Dla królików

Prawidłowa dieta królika

Prawidłowa dieta królika jest bardzo istotna we właściwym funkcjonowaniu jego organizmu. Króliki to niezwykle delikatne stworzenia, a koszty ich leczenia często bywają wysokie i nie łatwo jest znaleźć weterynarza, który będzie posiadał odpowiednią wiedzę na ich temat. Uznawane są za zwierzęta egzotyczne i wymagają szczególnej opieki, w tym również zbilansowanej diety, dzięki której można uniknąć schorzeń układu pokarmowego, będących najczęstszą przyczyną zgonów wśród królików.

80% prawidłowej diety królika stanowi siano

Podstawowym składnikiem w diecie królika jest siano, dzięki któremu treść pokarmowa zalegająca w jelitach przesuwa się, zapewniając ich właściwą pracę. Jest to niezwykle istotne, ponieważ jej wstrzymanie prowadzić może do tak zwanego zatkania. W momencie, gdy królik przestaje wydalać treść pokarmową, która zalega w jego jelitach, jego życie staje się zagrożone i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii, wdrożenia leków, a w skrajnych przypadkach nawet operacji. Siano nie tylko wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, ale również umożliwia ścieranie zębów. Jednym z wielu mitów dotyczących królików jest ścieranie ich uzębienia za pomocą suchego chleba i kolb. Prawdą jest, że proces ten jest niezwykle ważny, ponieważ przerastające zęby mogą ranić pyszczek zwierzaka, jak również uniemożliwiać mu spożywanie pokarmu. W dbałości o zdrowie pupila należy więc zapewnić mu nielimitowany dostęp do siana, umieszczając je bezpośrednio w paśniku umieszczonym nad kuwetą.

Prawidłowa dieta królika zawiera zioła

Prawidłowa dieta królika – dobroczynny wpływ ziół

Wiele osób nie wie, że w diecie królika istotną funkcje odgrywają również zioła. Babka lancetowata, którą można podawać codziennie działa między innymi antybakteryjnie, rozkurczowo i osłonowo na przewód pokarmowy. Jest niezbędna w leczeniu kaszlu i kataru, które są częstymi schorzeniami, szczególnie wśród królików wcześnie odstawionych od matki, co znacznie zaburza ich odporność. Wśród ziół codziennych poza babką wyróżnić możemy między innymi hibiskus, który wzmacnia system immunologiczny i działa przeciwzapalnie, liście malin, porzeczki, rumianek, czy też mniszek lekarski. Dzienną dawkę ziół wzbogacić można również o takie, których podanie powinno ograniczyć się do kilku dni w tygodniu, wśród których znajdują się między innymi liście brzozy działająca przeciwgorączkowo i przeciwobrzękowo, pokrzywa wspierająca pracę jelit, czy jeżówka purpurowa niezbędna podczas leczenia infekcji.

Prawidłowa dieta królika – zadbaj o świeże warzywa

Świeże warzywa są kolejnym istotnym składnikiem w prawidłowym żywieniu, jednak nie wszystkie należy podawać często i w dużych ilościach. Istotne jest by nie podawać świeżych warzyw królikom, które nie ukończyły czwartego miesiąca życia, a i wówczas należy je wprowadzać powoli i w niewielkich ilościach, kontrolując ich wpływ na organizm zwierzaka. Koper i natka pietruszki są między innymi warzywami, które można podawać codziennie. Rzadko zaś powinno się sięgać po marchewkę, podając ją raczej jako przysmak. Brokuł podawany w dużych ilościach może prowadzić do wzdęć, podobnie jak groch, którego należy się wystrzegać, choć niestety jest częstym składnikiem różnych mieszanek. Wśród warzyw, które można podać królikowi mogą znaleźć się między innymi ogórek, papryka, pomidor, burak, dynia i cukinia.

Prawidłowa dieta królika składa się z siana

Granulat – czy jest konieczny w żywieniu królików?

Obecność granulatu w żywieniu dorosłego królika, w którym zapewniono odpowiednią ilość ziół i nieograniczony dostęp do siana, nie jest tak naprawdę wymogiem koniecznym. Decydując się jednak na jego zakup należy jednak pamiętać, by był on właściwie zbilansowany. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli królików jest podawanie im mieszanek zbożowych, które rozpychają żołądek, tym samym sprawiając, że królik, który miał być miniaturką ważącą niewiele ponad kilo, dwu lub trzykrotnie przekracza właściwą dla siebie wagę, co znacznie obciąża organizm i ujemnie wpływa na jakość oraz długość życia zwierzęcia. Na rynku obecne są jednak granulaty bezzbożowe, jak choćby Versele Laga Cuni Complete, czy Beaphar Nature, które dzięki bogatej zawartości włókien regulują pracę jelit.

Prawidłowa dieta królika – postaw na zdrowe przekąski

Dbając o prawidłowe żywienie należy wystrzegać się również niezdrowych przekąsek takich jak zbożowe kolby, wapienka i sole, mogące ujemnie wpływać na pracę nerek, czy pokarmy zawierające dużą ilość grochu, prowadzącego do wzdęć, co również w przypadku królików bywa niebezpieczne dla ich zdrowia Chcąc urozmaicić dietę królika o przekąski, można podać mu przekąski w formie korzenia mniszka, topinamburu, gałązki jabłoni lub dając pupilowi niewielki kawałek jabłka lub banana raz w tygodniu. Ważne jest, by nie podawać owoców często, z racji zawartego w nich cukru.