Dla psów

Linienie psów

Linienie psów to naturalny proces, w którym pies zmienia okrywę włosową żeby pasowała do konkretnych pór roku. Niektóre czworonogi linieją obficiej niż inne, zaś niektóre psy nie linieją wcale. Tu dowiesz się wszystkiego o linieniu psów oraz o pielęgnacji sierści naszych pupili w tym okresie.

Problemy z sierścią

Linienie to proces, któremu poddaje się wiele zwierząt, głównym przykładem linienia są koty i psy. Włos rośnie, potem obumiera a na końcu wypada, żeby na jego miejsce mógł wyrosnąć nowy włos. Sezonowe linienie psów to zmora każdego właściciela czworonogów. Sierść pojawia się dosłownie wszędzie, na naszych ubraniach, meblach, pościeli, dywanie i podłodze. Każdy kto tego doświadczył wie jak trudno usunąć sierść z tych powierzchni, zwykle kończy się na ręcznym usuwaniu włosów z ubrań i na odkurzaniu całego mieszkania. Jest to pracochłonne i syzyfowe zadanie, gdyż kiedy skończymy sprzątać, od razu pojawia się nowa sierść. Z racji tego, że psy potrafią linieć do czterech tygodni lub więcej, otrzymujemy miesiąc walki z poprzyczepianą do wszystkiego sierścią. Najskuteczniejszą metodą walki z uciążliwą sierścią w całym mieszkaniu jest regularne i długie czesanie psa za pomocą specjalistycznych szczotek usuwających także podszerstek. Takie szczotki zbierają osłabione włosy oraz te, które już są martwe i tylko czekają, żeby przykleić się do naszych ubrań. Szczotkowanie psa to także dbanie o kondycję sierści, częste pielęgnacje zapobiegają tworzeniu się kołtunów, szczególnie u psów długowłosych.

Linienie Psów

Linienie psów w roku

Linienie psów to całkowicie naturalny proces, w którym nasz pupil wymienia starą sierść na nową. Zwykle psy robią to żeby ich sierść pasowała do warunków pogodowych, dlatego też sezonowe linienie odbywa się dwa razy do roku, przed zimą gdy robi się zimno i przed latem gdy robi się ciepło. Łatwo więc zauważyć, że raz psy mają grubszą i dłuższą okrywę włosową a raz cieńszą i krótszą. Istnieją jednak psy, które w ogólnie nie linieją. Takimi psami są takie, które zamiast normalnej sierści mają taką, która bardziej przypomina ludzki włos. Przykładem są psy rasy York. Mimo iż nie linieją to i tak ich włosy czasem wypadają w ilości prawie niezauważalnej, jest to jednak całkowicie naturalne a sam proces przypomina ten u ludzi. Jednak psy z sierścią podobną do włosów potrzebują dodatkowej pielęgnacji i szczotkowania, żeby ich sierść się nie skołtuniła. Istnieją także przypadki, kiedy pies gubi tak dużo sierści, że powstają na nim widoczne łyse placki. Jest to objaw złej diety i jakiejś ukrytej choroby, należy w takim wypadku bezzwłocznie udać się do weterynarza lub skonsultować się z pracownikiem specjalistycznego sklepu zoologicznego.