Dla psów

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów spacerowych?

Spacery są nieodłączną aktywnością wynikającą z posiadania psa. O wiele częściej zdarza się, że psy wyprowadzane są przez mieszkańców blokowisk, którzy po prostu nie mają innego wyjścia, a muszą zapewnić swoim pupilom możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych i zaspokoić ich potrzebę codziennego ruchu. Często jednak także właściciele psów podwórkowych decydują się na dodatkową aktywność z pupilem, spacery po lesie, parku, łąkach czy choćby przechadzki w obrębie własnego osiedla. Na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów spacerowych? Opowiemy o tym w dzisiejszym wpisie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów spacerowych? Szelki muszą być wygodne w okolicach szyi.

Sklepy zoologiczne prześcigają się w poszerzaniu ofert akcesoriów spacerowych. W dzisiejszych czasach obroża, smycz, szelki czy kaganiec mają nie tylko spełniać swoją funkcję, ale także pięknie się prezentować, a nawet pasować do umaszczenia pupila. Na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów spacerowych? Przy wyborze produktów coraz częściej brany jest przez właścicieli pod uwagę także walor estetyczny, ponieważ każde akcesorium spacerowe jest niejako wyjściowym „ubraniem” dla psa. Firmy produkujące takie akcesoria wychodzą często naprzeciw klientom, dlatego też wiele modeli smyczy, obróżek i szelek pasuje do siebie nawzajem, co pozwala skompletować pełen zestaw spacerowy w pasującym do siebie kolorze w obrębie tego samego modelu. Jednak walory estetyczne to jednak nie wszystko, należy postawić przede wszystkim na wygodę czworonoga.

Więc na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów spacerowych? Przede wszystkim spacer powinien być przyjemnością. Dotyczy to zarówno pupila jak i właściciela. Akcesoria spacerowe powinno się dobierać mając na uwadze rasę psa, jego wiek, wielkość i temperament. Młodego psa należy nauczyć zachowania na spacerze – warto więc od małego wpajać mu właściwe zachowanie, które ułatwi wspólne wyjścia także w późniejszych etapach życia pupila.

Nauce chodzenia przy nodze służy kantarek. Jest to specjalna uprząż na głowę i pysk, która ma na celu korygowanie złych zachowań pupila poprzez wykręcanie jego pyska. Nie zastępuje on kagańca. W kantarku pies może swobodnie pić, chłodzić się, ale może także ugryźć. Nie jest to więc zabezpieczenie chroniące przed agresywnymi zachowaniami psa. Warto po każdej dobrze wykonanej komendzie nagradzać psa za prawidłowe jej wykonanie jakimś niewielkim smakołykiem. Jeżeli młode zwierzę ma tendencję do jedzenia wszystkiego, co napotka na spacerze: kapsli po piwie, niedopałków papierosów, papierków, kasztanów – wówczas powinno się w okresie dorastania zakładać mu specjalny, lekki kaganiec siatkowy. Uniemożliwi on zjadanie na spacerze elementów, które mogłyby zaszkodzić szczenięciu.

Obroża czy szelki?

Decyzją, na którą również ma wpływ zachowanie psa na spacerze jest dylemat pomiędzy kupnem obroży lub szelek. Psy porywcze i agresywne powinny raczej mieć zakładane szelki. Wynika to z mechanizmu działania obroży. Podczas ciągnięcia i szarpania się psa uciska mu krtań powodując dyskomfort, a jednocześnie może uszkodzić jego kręgi szyjne i drogi oddechowe. Obroża doskonale sprawdzi się przy psach spokojnych, starszych lub po prostu dobrze ułożonych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów spacerowych typu szelki? Zostały one stworzone dla psów żywiołowych, ciągnących i szarpiących. Skonstruowane są zazwyczaj tak, by nie uciskać szyi psa. Pozwalają dzięki uchwytowi na grzbiecie na opanowanie wyrywającego się pupila. Ubranie w nie psa zajmuje ciut więcej czasu niż zapięcie obroży, ponieważ w szelki najczęściej wkłada się przednie łapy czworonoga. Ale dzięki temu mamy pewność, że zwierzę nie wyrwie się ani nie wydostanie z uprzęży. Jest to doskonałe rozwiązanie także dla niewielkich psów o skróconej szyi i małej głowie takich jak mops, które mogłyby z łatwością wydostawać się z obroży. Psom groźnym i trudnym do okiełznania można sprawić metalową kolczatkę. Jest to jednak bolesna metoda wymuszania posłuszeństwa czworonoga, dlatego zdecydowanie bardziej sprawdzą się solidnie wykonane szelki, które również opanują zapędy psa, a nie spowodują zadrapań, podduszania i ran na jego szyi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów spacerowych? Między innymi na ich wzory i kolory.

Jaką smycz wybrać?

Smycz każdy właściciel może dobrać według własnych potrzeb i potrzeb zwierzęcia. Na rynku dostępne są smycze w formie taśmy lub linki o regulowanych długościach, które pozwalają zwierzęciu na swobodę na spacerze. Można także nabyć smycz o prostym mechanizmie regulacji, która posiada np. dwie długości i możliwość szybkiego, ręcznego przepięcia. Dla psów młodych lub gryzących akcesoria można nabyć smycz łańcuszkową, odporną na gryzienie i intensywne ciągnięcie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów spacerowych? Przede wszystkim na wygodę psa. Dostosowanie akcesoriów do temperamentu psa, jego gabarytów i wieku to podstawa i na to należy mieć wzgląd przy wyborze szelek, smyczy czy obroży. Na drugim planie znajduje się oferowana przez producenta możliwość dopasowania odpowiednich, świetnie się komponujących kompletów. Warto też postawić na swoją wygodę i dopasować psu smycz, która jest pokryta miękkim neoprenem i nie rani ani naszych rąk ani skóry psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *