Dla psów

Dbanie o zdrowie zębów psa

Dzięki rozwojowi medycyny weterynaryjnej zwierzęta domowe żyją coraz dłużej. Nawet psy rasowe potrafią żyć dłużej niż 10 lat. Jest to niewątpliwie powód do radości, jednak tylko dzięki nam, ludziom jest to możliwe. Wilk w naturalnym środowisku nie byłby w stanie żyć tak długo, ponieważ kondycja jego organizmu, jego zębów determinuje siłę i możliwości fizyczne, które są kluczowe w chwytaniu ofiary, którą się posila. Dzikie zwierzęta tracą zęby w wyniku walk, polowań, a także podczas gryzienia twardych kości upolowanych ofiar. Nasze domowe psy mając dostęp do lekarstw, suplementów i pełnowartościowej karmy na długo mogą cieszyć się dobrym zdrowiem, jednak coraz częściej dopadają je choroby wieku starczego. Ważnym elementem dbania o zdrowie psa jest dbanie o stan jego uzębienia. Dbanie o zdrowie zębów psa nie jest trudne, jednak wymaga wiedzy, systematyczności i cierpliwości.

Produkty marki Francodex dbające o higienę zębów psa
Produkty Francodex

Zaniedbanie higieny jamy ustnej i zębów z reguły prowadzi do chorób zębów i przyzębia, a problem dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. U psów brak higieny zębów szybko staje się widoczny w postaci osadu. Ten z kolei przekształca się w płytkę nazębną, a ona w brunatny i niemożliwy do usunięcia za pomocą standardowego szczotkowania kamień nazębny. Postępuje także halitoza, czyli utrzymujący się i mogący się nasilać brzydki zapach z pyska pupila.

Płytka nazębna początkowo nie jest widoczna gołym okiem. Przez wapń zawarty w ślinie ulega ona mineralizacji stając się trudniejszą do usunięcia bez systematycznego szczotkowania. Rozwój bakterii może doprowadzić do zapalenia dziąseł, a ono powoduje zaczerwienienie i opuchliznę, która utrudnia przyjmowanie pokarmów i wiąże się z bolesnością w rejonie jamy ustnej psa. Nie usuwane bakterie z czasem dostają się do korzeni zębowych powodując ich chwianie się, a nawet wypadanie. Mogą one powodować także powstawanie bolesnych ropni. Wszystkie te dane świadczą o tym, że dbanie o zdrowie zębów psa jest niezwykle ważne.

Objawy chorób przyzębia, które powinny zwrócić Twoją uwagę:

  • problemy z przyjmowaniem pokarmu, za które odpowiada stan zapalny dziąseł. Stają się one podrażnione, nadwrażliwe, a w wyniku tego zwierzę stara się minimalizować nieprzyjemne odczucia np. jedząc jedną stroną pyska.
  • chudnięcie spowodowane zmniejszeniem ilości przyjmowanego pokarmu w wyniku bolesności zębów i dziąseł
  • nieprzyjemny oddech, który nie przemija i nie jest związany ze zjedzeniem pokarmu o specyficznym zapachu, a z uwalnianiem przez bakterie lotnych związków siarki
  • nadmierne ślinienie i przebarwienia na sierści – mogą znajdować się na łapach lub grzbiecie. Intensywne ślinienie sprawia, że sierść pupila wylizującego np. łapy z czarnej staje się brązowa, wypłowiała.
  • drażliwość, reagowanie agresją bądź niechęcią na próby czyszczenia zębów czy dotykania pyska

Powyższe objawy powinny zmobilizować właściciela psa do udania się z nim do lekarza weterynarii, sanacji kamienia nazębnego i wdrożenia odpowiedniego sposobu leczenia by kamień nazębny nie pojawił się ponownie zbyt szybko. Zabieg sanacji kamienia nazębnego wykonuje się w znieczuleniu. Zmniejsza on dyskomfort zwierzęcia spowodowany złym stanem zdrowia jego uzębienia. Warto higienę jamy ustnej i zębów potraktować poważnie, ponieważ jej zaniechanie niesie bolesne konsekwencje nie tylko dla jamy ustnej psa, ale również dla całego jego organizmu.

