Dla psów

Shih Tzu w twoim domu

Shih Tzu jest to rasa wywodząca się z Tybetu. Tłumaczenie nazwy tej rasy oznacza „pies lew” lub „lwi pies”.  Do Europy pieski te trafiły w latach trzydziestych XX wieku.

Wcześniej dotrzymywały towarzystwa mnichom tybetańskim. Shih Tzu jest to pies do towarzystwa. Rasa ta odznacza się spokojnym charakterem. Lubi długie spacery ale nie jest typem psa „sportowca”. Musimy pamiętać o tym, jeśli chcemy zabrać Shih Tzu na dłuższą wycieczkę. Pieski te potrzebują codziennego kontaktu z człowiekiem. Dobrze chowają się w domu, w którym są dzieci. Przestrzegamy jednak przed kupowaniem psa w charakterze zabawki dla małego dziecka (dotyczy to wszystkich psów). Shih Tzu, mimo łagodnego charakteru, są indywidualistami. Czasem chodzą własnymi ścieżkami, mają swoje „sprawy” i nie chcą grzecznie siedzieć na kolanach u swoich właścicieli. Bardzo dobrze chowają się w domu, w którym są inne zwierzęta. Potrafią też w miarę szybko zaadaptować się do nowego otoczenia.

Shih Tzu

Pielęgnacja Shih Tzu

Shih Tzu posiadają długi włos. Występują w kolorze beżowym, białym, brązowym, czarnym lub tricolor. Włosy należy szczotkować codziennie, ponieważ mają tendencję do filcowania się. Wyczesywanie podszerstka jest kluczowe w higienie psów długowłosych. Psa należy kąpać mniej więcej raz w miesiącu. Do kąpieli używajmy szamponów i odżywek dobrej jakości. Pieski te nie linieją tak bardzo jak psy innych ras.

Żywienie Shih Tzu

Dorosły pies tej rasy miesięcznie zjada około 3 kilogramów karmy. Z karm sklepowych najlepsze będą te przeznaczone specjalnie dla małych ras. Ważne jest by podawać posiłek zawsze o określonej porze. Jeśli chodzi o wielkość porcji stosujmy się zawsze do zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Młode osobniki należy jak najwcześniej przyzwyczajać do jedzenia suchej karmy. W skład posiłku podawanego Shih Tzu może wchodzić wątróbka, delikatne mięso (np. kura), ryby oraz warzywa. Od czasu do czasu warto też podać gryzaki, które pomogą psu pozbyć się kamienia nazębnego. Muszą mieć one średnią twardość oraz wielkość dostosowaną do rozmiaru szczęki psa.

źródło: www.wikipedia.org