Dla gryzoni

Podstawy żywienia świnki morskiej

Świnka morska powinna być karmiona dwa razy dziennie, najlepiej o stałych porach. Jako podstawę żywienia świnki morskiej (kawia domowa) wybierzmy dobrej jakości karmę np. firmy Versele Laga.

Może to być granulat lub mieszanka. Mieszanki sprzyjają wybieraniu przez zwierzątka smaczniejszych kąsków. Bardzo często wszelkie wartościowe składniki rozłożone są w takiej karmie nieproporcjonalnie. Podawanie jednolitego granulatu pozwoli wyeliminować ten problem. Składniki odżywcze znajdują się wtedy w każdym kawałeczku w podobnej ilości. Najlepiej wybierać karmy dobrej jakości, specjalnie sporządzone dla świnek morskich. W karmie takiej należy unikać sztucznych barwników i substancji słodzących.

Podstawy żywienia świnki morskiej

Prawidłowa dieta świnki morskiej nie może być uboga w białko, włókno oraz witaminę C. Prawdą jest, że najczęściej nie jesteśmy w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania naszego zwierzątka na witaminy. Z pomocą mogą przyjść odpowiednie preparaty i suplementy np. w postaci kropel dodawanych do wody. Zwróćmy również uwagę na odpowiednią zawartość białka oraz włókna. Szczególnie włókno jest niezbędne w codziennej diecie gryzoni. Pobudza ono ruchy jelit a dzięki żuciu pokarmu z włóknem świnka naturalnie ściera sobie zęby.

podstawy żywienia świnki morskiej

W codziennym menu świnki nie może zabraknąć siana. Powinno być ono podawane stale i w większych ilościach. Pamiętajmy, że niedojedzone resztki siana należy najpóźniej następnego dnia wymienić na świeże. Nie nadaje się ono na ściółkę, bowiem zabrudzone przez zwierzęce odchody, będzie źródłem bakterii i nieprzyjemnego zapachu. Siano zawiera również dużo włókna.

Bardzo ważny w codziennych posiłkach jest udział świeżych warzyw i owoców. Uwaga na suszonki. Mogą one zawierać duże ilości cukrów. Owoce i warzywa powinny być zawsze dokładnie umyte przed podaniem, ponieważ pryskane lub brudne mogą powodować ciężkie zatrucia. Niektóre odmiany należy wcześniej obrać po to, żeby cienka skórka nie przykleiła się do żołądka naszej świnki. Oto przykładowe owoce i warzywa, którymi śmiało możemy karmić naszego pupila: marchew, pietruszka, kalafior, pomidor (obrany ze skórki), burak czerwony, jabłko, gruszka, czarna porzeczka, malina, poziomka, arbuz, truskawka.

Śwince morskiej należy zapewnić stały dostęp do czystej wody.