, które poprawią stan skóry i okrywy włosowej. Polecane są one również jako dieta psów starszych. Nie bójmy się też sięgać po produkty z dodatkiem ziół. Przy walce z nieświeżym oddechem pomoże juka lub pietruszka, która jest dodatkowo wspaniałym źródłem witaminy C i przeciwutleniaczy. Rozmaryn z kolei łagodzi stany zapalne i działa przeciwgrzybiczo.

Przyprawy typu sól i cukier nie powinny się znajdować w dobrych karmach dla psów. Należy pamiętać, że nie tylko rodzaj składników jest istotny ale również sposób ich rozmieszczenia na etykiecie. Składnik, którego w karmie jest najwięcej, będzie się znajdował na początku listy.