Dla psów

Nadwaga u psa – co robić?

Otyłość to schorzenie, które w ostatnich latach stało się prawdziwym problemem. Uważana za chorobę XXI wieku jest zmorą osób w każdym wieku i z różnych środowisk. Problem ten nie dotyczy jednak tylko i wyłącznie ludzi, ale również naszych czworonogów. Nadmierne kilogramy u psa sprawiają, że nie tylko wygląda on dość nieestetycznie, ale również negatywnie wpływają na kondycję jego organizmu. Podobnie jak u ludzi, otyłość i nadwaga u psa obciąża pracę serca, może prowadzić do różnych schorzeń, ale również stanowi często główną przyczynę problemów ze stawami, co ma ogromne znaczenie dla komfortu życia. Otyłość jest problemem, która może wynikać z przyczyn genetycznych, środowiskowych, zdrowotnych i żywieniowych. Najczęściej wśród przyczyn otyłości i nadwagi, można wymienić:

przekarmianie – wydaje nam się często, że określone przez producentów karm dawki żywieniowe to za mało by zaspokoić potrzeby naszych pupili, które domagają się dokładki, błagalnie patrząc na pustą, dopiero co opróżnioną miskę. Przestajemy się wówczas trzymać wytycznych, zwiększając dzienną dawkę karmy, a do tego w międzyczasie chętnie rozpieszczamy naszego pupila przysmaczkami, które przemycają do jego organizmu nadprogramowe kalorie. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów, którego dopuszczają się psi opiekunowie.

niewielka aktywność fizyczna – krótkie spacery, spędzanie większej części dnia na kanapie i brak jakichkolwiek aktywności sprawiają, że nadmiar energii i kalorii nie może zostać spalony, co prowadzi do odkładania się tłuszczu. Niezależnie od rozmiaru naszego psa, powinniśmy zadbać o to by zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu – krótkie spacerki na załatwienie wyłącznie potrzeb fizjologicznych, nie są w stanie sprostać wymaganiom ruchowym naszego psa. Należy pamiętać o tym, że brak ruchu nie tylko sprzyja nadwadze, ale również osłabia mięśnie, co może prowadzić do różnych zwyrodnień.

Nadwaga u psa jak i otyłość wiążą się z odkładaniem tkanki tłuszczowej na skutek dostarczenia do organizmu czworonoga nadmiernej ilości kalorii, których nie jest on w stanie zużyć. Jeśli masa ciała psa przekracza o 15% normę charakterystyczną dla jego rasy lub określoną przez weterynarza, można śmiało stwierdzić, że zmaga się on z nadwagą. Jednak jeśli norma ta przekracza próg 30% jest już to otyłość, czyli stan chorobowy wpływający na pracę całego organizmu. Jak określić normy, w których nasz pies powinien się mieścić? W przypadku psów rasowych są one często już ściśle określone, możemy również posłużyć się skalą kondycji psa, która poprzez zobrazowanie konkretnych sylwetek, pomoże nam ustalić stan naszego psa.

Ad1. Pies wychudzony – żebra, kręgi lędźwiowe, kości miednicy i wszystkie wypukłości wyraźne widoczne są z daleka. Niewidoczny tłuszcz, brak masy mięśniowej. Wyraźne podkasanie brzucha widoczne od boku, od góry zauważalny kształt klepsydry.

Ad.3 Pies chudy – żebra łatwo wyczuwalne, widoczne, minimalna warstwa tłuszczu podskórnego, wciąż widoczne są struktury kręgów lędźwiowych, podkasanie brzucha od boku oraz widoczny od góry kształt klepsydry.

Ad5. Pies z idealną sylwetką – żebra i kości niewidoczne, ale łatwo wyczuwalne przez skórę z cienką warstwą tłuszczu podskórnego, podkasanie brzucha od boku oraz delikatny kształt klepsydry od góry, niezapadnięte doły przylędźwiowe.

Ad7. Pies z nadwagą – żebra z trudem wyczuwalne pod grubą warstwą tłuszczową, od boku widoczne niewielkie podkasanie brzucha, brak widocznie zarysowanej talii, widoczne od góry, poszerzenie tułowia.

