Dla kotów,  Dla psów

Jak przygotować dom na przyjęcie adoptowanego zwierzaka?

Bezpieczny dom – z myślą o Twoim pupilu

Nasi klienci często pytają nas jak przygotować dom na przyjęcie adoptowanego zwierzaka? Posiadanie zwierząt domowych wiąże się z odpowiedzialnością. Każdy szczegół w domu musi być przemyślany tak, by przedmioty i obiekty nie stwarzały zagrożenia dla naszych pupili. Zarówno na koty jak i na psy czyhają różne niebezpieczeństwa.

Kot z pewnością będzie lubił przesiadywać na okiennym parapecie, szczególnie w domu niewychodzącym. Zwierzak może śledzić latające na zewnątrz ptaki, może również chcieć na nie polować. Ważne jest więc zabezpieczenie okna odpowiednią siatką mocowaną do ramy okiennej bądź do elewacji. Wówczas można będzie ze spokojem otwierać okno latem. Należy też pamiętać, że typowe w naszych czasach okna uchylne również są niebezpieczne dla kocich pupili. Kot może wskoczyć w lukę okienną i nie będzie potrafił się wydostać. Może przez to zawisnąć w przestrzeni uchylnej i nabawić się groźnych obrażeń wewnętrznych, szczególnie, gdy pozostaje w domu sam na długie godziny. Specjalnie z myślą o bezpieczeństwie kota w takich przypadkach stworzono zabezpieczające stelaże. Uniemożliwią one kotu próbę wyskoczenia przez okno, a jednocześnie zapewnią wietrzenie mieszkania. Warto również zadbać na samym początku przygody z posiadaniem zwierzaka o zabezpieczenie balkonu siatką. Specjalne siatki są dostępne w sklepach zoologicznych. Koty są bardzo ciekawskie, a upadek z balkonu na piętrze niestety może okazać się śmiertelny lub nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia pupila. Przysłowiowe dziewięć kocich żyć niestety w tym przypadku nie pomoże.

Jeżeli chodzi o psa – niezależnie od tego, czy posiadamy małego szczeniaczka, czy dorosłego psa wziętego ze schroniska – najważniejsze jest zapewnienie mu bezpieczeństwa na zewnątrz. Dom jest miejscem odpoczynku, ale to podwórko jest miejscem zabaw i obszarem, na którym psa wszystko zaciekawia. Płot otaczający posesję powinien być na tyle wysoki i solidny, by ani szczenię nie mogło się przez niego prześlizgnąć, ani dorosły pies go przeskoczyć. To bardzo ważne, ponieważ poza posesją może czyhać na psa wiele niebezpieczeństw takich jak ruchliwa ulica i rozpędzone samochody. Pupil może spotkać tam też inne zwierzęta, z którymi może wdać się w awanturę.

Jak przygotować dom na przyjęcie adoptowanego zwierzaka? Zwróć uwagę na posiadane w domu rośliny!

Niezależnie od posiadanego typu zwierzęcia – psa, kota czy nawet świnki lub chomika – należy zadbać o to, by w mieszkaniu zredukować do zera liczbę trujących roślin domowych. Piękny wystrój kojarzy się często również z zadbanymi roślinami bujnie rosnącymi w różnych miejscach w naszych czterech kątach. Dobrze jest mieć świadomość tego, jakie właściwości mają posiadane przez nas rośliny i czy nie będą szkodliwie oddziaływać na nasze zwierzaki. Trujące rośliny ozdobne to między innymi kroton, monstera, diffenbachia, filodendron, dracena, fikus czy skrzydłokwiat. Kontakt z tymi roślinami lub spożycie ich liści może spowodować biegunkę, wymioty, podrażnienia i poparzenia skóry a także błon śluzowych i spojówek.

rośliny trujące dla zwierząt
rośliny trujące dla zwierząt

Także firanki, zasłonki i rolety powinny być dostosowane nie tylko do wystroju wnętrza, ale też do tendencji zwierząt zamieszkujących nasze mieszkanie. Wszelkie tasiemki, łańcuszki od rolet, a także firanki złożone z dużej ilości pojedynczych sznurków będą niebezpieczne dla szczeniąt a także kotów w każdym wieku, ponieważ lubią się one bawić. Okręcenie takim sznurkiem może skutkować próbą uwolnienia się, a w konsekwencji podduszeniem zwierzaka.

W każdym domu znajdują się środki czystości i chemia gospodarcza. Należy pamiętać, by zabezpieczyć odpowiednio takie produkty, szczególnie przed szczenięciem, które w trakcie wymiany zębów będzie w obrębie mieszkania szukało sobie gryzaków – nie zawsze bezpiecznych dla jego zdrowia. Najlepiej wszystkie detergenty umieszczać w szafkach poza zasięgiem pupila. Unikniemy w ten sposób zagrożenia, jakim są chemiczne środki czystości.

Kolejnym – ostatnim już punktem rozważań nad bezpiecznym schronieniem dla naszych pupili jest kwestia zadbania o ekspozycję kabli elektrycznych. Posiadając choćby telewizor, konsolę do gier, kino domowe i odtwarzacz dvd, dekoder – każdy użytkownik tych sprzętów posiada także wiele metrów kabli. Wyeksponowane w okolicach urządzeń mogą ciekawić pupila – szczególnie szczeniaka. Kable są sztywne, a jednocześnie elastyczne, mogą stanowić doskonały gryzak dla psa lub kota. Grozi to porażeniem pupila prądem, a intensywna zabawa przewodami może spowodować także zrzucenie cennego sprzętu. To narazi właściciela na straty, a psa na przyduszenie, obrażenia wewnętrzne a w konsekwencji utratę zdrowia.

W każdym domu istnieje wiele zagrożeń, które na pozór błahe – mogą być niebezpieczeństwem dla naszych zwierząt. Pies czy kot bardzo lubi się bawić, urozmaica sobie w ten sposób czas również pod naszą nieobecność. I o ile obserwacja ptaków z okna czy zabawa sznurkową firanką pod czujną obserwacją człowieka może być świetną rozrywką – tak podczas nieobecności opiekuna może doprowadzić do sytuacji, w której może dojść nawet do zagrożenia życia zwierzęcia. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wątpliwości w kwestii tego, jak przygotować dom na przyjęcie adoptowanego zwierzaka.