Dla psów

Przewlekła niewydolność nerek u psów

Przewlekła niewydolność nerek u psów (PNN) jest to choroba, której nie da się wyleczyć. Właściciel psa z PNN musi pamiętać o regularnym podawaniu leków swojemu pupilowi oraz o odpowiedniej diecie dla niego.

Żeby móc samodzielnie skomponować psu prawidłową dietę, trzeba mieć pełną wiedzę na temat samej choroby. Nieumiejętne dobranie składników pokarmowych może w znacznym stopniu przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia psa. Jak wiadomo, dieta jest nieodłącznym elementem procesu leczenia. Z odpowiednio dobraną karmą, łagodzenie objawów PNN może przynieść pożądane skutki. W takim wypadku z pomocą przyjdzie nam gotowa karma weterynaryjna. Trzeba pamiętać, że po taką karmę sięgamy tylko i wyłącznie na polecenie lekarza weterynarii.

Nerki są to narządy, które produkują mocz. Ich zadaniem jest stabilizowanie gospodarki wodnej w organizmie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku gospodarki kwasowo-zasadowej oraz mineralnej. Razem z moczem wydalane są z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii oraz różnego rodzaju toksyny. W przypadku PNN u psów, z moczem wydalane jest również białko (tzw. białkomocz) oraz cząsteczki budulcowe krwi. W diecie psów z PNN białko powinno być ograniczone a jego minimalne ilości muszą cechować się wysoką przyswajalnością. Jest to niezbędne, by pokryć dzienne zapotrzebowanie psa na aminokwasy. Niedobór białka zastąpić można odpowiednimi węglowodanami i tłuszczami.

przewlekła niewydolność nerek u psów

Przewlekła niewydolność nerek u psów

Objawy przewlekłej niewydolności nerek widoczne dla nas, są najczęściej reakcją na zatrucie organizmu toksynami. Bardzo często u psów występuje odwodnienie, zakwaszenie organizmu, wzrost ciśnienia tętniczego. Zaburzenia równowagi fosforu i wapnia prowadzą do wtórnej nadczynności przytarczyc. Dlatego też w diecie weterynaryjnej ilość fosforu będzie mocno ograniczona. Pozwoli to kontrolować nadciśnienie oraz niewydolność serca. Przewlekła niewydolność nerek u psów powoduje również brak apetytu u psa i znaczny spadek wagi. Ważne więc jest, by karma weterynaryjna smakowała psu. Dodatek błonnika w karmie wpłynie korzystnie na procesy trawienia. W trakcie choroby wapń przestaje być przyswajany z pokarmem. Niedobór wapnia organizm uzupełnia pobierając zapasy z kości co bardzo często prowadzi do stanów zapalnych. Jednymi z przyczyn przewlekłej niewydolności nerek są: babeszjoza, nowotwory nerek, odkładanie się białka w nerkach, niewydolność serca, zakażenia bakteryjne.