Dla gryzoni

Jak karmić chomika

W dzisiejszym artykule podpowiemy jak karmić chomika by zapewnić mu wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Podstawą w żywieniu chomika powinna być specjalnie dobrana mieszanka bądź też granulat. Dobrym wyborem jest specjalny granulat ekstrudowany. Metoda ekstruzji zwiększa przyswajalność zawartych w pokarmie składników odżywczych.

W składzie karmy powinny znaleźć się produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Musimy bowiem pamiętać, że chomiki to zwierzęta wszystkożerne. Źródłem białka zwierzęcego może być mięso z kurczaka, larwy mącznika oraz skorupiaki i mięczaki. Produkty te możemy również podawać chomikowi oddzielnie ale tylko od czasu do czasu, jeśli znajdują się już w suchej karmie.

Jednymi z podstawowych składników gotowych karm są warzywa i owoce. Możemy więc wybrać karmę z jabłkiem lub bananem, które są cennymi źródłami witamin. Z kolei płatki fasoli lub grochu są źródłem naturalnego włókna, niezbędnego w procesach trawiennych. Istotnym składnikiem karm dla chomików jest olej z łososia lub słonecznika. W diecie chomika powinny znaleźć się też nasiona np. siemię lniane. Lucerna będzie z kolei dodatkowym źródłem białka roślinnego.

jak karmić chomika

Jak karmić chomika?

Granulat można uzupełniać o nasiona dla ptaków (np. słonecznik) lub pokarm składający się z owadów. Dobrym uzupełnieniem gotowej karmy są też naturalne mieszanki ziół i nasion. Mieszanka taka może składać się z pestek słonecznika lub dyni oraz nasion takich jak ostropest lub ogórecznik.Do takich karm trzeba też dodawać świeże owoce i warzywa. Od czasu do czasu można też podać chomikowi orzeszki ziemne, jeśli nie są one już składnikiem jego codziennej suchej karmy, rodzynki, kawałek sera lub jajka. Chomiki chętnie zjedzą też jogurt lub twarożek. Niektóre gotowe mieszanki karm zawierają już w składzie produkty pochodne mleka.

Wszystkie chomiki muszą ciągle ścierać zęby, dlatego też trzeba im udostępniać odpowiednią ilość materiału, np. suche skórki od chleba, gałęzie lub marchew. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne przekąski dla chomików. Wybierajmy takie, które nie mają sztucznych barwników oraz nie są dosładzane.

Pamiętajmy, żeby zapewnić naszemu chomikowi odpowiednią ilość ruchu oraz stały dostęp do świeżej wody.