Dla królików

Klatka Dla Królika

Klatka dla królika to najważniejszy i najbardziej odpowiedzialny zakup, który musimy dokładnie przemyśleć jeśli chcemy hodować w swoim domu tego długouchego pupila. Jest wiele rodzajów klatek, od małych po duże, od metalowych po drewniane. Każda ma swoje zastosowanie i nie wszystkie nadają się dla królików. W tym artykule dowiesz się na co zwracać uwagę przy zakupie klatki dla królika.

Klatka dla królika i jej właściwości

Najważniejszym kryterium przy zakupie klatki dla królika, to jej wielkość. Mimo iż rasowe króliki miniaturowe dorastają do czterdziestu centymetrów, to większość tych zwierzątek sprzedawanych w niektórych sklepach zoologicznych nie posiada rodowodu. Co za tym idzie mogą osiągać znacznie większe rozmiary. Dotyczy to szczególnie królików z oklapniętymi uszami, czyli tak zwanych baranków. Nie zapominajmy także, że królik jest bardzo energicznym i ruchliwym zwierzątkiem. Dlatego też potrzebuje znacznie więcej miejsca niż inne domowe zwierzęta trzymane w klatkach jak na przykład chomiki czy świnki morskie. Królik w klatce musi przede wszystkim móc się wybiegać. Jest to ważne nie tylko dla jego samopoczucia ale także dla zdrowia fizycznego. Musimy także zadbać o to, żeby królik mógł stanąć na tylnych łapkach. Stawanie na „słupka” to wrodzone zachowanie tych drobnych ssaków. W ten sposób wypatrują zagrożeń oraz drapieżników. Jeśli więc uniemożliwimy królikowi robienie tego, będzie odczuwał dyskomfort i z czasem może stać się płochliwy. Pamiętajmy także, że w klatce musi koniecznie znaleźć się miejsce na poidełko, paśnik i miskę.

Klatka dla królika

Rodzaje klatek

Klatka dla królika powinna mieć więc minimum sto centymetrów długości i przynajmniej sześćdziesiąt centymetrów szerokości. Powinna także być na tyle wysoka, żeby królik mógł bez problemu stanąć na tylnych łapkach i obserwować otoczenie. Osoby, które dopiero co zamierzają kupić w sklepie zoologicznym to długouche zwierzątko, często nie mają pojęcia, że króliki słabo się wspinają. Dlatego klatki po szynszylach lub koszatniczkach nie nadają się dla królika, w ogóle odradza się dla nich zakup wszelkich wielopiętrowych klatek z półkami. Klatka dla królika powinna mieć płaskie dno i dużą powierzchnię, musimy więc się przygotować, że w mieszkaniu zajmie sporo miejsca. Na rynku dostępne są klatki metalowe jak i drewniane, te ostatnie mimo iż potrafią być znacznie większe oraz wyglądają estetyczniej, to o wiele trudniej się je czyści. Polecamy więc klatki metalowe, które nie tylko są lżejsze ale i łatwiej się je czyści. Mają także lepszą cyrkulację powietrza.