Dla psów

Samojed – uśmiechnięty pies

Samojed – historia rasy

Wywodzący się z mroźnej Syberii towarzysz plemienia Nieńców zwanego również Samojedami, pełnił rolę między innymi psów zaprzęgowych, nocami zaś ogrzewały za sprawą swojego grubego futra członków rodziny. Zainteresowanie rasą przypada na okres wypraw na Arktykę na przełomie XIX i XX wieku. Pierwszą obecność psów odnotowano na zdjęciach z 1894 roku z wyprawy na biegun północy, którą prowadził znany norweski badacz Fridtjof Nansen. Zabrał on ze sobą polarne psy białe oraz biało-czarne, jednak żaden z nich powrócił z bieguna żywy. W 1911 roku Samojedy jako pierwsze psy dotarły na biegun południowy wraz z podróżnikiem Roaldem Amundsenem.
W 1903 roku w Anglii nadano rasie pierwszy standard i mniej więcej w tym okresie dotarły one do Stanów Zjednoczonych. Za samodzielną rasę uznano je jednak dopiero w 1913 roku. Mimo to hodowla Samojedów na dobre rozwinęła się dopiero w czasach powojennych i rozprzestrzeniła na Europę, Australię i Nową Zelandię.

Wygląd

Samojedy są psami średniej wielkości, a objętości dodaje im przede wszystkim grube futro, występujące w kolorze białym, kremowym lub z biszkoptowymi znaczeniami. Charakterystyczną cechą tej rasy jest nie tylko ich sierść, ale również uśmiechnięty wyraz pyszczka, co dzieje się za sprawą uniesionych lekko do góry kącików i skośnego ułożenia ciemnobrązowych oczu. Samce są cięższe oraz wyższe od samic. Wysoko osadzony ogon również jest bujnie owłosiony. Ich okrywa włosowa złożona z dwóch warstw przystosowana jest do niskich temperatur i w takich Samojedy czują się najlepiej. Potrafią jednak adaptować się do zmiennych warunków klimatycznych, choć panująca w zimie wysoka temperatura w mieszkaniach może wpłynąć na wygląd ich sierści. Suki mają szatę delikatniejszą jak również mniej obfitą.

Charakter

Samojedy to psy niezwykle przyjacielskie dlatego nie sprawdzą się w roli stróża, wpuszczając na posesję każdego i optymistycznie go witając. Źle znoszą przymus i ostry ton głosu, przez co mogą stać się lękliwe lub nieposłuszne, jednak nie zdarza się aby reagowały one agresją. Samojedy są psami, które sprawdzą się dla rodzin z dziećmi, gdzie doskonale będą pełnić rolę towarzysza zabaw. Uwielbiają spędzać czas w towarzystwie swoich opiekunów, często domagając się ich uwagi i pieszczot. Bywają one psami dość hałaśliwymi, a ich szczekanie może kojarzyć się z dźwiękiem tłuczonego szkła. Zdarza się, że suczki są bardziej gadatliwe od psów. Ze względu na wykorzystywanie tej rasy jako psów zaprzęgowych wymagają one długich i aktywnych spacerów, dlatego nie nadają się na towarzyszy dla przejawiających spokojny tryb życia osób oraz ludzi starszych. Samojedy jak na psy północy przystało charakteryzują się uporem, z którym niedoświadczeni opiekunowie mogą sobie nie poradzić. Wymagają one częstych ćwiczeń jak również dużych pokładów cierpliwości. W przypadku gdy nie poświęca im się zbyt wiele uwagi lub nie mają one możliwości aby dać upust nagromadzone energii bywa, że ofiarami ich zębów stają się przedmioty użytku codziennego. Samojed posiada instynkt łowiecki, choć nie jest on szczególnie mocno rozwinięty. Zdarza się im jednak pogonić za potencjalną zdobyczą, dlatego wprowadzając Samojeda do domu, w którym znajdują się mniejsze od niego zwierzęta należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie, które będzie należało ewentualnie skorygować.

Pielęgnacja

Choć śnieżnobiała sierść może wydawać się trudna w utrzymaniu nie wymaga ona szczególnie intensywnych procesów pielęgnacyjnych. Psy rasy Samojed linieją dwa razy do roku (samce niekiedy jedynie raz) i wówczas należy codziennie wyczesywać martwy włos na przykład za pomocą zgrzebła dostosowanego do usuwania podszerstka jak FURminator do długiej sierści lub Perfect Coat DeShedder od firmy 8in1. Poza okresem linienia należy ją wyczesywać minimum raz w tygodniu aby nie doprowadzić do sfilcowania się podszerstka, co mogłoby doprowadzić do wystąpienia chorób skórnych. Nie wymagają one również częstych kąpieli, a w przypadku ubrudzenia sierści należy ją po prostu wyczesać. Gdy jednak kąpiel jest konieczna w miarę możliwości należy użyć szamponów przeznaczonych do białej i jasnej sierści na przykład Botaniqa White Me Up. Podczas zakupów akcesorii należy uważać aby materiał, z którego zostały wykonane nie zafarbowały. Doskonale sprawdzą się choćby bawełniane szelki od Amiplay.

Żywienie

Psy prowadzące aktywny tryb życia wymagają aby wraz z posiłkami do ich organizmu dostarczana była energia metaboliczna, jak również niezbędne witaminy i minerały. Podczas zakupu karmy warto więc zwrócić szczególną uwagę na jej skład, w tym na przykład dodatki jak chondroityna i glukozamina, które mają korzystny wpływ na pracę stawów, co w przypadku w przypadku tej rasy jest istotne. Warto również wystrzegać się karm, które bazują na zbożowych wypełniaczach jedynie rozpychających żołądek. Przykładami karm, które będą w stanie sprostać potrzebom żywieniowym tej rasy jest między innymi Acana, Prize Grain Free lub karmy z serii Brit Care