Dla psów

Welsh Corgi Cardigan i Pembroke

Psy rasy Corgi to energiczne i niezwykle przyjazne czworonogi wywodzące się z Wielkiej Brytanii. W Polsce są jeszcze stosunkowo mało znane, lecz hodowle tej rasy w Europie wyrastają jak grzyby po deszczu. W tym artykule przedstawimy czemu ta rasa jest tak popularna, za co zyskała serce Królowej Wielkiej Brytanii oraz dlaczego warto mieć za przyjaciela Corgi.

Dwie odmiany Corgi

Na początek należy rozróżnić dwie odmiany tej rasy: Welsh Corgi Cardigan oraz Welsh Corgi Pembroke. Cardigan mają nieco dłuższe uszy niż Pembroke, posiadają także znacznie barwniejsze umaszczenia sierści do których zaliczamy odcienie szarości, rude, pręgowane, trójkolorowe i marmurkowe. Są także nieco większe i cięższe. Pembroke mogą być za to rude, śniade i czarne podpalane z białymi łatami na piersiach i łapach. Te wesołe i towarzyskie psiaki wyróżniają krótkie łapy i krótka bądź średnia prosta wodoodporna sierść. Z natury Corgi są psami do zaganiania i zakwalifikowane są jako psy pasterskie, lecz mimo swojego temperamentu idealnie nadają się także na psy domowe.

Corgi

Mali przyjaciele Elżbiety II

Doskonałym na to przykładem jest sama Królowa Elżbieta II, która hoduje Corgi już od 1934 roku. Na chwilę obecną ma ich trzy, jednak przez całe swoje życie miała ich około trzydzieści. Mimo iż Królowa Wielkiej Brytanii posiada w swojej prywatnej hodowli Spaniele oraz Labradory, to właśnie Corgi Pembroke stały się jej nieodłączną częścią życia. Zabiera je ze sobą podczas podróży do pozostałych królewskich posiadłości. Wystąpiła nawet z jednym na rozpoczęciu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Wspaniałe charaktery

Za co ta rasa psów jest tak kochana? Oczywiście Corgi przez swoją pasterską naturę uwielbiają zaganianie, są wytrzymałe, zwinne i mimo krótkich łapek są także szybkie. Wszystko to potwierdza udział tych psów w konkursach agility. Jako domowi pupile będą więc idealnie odpędzać gryzonie z mieszkań i podwórek, a nawet lisy i inne drapieżniki są im nie straszne. Lecz ich popularność wzięła się z ich wyjątkowego charakteru. Odmiana Cardigan jest bardziej zrównoważona i lepiej współpracuje z człowiekiem chętnie wykonując jego polecenia. To właśnie ta odmiana jest często wystawiana w konkursach zręcznościowych. Pembroke ma charakter bardziej niezależny, wręcz koci, mimo iż nadal kocha swojego właściciela to nie jest tak skłonny do wykonywania jego bardziej skomplikowanych poleceń.

Dla kogo

Na końcu trzeba wspomnieć, że rasa Welsh Corgi jest rekomendowana dla bardziej doświadczonych osób. Do ich tresury potrzeba stanowczego podejścia, bowiem Corgi, a zwłaszcza suki tej rasy mają skłonności do dominajcji. Zaleca się także by te towarzyskie i energiczne czworonogi miały dostęp do ogródka, trzeba im zapewniać dużo ruchu. Zarówno Cardigan jak i Pembroke mają też skłonności do chorób dziedzicznych, takich jak dysplazja stawów biodrowych, zwichnięcie rzepki oraz dysplazja stawów łokciowych. Rzadziej chorują na zaćmę, zanik siatkówki czy niedoczynność tarczycy. Karma również musi być dobrana właściwie, ponieważ zbyt wysoka ilość białka może spowodować problemy skórne. Zaleca się indywidualny dobór karmy zależny od aktywności fizycznej, pory roku, oraz wieku pupila. Należy unikać ryżu, soi, buraków, awokado i owoców cytrusowych. Pielęgnacja Corgi nie jest trudna i wymagająca dzięki ich specyficznej zwartej i dwuwarstwowej sierści. Wystarczy twarda włosiana szczotka i metalowy grzebień o zróżnicowanym rozstawie zębów.