Ad9. Pies znacznie otyły – żebra niewyczuwalne, zauważalne ogromne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach klatki piersiowej, kręgosłupa, szyi, kończyn, pachwin i nasady ogona, brak talii i wiszący fałd brzuszny, zauważalne od góry ewidentne poszerzenie tułowia.

Nadwaga u psa, jak sobie z nią poradzić?

Zmień styl życia

Przede wszystkim zastanówmy się nad własnym stylem życia. To właśnie nasze przyzwyczajenia stanowią największy problem zarówno w przyroście masy ciała psa, jak i mogą być przeszkodą w procesie odchudzania. Często zdarza się tak, że właściciel ze skłonnościami do podjadania pomiędzy posiłkami, będzie dokarmiał psa różnymi przysmaczkami. Nadwaga u psa może być więc efektem naszych nawyków żywieniowych, które nieumyślnie na niego przenosimy. Wprowadzając dietę w życie czworonoga, warto zmienić również swoje własne nawyki.

Nie ulegaj

Nie ulegaj, gdy pies żebrze o jedzenie. Takie zachowanie nie jest spowodowane głodem, a często wynika z problemów behawioralnych jakich dopuściliśmy się w trakcie wychowywania naszego czworonoga. Określana przez producentów karm dawka żywieniowa w zupełności wystarczy aby zaspokoić potrzeby psiego organizmu, dlatego należy ściśle trzymać się otrzymanych wytycznych.

Zadbaj o ruch

Zadbaj o to by twój pies się ruszał. Zapewnij mu przynajmniej raz dziennie długi spacer, najlepiej połączony z różnymi aktywnościami. Wprowadź w jego życie zabawę, dzięki której zejdzie z kanapy. Dzięki temu nie tylko przyczynisz się do tego, że dostarczana do jego organizmu energia będzie miała swoje ujście, ale również zacieśnisz więź ze swoim czworonogiem. Ponadto ruch jest ważny by stawy i mięśnie psa pracowały w odpowiedni sposób. Wielu właścicielom psów, które zmagają się z zwyrodnieniami stawów wydaje się, że ograniczenie ruchy zmniejszy odczuwany przez pupila ból, ale jest to przekonanie mylne. Nieodpowiednia ilość ruchu sprawia, że mięśnie znacznie się osłabiają, co w znaczny sposób wpływa na komfort życia czworonoga.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Nie odchudzaj psa na własną rękę. Jeśli zauważysz, że twój pies przybrał na wadzę, skonsultuj zmianę diety z weterynarzem. Jest to ważne ponieważ przyrost wagi może wynikać nie tylko z przejedzenia lub małej dawki ruchu, ale może świadczyć również o wielu chorobach, które należałoby pierw wykluczyć. Skonsultuj więc czy nadwaga u psa jest wynikiem rozwijającego się schorzenia, czy popełnianych nieumyślnie błędów.

Zmień karmę

Zmniejsz ilość jedzenia i podziel dzienną dawkę na kilka posiłków. Możesz również zmienić karmę na taką, która dostosowana jest do potrzeb psów z nadwagą i zawiera mniejszą ilość tłuszczu. Ważne jest również to by dobrać odpowiednią karmę dla psich seniorów, których metabolizm zmniejsza się, a jednocześnie zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i minerały wspierające pracę organizmu. Karma Prize Pet Food Light dostępna jest w dwóch wariantach smakowych, wyróżnia się również bezzbożowym składem oraz zawartością świeżego i suszonego mięsa. Brit Care Weight Loss to karma z królikiem, który jest źródłem lekkostrawnego i zawierającego niewielkie ilości tłuszczu białka. Na rynku dostępne są również mokre karmy w wersji Light, na przykład Naturo czy Animonda. Nie musimy również całkowicie rezygnować z przysmaczków – w nagrodę za dobre sprawowanie możemy dać naszemu psu funkcjonalne przysmaczki od firmy Brit.

Pies szybko przybiera na wadze, ale sam proces odchudzania może trwać wiele tygodni, a nawet miesięcy. Musimy jednak pamiętać aby konsekwentnie do tego podchodzić i nie ulegać słodkim oczkom naszego psiaka. Troska o jego wagę przełoży się na jego zdrowie, sprawność stawów, a często także na długość jego życia.