Dla gryzoni

Mądre żywienie gryzoni

Dzisiejszy artykuł podpowie na czym polega mądre żywienie gryzoni. W diecie gryzoni udomowionych podstawą powinna być sucha karma dobrej jakości. By ocenić, czy karma warta jest zakupu, zawsze sprawdzajcie jej skład podany na opakowaniu.

Mądre żywienie gryzoni

Gryzonie żyjące w domu nie pobierają pokarmu z otoczenia. Opiekun musi mieć pewność, że dostarczany pokarm zapewnia im wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Przy wyborze karmy warto kierować  się składem podanym na opakowaniu (również składniki analityczne) a nie ceną. Czasem najdroższe karmy mają bardzo ubogi skład.

W sklepie zoologicznym znajdziecie gotowe mieszanki albo jednolity granulat. Granulat może wydawać się mało atrakcyjny dla zwierząt ale zazwyczaj jest to najlepszy wybór. Każdy pojedynczy kawałeczek karmy zawiera taką samą ilość składników odżywczych. W przypadku mieszanek istnieje duże prawdopodobieństwo, że gryzoń będzie wybierał tylko najsmaczniejsze kąski (np. owoce), pozbawiając się tym samym podstawowych witamin i mikroelementów. Na dłuższą metę może to skutkować niedoborem witamin oraz zaniżoną odpornością na infekcje i choroby.

mądre żywienie gryzoni

Przysmaki dla gryzoni

Drugą kwestią, którą chcemy poruszyć w tym artykule, są przysmaki dla gryzoni. Co to są te przysmaki i jak odróżnić je od wartościowego pokarmu? Przysmaki są tą wszystkie produkty, które cechuje minimalna wartość odżywcza przy jednocześnie wysokiej zawartości składników, które gryzoniom do życia nie są potrzebne. Podawane są one jako uzupełnienie diety podstawowej. Wszelkiego rodzaju kolorowe kolby, biszkopty, drażetki, dropsy są głównie chwytem marketingowym. Przemawiają do wyobraźni właścicieli kolorowymi opakowaniami i przedziwnymi kształtami. Często takie przysmaki zawierają dużo cukru, barwników lub mąki pszennej. Pamiętajcie, że suszone owoce, warzywa i orzechy tez zaliczają się do przysmaków. Owoce , oprócz witamin, mają dużo cukru a orzechy są mocno kaloryczne. Mądre żywienie to wybieranie produktów, które korzystnie wpłyną na zdrowie zwierzaka. Jeśli chcecie wprowadzić do diety waszego zwierzaka przysmaki, to wybierajcie te naturalne ale podawajcie je tylko od czasu do czasu.

Tak samo jak wybór karmy, istotny jest sposób jej podawania. Każdy producent informuje jaka porcja przewidziana jest na dobę dla zwierzęcia. Jednak rzeczywista wielkość dziennej porcji uzależniona jest od zapotrzebowania Waszego pupila. Warto też wybrać stałą porę karmienia. Najodpowiedniejszy na karmienie jest czas w ciągu dnia, kiedy Wasze zwierzątko jest najbardziej aktywne. Wtedy chętniej sięgnie po karmę ale też lepiej ją strawi.