Dla gryzoni

Prawidłowe żywienie szynszyli

Dziś podpowiemy wam jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie szynszyli. Dowiecie się co musi znaleźć się w zbilansowanej diecie a czego należy bezwzględnie unikać. Odpowiednie żywienie wpłynie bowiem na zdrowie i długowieczność waszego pupila.

Sposobów komponowania diety dla szynszyli jest tyle, że nie sposób o wszystkich opowiedzieć. Warto jako podstawę wybrać dobry granulat. Dobry to znaczy taki, który będzie zawierał procentowo odpowiednią ilość składników analitycznych np:

włókno surowe – ok. 18% – 20%,

białko – ok. 17 %,

popiół surowy – ok. 6% – 8 %.

Prawidłowe żywienie szynszyli

Granulat gwarantuje dostarczenie szynszyli wszystkich wartościowych składników, ponieważ są one równomiernie rozmieszczone w każdym kawałeczku karmy. Jeśli szynszyla nie chce jeść granulatu, spróbujmy wybrać dobrą mieszankę. Zawartość suszonych warzyw, owoców i ziół na pewno zachęci zwierzątko do jedzenia. Może się jedna zdarzyć, że zjadane będą tylko te słodkie dodatki a wartościowy granulat będzie omijany szerokim łukiem. Na dłuższą metę skutkuje to niedoborem witamin. Obok granulatu ważnym składnikiem diety szynszyli jest dobrej jakości siano. Więcej o sianku możecie przeczytać tutaj. Dodam tylko, że siano zawiera cenne włókno pokarmowe, które niezbędne jest w procesie trawienia. Świeżą porcję siana podawajcie szynszylom codziennie.

prawidłowe żywienie szynszyli

Czego unikać?

W diecie szynszyli powinniśmy unikać cukru, sztucznych barwników, sztucznych aromatów itd. Zamiast słodkiej kolby lub chemicznie barwionych przysmaków postawmy na suszone jabłko lub gruszkę, suszony topinambur lub marchewkę (uwaga na cukier). Szynszyle uwielbiają orzechy, które jednak są dosyć kaloryczne. Wybierajmy tylko te bez przypraw (np. migdały) i traktujmy je jako nagrodę podawaną tylko od czasu do czasu.

Pamiętajmy, że szynszyla powinna mieć zawsze dostęp do świeżej wody.