Dla gryzoni

Szczur Hodowlany

Szczur hodowlany jest uważany za jednego z najbardziej inteligentnych gryzoni, nie przez przypadek przecież szczury są nieodłącznym elementem laboratoriów i przeprowadzanych w nich eksperymentów. Ten wyjątkowo mądry gryzoń stanowi temat wielu kontrowersji, dla jednych jest odpychający zaś dla drugich będzie wymarzonym domowym zwierzątkiem i ukochanym pupilem. W tym artykule dowiesz się jak dbać o szczurki, jaką dietę im zapewnić i dlaczego wzbudzają mieszane uczucia.

Zła sława szczurów.

Szczur pochodzi z gromady ssaków, z rzędu gryzoni i z rodziny myszowatych. Najbardziej popularne odmiany występujące w Polsce to szczur wędrowny i szczur śniady. W okolicach południowo-wschodniej Azji i na wyspach Pacyfiku najbardziej znanym jest szczur polinezyjski. Gryzonie te występują na wszystkich kontynentach świata, prócz Antarktydy. Na statkach ludzi powędrowały także jako pasażerowie na gapę na wszystkie wyspy i archipelagi na oceanach. W czasach kiedy ludzie odkrywali nowe kontynenty i półwyspy, szczury masowo zabierały się na pokłady statków uciekając z przeludnionych miast. W ten sposób zasiedliły prawie cały świat za pomocą ludzi, dlatego jest to najbardziej popularny gryzoń. Niestety zawdzięcza temu także swoją złą sławę. Szybko rozmnażające się szczury, które potrafiły pokonać dzięki ludziom ogromne dystanse, powodowały liczne epidemie i zarazy. Pchły żerujące na szczurach były powodem dżumy, która zebrała ogromne żniwo wśród populacji ludzi na całym świecie. Od tamtej pory gryzonie te okryte są złą reputacją i dzikie osobniki nadal mogą przenosić groźne choroby. Dodatkowo szczury żyjące dziko na wolności wciąż są uważane za szkodniki gdyż żerują na zbiorach rolników.

Szczury w laboratoriach, Indiach i Chinach.

Szczur hodowlany jest za to całkowicie wolny od jakichkolwiek chorób zakaźnych, i w porównaniu do dziko żyjących szczurów, hodowlana odmiana jest znacznie bardziej inteligentna i przyjazna w stosunku do człowieka. Wszystko to stało się za sprawą szczurów laboratoryjnych, które z czasem stały się bardzo mądre i odporne na choroby. Dodatkowo dzięki różnym krzyżówkom uzyskano odmianę, która jest bardziej długowieczna niż dzikie szczury. Dla porównania szczur domowy dożywa do trzech lat podczas gdy jego dziki kuzyn osiąga połowę tego wieku. Dlatego też szczury hodowlane z laboratoryjnymi korzeniami są bardzo popularne i szeroko dostępne w większości sklepów zoologicznych. Podczas gdy w Polsce nieoswojone szczury traktuje się jeszcze jako szkodniki, to w Indiach i Chinach są traktowane jako coś dobrego. Uważa się tam bowiem, że przynoszą ludziom szczęście i sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. W Radżasthanie istnieje świątynia bogini Karni Mata, która jest miejscem schronienia dla świętych szczurów. Są one regularnie dokarmiane przez wszystkich pielgrzymów. Ciekawostką jest również fakt, że w Chinach szczur jest również znakiem zodiaku.

Szczur Hodowlany
Szczur Hodowlany i jego kupno.

Jeśli zdecydujemy się na zakup szczura, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę w jakich warunkach jest przetrzymywany i jaki ma kontakt ze sprzedawcą. Złe warunki w klatce mogą spowodować, że szczur będzie osowiały i mało energiczny, zaś zły kontakt z jego sprzedawcą może sprawić, że szczur już do końca życia będzie bał się ludzi lub ich po prostu unikał. Trzeba również dokładnie sprawdzić stan zdrowia gryzonia przed zakupem. Zaropiałe oczy, wycieki z nosa, wypryski skórne i łysiejące fragmenty sierści lub jej posklejanie, kichanie oraz dyszenie to niepodważalne dowody, że szczur był przetrzymywany w złych warunkach a jego sprzedawca lub wcześniejszy właściciel o niego nie dbał. Są to także objawy różnych chorób i jeśli już zdecydujemy się kupić takiego szczurka, koniecznie trzeba udać się z nim do weterynarza. Warto także przed zakupem sprawdzić charakter gryzonia, wcześniej przychodząc do sklepu zoologicznego kilka razy. Oswajanie szczurka to dość poważne i odpowiedzialne zadanie. W przypadku innych żyjątek klatkowych, powinno zostawić się zwierzątko na kilka dni w jego domku żeby się z nim oswoił. W przypadku wszystkich szczurów, które są niesłychanie inteligentne, powinno się zadbać żeby mieć z gryzoniem jak największy kontakt. Należy go więc brać na ręce, pokazywać mieszkanie, głaskać i pozwalać mu na drobne spacerki po kolanach lub ramionach.

Domek dla szczurka.

Szczur hodowlany koniecznie potrzebuje w swojej klatce dwóch misek, na wodę i jedzenie stałe. Trzeba jednak pamiętać żeby były one dość ciężkie, zapobiegnie to sytuacjom w którym gryzoń przewróci miskę lub wysypie jej zawartość. Takie miski muszą być również twarde i niemożliwe do przegryzienia. Z racji tego, że takie miski trzeba regularnie czyścić, zaleca się stosowanie poidełek kulkowych oraz karmideł. Oba są zawieszane na kratkach i nie wymagają częstego czyszczenia ze względu na hermetyczne zbiorniczki. Sama klatka powinna mieć minimum czterdzieści centymetrów wysokości, szerokości i długości, zaleca się jednak większą dla lepszego komfortu naszego pupila. Warto także zakupić klatkę wielopiętrową ze względu na upodobania szczurków do wspinaczki, czym więcej pięter, tuneli i kryjówek tym lepiej. Co do samej diety to nie zapominajmy, że szczurki są drapieżnikami. Jedzą więc często ale mało. Musimy jednak zadbać żeby się nie przejadał i nie tył, chudsze szczurki są zdrowsze i żyją dłużej. Karma musi być bogata w wszelkiego rodzaju zboża, i pełnić również rolę ścierania ząbków gryzonia. Jeśli karma mu tego nie zapewni, szczur szybko znajdzie sobie jakiś element klatki do gryzienia.