Dla kotów

Jak pomóc zwierzętom przetrwać upały?

W miesiącach letnich z pewnością często zadajesz sobie pytanie jak pomóc zwierzętom przetrwać upały?

Z pewnością lato daje dużo więcej możliwości. Przyjemniej się spaceruje z czworonogiem, można zabierać go na dłuższe wycieczki. Mniejsze psy można wozić w koszu na kierownicy roweru, z większymi można uprawiać różnorakie sporty. Jednak jak pomóc zwierzętom przetrwać upały? Sprawić, by czuły się komfortowo i nie męczyły się? Jest na to kilka sposobów, o których opowiemy poniżej.

Jak pomóc zwierzętom przetrwać upały? – To pytanie niewątpliwie spędza sen z powiek właścicielom mieszkań w blokach. O ile właściciele psów mieszkający w domach z podwórkami mają komfort wypuszczania zwierząt o każdej porze dnia i nocy, o tyle zwierzęta mieszkające w zabudowie wielomieszkaniowej spędzają większość swojego życia w czterech ścianach. W upalne dni może być to uciążliwe, ponieważ zamknięte mieszkania z biegiem dnia stają się nagrzane słońcem i duszne. Posiadacze kotów powinni przede wszystkim zabezpieczyć okna uchylne specjalnymi kratkami, a balkony siatką, by o każdej porze dnia i nocy można było zrobić przewiew bez narażania kota na wypadnięcie przez balkon czy zaklinowanie się w szczelinie okna.

mata chłodząca Trixie
mata chłodząca

Na rynku zoologicznym istnieje wiele akcesoriów, które stanowią udogodnienie w walce z wysokimi temperaturami powietrza i odczuwaniem gorąca przez zwierzęta. Właściciel psa czy kota może zaopatrzyć się w matę chłodzącą. Umieszcza się ją w zacienionym miejscu w mieszkaniu. Jest ona wypełniona chłodzącym żelem. Nie wymaga ładowania ani podłączania do prądu. Absorbując zimno z otoczenia ochładza leżące na niej zwierzę. To rozwiązanie sprawdzi się z pewnością w mieszkaniach wykończonych w drewnie, bez podłóg wyłożonych płytkami ceramicznymi, które naturalnie służą jako psie maty chłodzące. Taką matę chłodzącą można również wynieść na podwórko – jednak zawsze musi ona znajdować się w cieniu. Łatwo się ją przenosi, więc pies zawsze może leżeć tam, gdzie lubi. Można również położyć ją w legowisku.

Kolejnym świetnym rozwiązaniem będzie miska chłodząca. Stale zimna woda w psiej i kociej misce to w upalne dni prawdziwy rarytas. Miska chłodząca zapewnia dostęp do stale zimnej, przyjemnie ochładzającej organizm wody. Warto też zaopatrzyć się w dozownik z miską na wodę, który zawsze będzie stanowił jej zapas – szczególnie w sytuacjach, w których zostawiamy zwierzę samo w domu na kilka godzin.

A może basen?

Jak pomóc zwierzętom przetrwać upały? I dodatkowo sprawić im przyjemność i doskonałą zabawę? Kąpiel w rzece czy jeziorze nie zawsze jest dobrym pomysłem. Wysokie trawy i bytujące w nich kleszcze stanowią realne zagrożenie dla zdrowia naszego pupila. Wartki nurt rzeki może być ponadto niebezpieczny dla psa. Woda stojąca bywa brudna, a wydzielany przez nią specyficzny zapach może sprawić, że pupil będzie wymagał solidnej kąpieli po takiej „naturalnej przyjemności”, jaką jest kąpiel w stawie, jeziorze czy sadzawce. Warto więc zaopatrzyć się w basen dla psa. Jest to rozwiązanie dla właścicieli czworonogów, które uwielbiają wodę i podczas każdego spaceru rozglądają się za choćby kałużą. Bezpieczne otoczenie, skoszona trawa i ogrodzone podwórko to najlepsze miejsce na postawienie psiego basenu. Takie produkty są wzmacniane tak, by zwierzęta nie niszczyły ich wnętrza pazurami. Spuszczanie wody jest szybkie dzięki zaworowi, a na wierzch można dokupić specjalną pokrywę, która zapobiegnie przedostawaniu się do wewnątrz liści, brudu czy wpadaniu owadów.

basen dla psa

Warto pamiętać, że psy nie pocą się w taki sposób, jaki robią to ludzie. Utrata ciepła odbywa się w dużej mierze za pomocą ziajania, dlatego ważne jest zapewnienie psu zimnej wody i ocienionego miejsca. Spacery warto przełożyć na wczesny ranek i późne popołudnie, kiedy słońce operuje niżej i mniej intensywnie. A w sytuacjach koniecznych należy wychodzić ze zwierzęciem na dwór na kilka minut, które wystarczą na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Warto mieć na uwadze fakt, iż zwierzętom również grozi udar cieplny, przegrzanie i związane z tym omdlenia, zamroczenia czy poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Odpowiednie dbanie o zwierzę z pewnością zaowocuje jego doskonałym samopoczuciem.