Dla psów

Sucha karma dla psa – jaką wybrać?

Rynek zoologiczny gwarantuje naprawdę szeroki wybór karm dla psów; spełniających zarówno wymagania rasowe, wiekowe, jak i odpowiadające trybowi życia prowadzonego przez czworonoga. Producenci prześcigają się proponując pokarmy hypoalergiczne, bezzbożowe, oparte na mięsie świeżym lub dehadrytyzowanym. Co jest dobre, a co złe? Na co należy zwrócić uwagę zastanawiając się nad doborem najlepszej dla psa karmy? Mając przed sobą tak bogaty wybór nawet doświadczeni właściciele często mają problem z podjęciem decyzji o zakupie konkretnego produktu. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie karm, opierając się na najczęściej dokonywanych przez naszych klientów zakupach. Na podstawie składów wybranych przedstawicieli danej marki, wyjaśniamy co kryje się pod konkretnymi składnikami i określeniami, a także na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

ACANA

Producenci karm z linii Acana podkreślają, że stworzona została ona jako pokarm biologiczno odpowiedni. Oznacza to dietę o składzie z dużą zawartością mięsa, odzwierciedlającą pokarm spożywany w naturalnym środowisku. Karma Acana produkowana jest z regionalnych składników zawierających dużą ilość białka pochodzenia zwierzęcego, a jednocześnie uboga w węglowodany. W ofercie znajdują się 4 linie suchej karmy: Acana Classic, Acana Heritage, Acana Regionals i Acana Singles.

Sucha karma Acana Heritage

Acana Heritage Adult Dog to karma stworzona z myślą o dorosłych psach, oparta na bazie mięs bogatych w białko pochodzenia zwierzęcego, wolna od zbóż i takich źródeł węglowodanów jak ryż, ziemniaki i tapioka. Wśród pierwszych trzech składników w bogatej recepturze, znajdują się zarówno świeże, jak i dehydratyzowane mięsa. Kurczak i indyk są dobrymi źródłami białka, tłuszczy i minerałów. Poddane procesowi dehydratyzacji, czyli starannemu wysuszenia mięsa zawierają 2-3 razy więcej białka niż mięsa świeże. Soczewica czerwona, zielony groch i bób, są doskonałymi źródłami węglowodanów i witamin, a także charakteryzują się dużą zawartością białka. W składzie ponadto znajdziemy świeże organy kurczaka – wątrobę, serce i nerki – dehydratyzowane mięso śledzia i świeże mięso storni (flądry). Poza tym karma oparta została również na bogatej ilości owoców i warzyw, w tym o korzeń cykorii, będący bogatym źródłem inuliny – naturalnego prebiotyku, pomagającego zwiększyć strawność pokarmu oraz hamującego rozwój drobnoustrojów mogących prowadzić do wystąpienia schorzeń w przewodzie pokarmowym.

Karmy Acana charakteryzują się ponadprzeciętnym składem. Acana Heritage Adult Dog to propozycja pokarmowa dla psów dorosłych, bogata w łatwo przyswajalne białko, z dużą zawartością mięsa, a przy tym pozbawiona zbóż. Przy takim składzie stosunek tłuszczu do białka wynosi około 48%.

PRIZE PET FOOD

Karmy Prize Pet Food to propozycja suchych, bezzbożowych karm skomponowanych na podstawie świeżego i dehydratyzowanego mięsa, będącego bogatym i hypoalergicznym źródłem białka. Karmy dostępne w kilku nietypowych kompozycjach smakowych i rozmiarach; zarówno dla małych ras, jak i psów średnich i dużych.

Sucha karma Prize Grain Free

Prize Grain Free Kaczka, Bataty i Pomarańcza, to propozycja pokarmowa dla psów, całkowicie pozbawiona zbóż z wysoce przyswajalnym mięsem z kaczki. Mięso kaczki uważane jest za dietetyczne i lekkostrawne ze względu na dużą zawartość i dobrą przyswajalność białka. Jest również źródłem wielonienasyconych tłuszczy, witamin z grupy A, B, a także fosforu, potasu, żelaza i magnezu. Bataty korzystnie wpływają na pracę wątroby i zawierają cenne składniki mineralne odpowiadające układowi nerwowemu i pracy mięśni. Dodana do składu pomarańcza to doskonałe źródło witaminy C, beta-karotenu, witamin z grupy B, a także flawonoidów i błonnika. Dostarczają również kwas foliowy korzystnie wpływający na okrywę włosową i skórę. Ponadto w składzie znajduje się również żurawina, która wspiera między innymi układ odpornościowy i skutecznie zapobiega infekcjom dróg moczowych i jelit. Cennym składnikiem jest również siemię lniane dostarczające do organizmu między innymi takich składników odżywczych jak flawonoidy, kwasy omega-3, cynk oraz witaminę E, które pozytywnie wpływają na przykład na utrzymanie prawidłowego ciśnienia, a także obniżają cholesterol. Pomaga to zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia.

Produkty Prize Pet Food to propozycja karm opartych zarówno na mięsie świeżym jak i dehydratyzowanym, dzięki czemu zawierają dużą ilość białka. Zbilansowane składniki, bezpiecznie również dla psów przejawiających skłonność do alergii pokarmowych i skórnych.

ARION

Suche karmy Arion to trzy linie produktów dla psów: Arion Original, Arion Friends i Arion Health&Care. Reklamowane jako propozycja pokarmowa dla psów stworzona z naturalnych składników spełniająca wszelkie potrzeby żywieniowe. Bezzbożowe, oparte na dehydratyzowanym mięsie karmy dla psów dorosłych i szczeniąt, dopasowane do wielkości i potrzeb danej rasy.

Sucha karma Arion Original

Arion Original Adult Giant Breed Chicken&Rice to sucha karma dla psów olbrzymich ras, takich jak między innymi Bernardyn. W jej skład wchodzi przede wszystkim 52% dehydratyzowanego kurczaka, dzięki czemu stanowi on o 2-3 razy większe źródło łatwo przyswajalnego białka niż mięso świeże. Dehydratyzowany produkt może składać się z mięsa, podrobów, skóry i kości, jednak nie może zawierać piór, łap, głów i jelit. Na drugim miejscu w składzie znajduje się ryż, który stanowi lekkostrawne źródło węglowodanów, a na trzecim ziemniaki, będące częstym składnikiem bezzbożowych karm, które stanowią bogate źródło skrobi i włókna. W składzie obecne są również między innymi drożdże browarniane, pulpa burczana, a także siarczan chondroityny, glukozamina wspomagające funkcjonowanie układu kostnego i stawów oraz fruktooligosacharydy (FOS), mannooligosacharydy (MOS) odpowiadające za zrównoważenie flory bakteryjnej jelit.

Karmy Arion z linii Original to propozycja żywieniowa dla psów zawierająca średnią ilość mięsa i roślinną mieszankę. Dodatkowym źródłem białka jest zawarty w składzie groszek, jednak przeważający jest stosunek węglowodanów względem białka i tłuszczu.

JOSERA

Josera to karma przedstawiana jest przez producenta jako naturalny pokarm dla psów bez dodatku genetycznie modyfikowanych składników, sztucznych barwników, konserwantów i aromatów. W ofercie marki znajduje się kilkadziesiąt karm dopasowanych zarówno do wielkości psa, jego wieku, jak również kondycji.

Sucha karma Josera Festival

Na pierwszym miejscu w składzie karmy Josera Festival znajduje się mączka drobiowa. To skoncentrowane źródło białka, które zostało otrzymane w efekcie wysuszenia i zmielenia tkanek drobiu, w co wchodzić mogą kości, skóra, podroby oraz mięso. Kolejno w składzie znajdziemy kukurydze pełnoziarnistą i ryż, które są źródłami węglowodanów. Uwagę zwraca również hydrolizowane białko drobiowe, czyli źródło zwierzęcego białka, pozyskiwane w procesie hydrolizy, czyli rozerwania długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Jednak źródłem takiego białka jest nie tylko mięso i narządy wewnętrzne, ale niekiedy również odpadki z rzeźni takie jak pióra i krew. Karmę Josera Festival wyróżnia również obecność w składzie hemoglobiny w proszku, która w wyniku frakcjonowania i suszenia, jest bogatym źródłem białka i żelaza.

Głównym źródłem białka w karmie Josera Festival jest mączka drobiowa, hydrolizowane białko drobiowe i hemoglobina w proszku, dostarczająca również do organizmu psa żelaza. Duża ilość zbóż i produktów pochodzenia roślinnego sprawiają, karma bogata jest w węglowodany.

BRIT PREMIUM BY NATURE

Karmy Brit Premium By Nature charakteryzuje przede wszystkim duża zawartość kurczaka. Jednocześnie producent podkreśla, że produkty pozbawione są substancji chemicznych i konserwantów. W linii Brit Premium By Nature znajduje się kilkanaście karm, odpowiadających potrzebom psów w zależności od ich wieku, wielkości, a także trybu życia.

Sucha karma Brit Premium By Nature

Karma Brit Premium By Nature Adult Large Breed na pierwszym miejscu w składzie ma 45% kurczaka, dzielącego się na mięso dehydratyzowane i odkostnione. Kurczak dehydratyzowany to źródło białka otrzymanego w wyniku ususzenia mięsa, zaś kurczak odkostniony dostarcza do organizmu psa zarówno białko, jak również tłuszcze i minerały. Następnie w składzie wymieniane są takie źródła węglowodanów jak owies nie zawierający glutenu i charakteryzujący się niskim indeksem glikemicznym, a także zawartością włókien pokarmowych i witamin z grupy B oraz pszenica. Receptura karmy zawiera poza tym jeszcze między innymi olej z łososia, hydrolizowaną wątróbkę z kurczaka i muszle skorupiaków. Karma jest również źródłem naturalnych prebiotyków FOS i MOS – fruktooligosacharydy i mannooligosacharydy – które wspomagają rozwój bakterii korzystnie wpływających na pracę jelit. Flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność pokarmów, jak również hamuje rozwój drobnoustrojów mogących prowadzić do schorzeń układu pokarmowego.

Głównym źródłem białka w karmach Brit Premium By Nature jest kurczak, jednak kolejno w składzie znajdziemy produkty pochodzenia roślinnego, pełniące głównie funkcje węglowodanów. Karma dodatkowo została wzbogacona o naturalne prebiotyki oraz olej z łososia, będący źródłem kwasów tłuszczowych.

FITMIN

Karmy Fitmin przedstawiane są przez producenta jako pokarm pełnoporcjowy przeznaczony dla psów wszystkich ras, bazujący na dużej zawartości mięsa, a co za tym idzie dużej smakowitości. Karmy nie zawierają również sztucznych barwników i konserwantów. Fitmin oferuje trzy linie suchych karm dla psów, każda z nich obejmująca od kilku, do kilkunastu rodzai karm: Fitmin For Life, Fitmin Purity i Fitmin Program.

Sucha karma Fitmin

Fitmin For Life Adult Large Breeds to sucha karma wskazana dla dorosłych psów dużych ras, w tym między innymi Labradorów, Owczarków Niemieckich i Bokserów. Na pierwszym miejscu w składzie znajduje się świeże mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe, będące źródłem białka oraz tłuszczy i minerałów. Następnie wymieniane jest suszone mięso drobiowe, czyli skoncentrowane źródło białka oraz hydrolizowana wątróbka drobiowa dostarczająca również do organizmu żelazo i witaminę A. Została ona poddana procesowi hydrolizy, czyli rozerwania długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty, dzięki czemu układ odpornościowi przestaje identyfikować białko jako obce, co jest szczególnie istotne przy produkcji karm hypoalergicznych. W składzie obecna jest również pszenica, otręby pszenne, bogate we włókna, tłuszcze, minerały i witaminy z grupy B, a także mąka pszenna. Producenci zastosowali w tym przypadku tak zwany „spiltting” czyli rozbicie rozbicie danego surowca na kilka odrębnych pozycji. Kolejne pozycje w recepturze to między innymi olej z łososia bogaty w kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, celuloza będąca włóknem nierozpuszczalnym, ale wpływającym korzystnie na perystaltykę jelit, oraz korzeń cykorii bogaty w inulinę, czyli naturalny prebiotyk.

Głównymi źródłami białka jest świeże mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe, jak również suszone mięso drobiowe. Karma jednak w dużej części opiera się na produktach pszennych, które zostały rozbite na 3 pozycje. W składzie zostały również dodane produkty będące źródłem naturalnego prebiotyku i bogate w kwasy tłuszczowe.