Dla kotów

Koty Rasy Munchkin

Koty Rasy Munchkin charakteryzują się przede wszystkim bardzo krótkimi kończynami. Są to kocie odpowiedniki Jamników. Koty te mają swoich zwolenników oraz miłośników jak i osoby, które są przeciwko ich hodowli. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tych wyjątkowych, „niskopodłogowych” mruczków.

Koty Rasy Munchkin i ich początek

Koty Rasy Munchkin to dość nowa rasa, która oficjalnie nie jest akceptowana przez takie stowarzyszenia jak FIFe (The Fédération Internationale Féline) czy GCCF (The Governing Council of the Cat Fancy). Została jednak oficjalnie uznana za rasę przez TICA (The International Cat Association) w 1994 roku. Pierwsze okazy kotów krótko nożnych dostrzeżono już około 1940 roku. Brytyjski raport weterynaryjny w 1944 roku zanotował cztery generacje całkowicie zdrowych kotów o krótkich kończynach, które prócz długości łapek nie różniły się niczym od zwykłych kotów. Ta generacja zniknęła podczas drugiej wojny światowej, jednak w 1956 roku zanotowano koty krótko nożne w Rosji i w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Lecz prawdziwe pochodzenie obecnych Munchkinów zawdzięcza się kotce Blackberry, którą w 1983 znaleziono w Luizjanie. Kiedy została przygarnięta do domu przez właścicielkę, kotka była już w ciąży. Jej miot składał się z połowy krótko nożnych a połowy długo nożnych kotków, co jest charakterystyczne dla tej rasy.

Koty Rasy Munchkin

Charakterystyka Rasy

Powodem, dla których rasa uznawana jest tylko przez niektóre organizacje felinologiczne jest znaczna szkodliwość mutacji dla zdrowia kotów. Prócz deformacji kręgosłupa jaką jest lordoza, to istnieje również 25% śmiertelności płodów. Koty te mają także często krótsze przednie łapki od tylnych i zawsze spłaszczone klatki piersiowe. Jednak Munchkiny posłużyły jako baza do innych krzyżówek. Hodowcy chętnie łączą tą „niskopodłogową” rasę z innymi znanymi rasami. Na przykład rasa Genetta to połączenie kota Bengalskiego, kota Savannah i Munchkina, zaś rasa Bambino to kot Sfinks i nasz Munchkin. Ponadto koty rasy Munchkin mają niezwykle przyjazny charakter. Są przywiązane do swoich właścicieli, lubią pieszczoty i zabawy oraz uważane są za inteligentne koty. Łatwo je także pielęgnować i ułożyć. Koty tej rasy akceptowane są we wszystkich umaszczeniach i długościach okrywy włosowej.