Dla psów

Ochrona psich łap przed mrozem i solą

Wraz z nastaniem mrozów, ochrona wrażliwej i podatnej na wpływy czynników zewnętrznych skóry jest niezbędna. Wiedzą o tym szczególnie kobiety, świadome tego jak ważna jest dobra kondycja cery, wpływająca nie tylko na wygląd, ale również samopoczucie. Zaczerwienienia, popękane naczynka, czy suche skórki spełzły już sen z powiek niejednej przedstawicielce płci pięknej. Piekące od mrozu dłonie, pękające wargi i kąciki ust, wysuszona skóra wokół nosa, od nieustannego przecierania go chusteczką – wszystko to towarzyszy nam wraz z nastaniem zimy. Mogłoby się wydawać, że te pozornie ludzkie problemy nie dotyczą naszych pupili, jest jednak inaczej. Psie łapy, podczas spacerów będące w nieustannym kontakcie z pokrytym lodem i posypanym solą podłożem, są szczególnie narażone na podrażnienia. Ochrona psich łap przed mrozem i solą jest równie niezbędna, co ochrona naszej cery w przetrwaniu nadchodzących miesięcy zimowych.

Ochrona psich łap przez mrozem i solą – jak i dlaczego?

Psy ras takich jak siberian husky, samojed czy alaskan malamute, należące do ras pierwotnych, dzięki swojej fizjologii są znacznie lepiej przystosowane do panujących zimą trudnych warunków pogodowych. Jednak opuszki psich łap choć wydają się grube, nie są odporne na działanie niskich temperatur i nie trudno o wystąpienie podrażnień. Dlatego ochrona łapek naszych pupili jest tak niezwykle istotna w okresie obniżonych temperatur i opadów śniegu. Regularna pielęgnacja jest jednym z kilku etapów mogących zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów i podrażnień. Należy więc pamiętać o przycięciu pazurków, a także skróceniu futerka znajdującego się między opuszkami. Jest to niezwykle istotne aby uniknąć przyczepiania się do sierści zbitego śniegu i lodu, które mogłyby doprowadzić do otarć, ran, a niekiedy nawet odmrożeń. Mimo przycięciu futerka, może się jednak zdarzyć, że grudki śniegu wciąż będą tworzyć się między opuszkami – wówczas nie należy wyrywać ich na siłę, co mogłoby sprawić psu ból, a niekiedy nawet doprowadzić do urazu. W pozbyciu się ich najlepszym środkiem będzie letnia woda, w której należy zamoczyć na chwilę łapę zwierzęcia.

Produkty niezbędne w ochronie psich łap

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które znacznie ułatwiają właścicielom zwierząt opiekę nad nimi. Nie brakuje również takich, które wspomogą działania ochronne psich łap w czasie zimy. Sól, którą posypywane są chodniki, choć skutecznie chroni nas przed upadkami, niestety nie działa również sprzyjająco na kondycję łap naszych pupili. Podrażnia, a także wywołuje infekcje drożdżowe i bakteryjne. Istnieje ryzyko, że rany powstałe na opuszkach będą tak głębokie, że interwencja lekarza weterynarii będzie konieczna. Choć opuszki łatwo się regenerują, warto pamiętać, że wszelkie podrażnienia wpływają na komfort funkcjonowania naszego psa. Wybierając produkt, którym posłużymy się w ochronie psich łap należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego skład. Produkty, w których skład wchodzi lanolina będą przyśpieszać gojenie się ran i regeneracje naskórka. Te zawierające parafinę nie będą nawilżać i odżywiać, ale sprawdzą się jako warstwa ochronna podczas spacerów, choć po zastosowaniu pies może się ślizgać. Wazelina zaś świetnie się sprawdza jako produkt nawilżający i szybko wchłaniający, ale najlepiej stosować ją po ostatnim, wieczornym spacerze, ponieważ stosowana przed może powodować odmrożenia. Na rynku dostępne jest wiele produktów, które można zastosować chcąc ochronić psie łapy w tym trudnym dla nich okresie. VetExpert Paw Protection czy Dr Seidel Paw Wax to maści, które dzięki zawartej w składzie lanolinie świetnie sprawdzą się jako środek ochronny dla łap, który można w dodatku stosować przez cały rok. W ofercie znajdziemy również Over Zoo Winter Shoes do łap z olejem parafinowym i gliceryną w składzie czy FrontLine PetCare Balsam Ochronny do Łap z prowitaminą B5 i cynkiem. Dzięki odpowiednim preparatom ochrona psich łap jest znacznie łatwiejsza. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *