Dla kotów,  Dla psów

Karma mokra

Niezaprzeczalnie najpopularniejszym rozwiązaniem w żywieniu zwierząt domowych jest karma sucha. Lecz co jeśli nasz pies lub kot nie lubi takiej formy pożywienia? Faktura, granulat lub minimalna wilgotność może negatywnie wpłynąć na apetyt naszego pupila i zostawić nas z otwartym workiem bezużytecznej karmy. Co wtedy? Karma mokra oczywiście.

Karma mokra

Pojedynek z karmą suchą

Uważam, że najlepiej określić zalety (i wady) karmy mokrej porównując ją z karmą suchą, jej bezpośrednim konkurentem, a de facto uzupełnieniem.

Najbardziej oczywistą różnicą jest różnica wilgotności – w składzie karm suchych znajdziemy maksymalnie 10% wilgotności, gdzie w przypadku karm mokrych może to być nawet 70%. Jaka jest zaleta dużej zawartości wilgotności? Taki stan rzeczy jest bliższy naturalnemu pożywieniu mięsożerców, którzy przyswajają wodę także z mięsa. W przypadku karmy suchej należy w większym stopniu regulować nawodnienie organizmu zwierzęcia stałym dostępem do świeżej wody.

Dobrze nawodniony organizm oznacza częstsze oddawanie moczu, ale także zdrowszy układ moczowy dzięki ciągłej cyrkulacji wody w organizmie.

Oczywiście zbyt duża zawartość wilgotności w karmie może także oznaczać rozwodnienie i rzeczywistą słabą zawartość innych, ważnych składników. Najlepsze karmy mokre produkowane są na sokach własnych , bez dodatku wody.

Karma mokra a dzienna dawka

Kolejną cechą karmy mokrej jest niska kaloryczność. Pomaga to np. w przypadku regulacji spożycia i masy ciała psa. Niestety oznacza to także zwiększone dawki. Tam gdzie suchej karmy podajemy 300 gramów dziennie, w przypadku karmy mokrej będziemy musieli podać 3-4 razy więcej, czyli w naszym przykładzie około 1 kilogram. Może to się okazać zupełnie nieopłacalne w przypadku np. psów pracujących. Na szczęście wielu sprzedawców, głównie tych internetowych, oferuje korzystne pakiety puszek lub saszetek dzięki czemu zaoszczędzimy na utrzymaniu zbalansowanego jadłospisu psa.

Problemem przy dawkowaniu może być też okres przydatności karmy mokrej. Otwartą puszkę lub saszetkę nie powinno się przechowywać dłużej niż 2 dni, i to w lodówce.

Dieta drapieżcy

Ostatnią cechą na jaką chciałbym zwrócić jest naturalizm karmy mokrej. Psy i koty w stanie naturalnym są łowcami i upolowane ofiary spożywają bez oporządzenia, ze wszystkimi sokami zawartymi w żyłach i mięśniach. Także składniki w nich zawarte są często lepsze niż te, które znajdziemy w karmach suchych. Więcej mięsa, mniej wypełniaczy to bardzo ważna sprawa przy karmieniu mięsożercy. Dzięki wszystkim tym atrybutom, karma mokra może imitować doświadczenie pożerania naturalnego mięsa swoją fakturą, smakiem i aromatem.

Tę teorię zdaje się potwierdzać fakt, że zarówno psy jak i koty znacznie częściej uznają karmy mokre za apetyczniejsze od tych suchych.