Dbanie o zdrowie zębów psa – znaczenie

Niestety, zły stan zdrowia zębów psa odbija się również na stanie zdrowia całego jego organizmu. Bakterie, które odpowiedzialne są za tworzenie się kamienia nazębnego i płytki nazębnej często trafiają do układu krążenia poprzez drobne naczynia krwionośne znajdujące się w dziąsłach. Układ krążenia może roznosić bakterie po całym organizmie i szkodzić organom wewnętrznym takim jak nerki, płuca, serce czy wątroba. Aby temu zapobiec należy wdrożyć nawyk czyszczenia zębów psa, a także korzystać z cyklicznej pomocy lekarza weterynarii.

Dbanie zdrowie zębów psa – oferta sklepów zoologicznych

  • – Szczotkowanie zębów warto rozpocząć już od wieku szczenięcego. Warto szczotkować psie zęby szczególnie wieczorem. Przyzwyczajenie psa do wkładania do pyska szczoteczki może być początkowo problematyczne, dlatego warto podchodzić do tego stopniowo i za każdym razem chwilę przedłużać zabieg. Aby pies miał związane z czyszczeniem zębów dobre skojarzenia można nagradzać go smakołykiem dbającym o higienę zębów, np. Brit Care Functional Snack Dental. Doskonałym zestawem szczoteczek będzie zestaw szczoteczek do zębów Trixie. Ta sama marka zapewnia pastę do zębów odpowiednią dla psów (bez fluoru) w trzech smakach. Ciekawym wariantem pasty odświeżającej będzie zaś pasta do zębów Dr. Seidel z pietruszką.
  • – Używanie specjalnych żelów i pianek może być dla psa mniej uciążliwe niż szorowanie uzębienia szczoteczką, a takie preparaty również pomagają dbać o higienę zębów. Warto polecić spray do higieny zębów Trixie, a także enzymatyczną, nie wymagającą szczotkowania pastę do zębów Over Zoo.
  • – Stosowanie suchych karm w diecie pupila również przyczynia się do ścierania płytki nazębnej, dzięki czemu hamuje rozwój kamienia nazębnego.
  • – Doskonałym sposobem na smaczny przysmak dbający o zdrowie zębów będzie podawanie psu gryzaków Francodex. Są one przystosowane do ścierania płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Ich kształt wspomaga higienę zębów, a za dodatkowy efekt odpowiedzialne są dwa aktywne enzymy: oksydaza glukozowa i laktoperoksydaza. Ograniczają one rozwój mikroorganizmów, dzięki czemu zapewniają czystość uzębienia. Podobny efekt dają przysmaki dentystyczne Maced Dentic o kształcie gwiazdek, a także gryzaki Acana Whimzees dostępne w ciekawych, niebanalnych rozmiarach i kształtach: szczoteczki do zębów, krokodyla, gwiazdki, jeża czy kości.
  • – Bardzo dobre efekty niesie za sobą wspomaganie zachowania higieny zębów poprzez dodawanie do wody pitnej zwierzęcia preparatów hamujących osadzanie się kamienia nazębnego. Jednym z takich preparatów – niewyczuwalnych w wodzie, a powodujących realne efekty jest Francodex Fresh Dent. Francuskie laboratorium Francodex proponuje realnie działające rozwiązania dla zdrowia zębów i jamy ustnej psa.

Istnieje wiele sposobów na dbanie o higienę zębów naszych zwierząt. Mając świadomość tego, że zaniedbanie zębów i dziąseł czworonoga, prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a także mając na uwadze cierpienie zwierzęcia, a w późniejszym czasie wydatki związane z leczeniem przez lekarza weterynarii warto od samego początku wprowadzać zdrowe nawyki, które pozytywnie wpłyną na jakość życia psa.