Dla kotów,  Dla psów

Pchły – jak wygrać z inwazją?

Pchły – mały, ale wielki przeciwnik

Pchły są pasożytami zewnętrznymi, które atakują zarówno ssaki (koty, psy, szczury, a także ludzi) jak również i ptaki. Są to pozbawione skrzydeł owady, które osiągają wielkość od 1 do 8 milimetrów, dzięki swojej budowie anatomicznej potrafiące skakać na wysokość osiągającą nawet 50 centymetrów. Żerują one na ciele żywiąc się krwią i to właśnie ugryzienia powodują nieprzyjemne w uczuciu swędzenie, prowadząc do uciążliwego drapania. Samica składa pierwsze jaja po 24-36 godzinach, a dorosłe osobniki przeżywają do 100 dni, każdego składając po kilkadziesiąt jaj.

Obecność pcheł na ciele psa jest nie tylko uciążliwa ze względu na towarzyszące jej objawy, ale również dlatego, że mogą być one przyczyną chorób, przenosząc na przykład tasiemca, a także doprowadzając do anemii, szczególnie zwierzęta młode. Są one również nosicielami FelV, czyli kociej białaczki, która jest dla nich niezwykle niebezpieczna. Pchły żyją w okrywie włosowej żywiciela, ale blisko 90% pcheł znajduje się w najbliższym otoczeniu zwierzęcia, szczególnie w trudno dostępnych szczelinach, dywanach i posłaniach, dlatego ich wytępienie nie kończy się na wyeliminowaniu ich bytności na ciele pupila. Posłanie zwierzaka należy wyprać w wysokiej temperaturze, a wszystkie dostępne powierzchnie dokładnie odkurzyć i użyć dodatkowo parowej myjki lub specjalnych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych – na przykład PESS spray do otoczenia czy Flee.

Pchły – objawy inwazji

Niewątpliwe najbardziej charakterystycznym objawem inwazji jest silne, uciążliwe wręcz drapanie. Towarzyszyć mu mogą miejscowe reakcje skórne, objawiające się często w postaci czerwonych punkcików, o jasnej otoczce. W przypadku silniejszych reakcji zamiast nich mogą pojawiać się nawet rany, które często są dodatkowo rozdrapywane. Nieustanne drapanie może być powodem silnej utraty sierści, a także prowadzić do wystąpienia egzemy.

Pchły żerują najczęściej w okolicy uszu, pleców, brzucha, w pachwinach czy na ogonie. Alergeny zawarte w ich ślinie, mogą prowadzić do wystąpienia zapalenia skórnego (alergiczne pchelne zapalenie skóry APZS), które zalicza się do najczęściej występujących chorób skórnych u psów.

Środki zwalczające pchły u psów i kotów

Obroże

Obroże należą do najczęściej wybieranych środków ochrony po jakie sięgają psi właściciele. Dzieje się tak głównie dlatego, że w przeciwieństwie do produktów typu spot-on, charakteryzują się one znacznie dłuższym czasem działania. Obróżki podobnie jak krople chronią czworonoga również przed kleszczami. Okres, przez który mają one wykazywać działania ochronne trwa zazwyczaj od 3 miesięcy, jak na przykład w przypadku obroży Sabunol, 5 miesięcy w przypadku Sabunol Plus, 7 miesięcy jeśli chodzi o obrożę Kiltix i aż do 8 miesięcy w przypadku najpopularniejszego Foresto.

Krople

Preparaty typu spot on cieszą się ogromną popularnością głównie dlatego, że są łatwe i w wygodne w zastosowaniu. Preparaty te zabezpieczają jednocześnie przed kleszczami najczęściej na okres 4 tygodni i do 8 tygodni przed pchłami. Podaje się je bezpośrednio na skórę zwierzaka, w miejscu niedostępnym do wylizania – najczęściej na karku. Ich działanie może jednak skrócić kąpiel lub obfite zamoczenie sierści podczas deszczu. Głównymi składnikami takich kropel jest najczęściej fipronil lub permetryna, która jest jednak szkodliwa dla kotów. Trzeba pamiętać o tym by odpowiednio dopasować stężenie substancji do wagi psa lub kota, bo zbyt mocne może wywołać reakcje alergiczną, a zbyt słabe nie zadziałać w sposób prawidłowy. Popularne wśród właścicieli są krople takie jak Fiprex, Advantix, Fipron i Sabunol.

Spray’e

Są alternatywą dla tradycyjnych kropel i obroży, które mogą nie sprawdzać się w przypadku psów o długiej i gęstej sierści. Spray podobnie jak krople należy nanieść na ciało psa lub kota, jednak rozpylić go trzeba nie tylko na karku, a na całej powierzchni, z ominięciem okolic uszu, pyska i oczu. Ilość rozpylonych pompek należy wyliczyć na podstawie opisanych przez producenta instrukcji, bazując przede wszystkim na wadze swojego pupila. Ważne jest aby preparat dotarł do skóry zwierzęcia, a nie osiadł na jego sierści, dlatego należy odgarniać ją podczas pryskania, a dla lepszego efektu rozpyloną substancję wmasować. Po wszystkim należy pilnować aby zwierzak nie wylizywał miejsc, które zostały popryskane. Wśród najczęściej kupowanych sprey’ów można wymienić Frontline oraz Fiprex.

Tabletki

Istnieje możliwość podania zwierzęciu tabletek, których zadaniem jest wyeliminowanie pcheł, jednak zaleca się aby były one dobrane przez lekarza weterynarii. Tabletki podaje się bezpośrednio do pyska zwierzęcia i w zależności od ich rodzaju mogą one zabezpieczać od 5 tygodni do nawet 3 miesięcy. Plusem takich tabletek jest niewątpliwie to, że ich działanie nie jest skracane w wyniku intensywnego zamoczenia sierści.

W ochronie, a także w walce z pchłami można stosować także zasypki oraz szampony przeciwpchelne. Jednak nie można zagwarantować stu procentowej skuteczności żadnego z wymienionych produktów. W przypadku silnej inwazji pcheł warto skonsultować się z weterynarzem, który lepiej dobierze odpowiedni środek. Silne inwazje mogą stać się przyczyną innych schorzeń, których leczenie może być jeszcze trudniejsze, dlatego nie można czekać.