Dla kotów,  Dla psów

Zakupy w sklepie zoologicznym

Sklep zoologiczny to miejsce, który jako opiekunowie zwierząt odwiedzamy dość często. Mogłoby się więc wydawać, że nie ma dla nas nic prostszego niż zakupy dla naszych pupili, ale bywa to wrażeniem mylnym. Niestety, ale w niczym nie przypominają one tych w sklepie spożywczym, w którym decyzje można podejmować instynktownie, kierując się tym na co akurat mamy ochotę. Wybierając się po to co niezbędne dla naszego pupila warto jest posiadać choćby podstawowe informację, dzięki którym usprawnimy cały proces i ułatwimy pracę sprzedawcom. Oczywiście naszym zadaniem jest również to aby możliwie jak najlepiej doradzić, ale bez podstawowych informacji takich jak wielkość psa, jego wiek, uczulenia czy przebyte choroby, nie jesteśmy w stanie tego w pełni uczynić.

Co z tą karmą?

Wielokrotnie spotkaliśmy się z klientami, którzy nie pamiętali smaku, a nawet marki karmy, którą je jego pies lub kot. Określenie kształtu krokieta może pomóc, ale często jest to forma powtarzająca się w wielu karmach, co znacznie utrudnia wybór odpowiedniej marki. Ważne jest więc aby zapisać nazwę lub zrobić zdjęcie worka, co w znacznym stopniu ułatwi nam pracę. Istotna jest również kwestia składu – warto jest posiadać również fotografię przedstawiającą informacje o tym co dokładnie znajduje się w karmie. Dzięki temu w przypadku braku konkretnej marki możliwe będzie dopasowanie zamiennika jak najbardziej zbliżonego składem. Jest to ważne ponieważ nagła zmiana składu może doprowadzić do niepożądanych reakcji ze strony organizmu, w tym choćby niestrawności i biegunek.

Istotne jest również to by przed zakupem karmy – mokrej jak i suchej – poinformować sprzedawcę o ewentualnych alergiach. Wiele karm ma w swoim składzie kurczaka, na którego najczęściej uczulone są nasze pupile lub który chcemy wyeliminować z diety czworonoga. W takim przypadku należy poinformować o tym sprzedawcę, który wówczas postara się dopasować karmę bogatą w odpowiednie składniki i wartości odżywcze.

Wybór szelek i obroży

Brak informacji o karmie nie jest jedynym problemem z jakim jako sprzedawcy spotykamy się podczas naszej pracy. Często zdarzają się w sytuacje, w których klient chce kupić szelki lub obrożę, nie znając wymiarów swojego psa. Należy pamiętać, że każdy czworonóg, niezależnie od rasy, jest inny, dlatego ważne jest aby podczas zakupów podać dokładne wymiary.

Oczywiście na zakupy można wybrać się również z psem, co znacznie ułatwi dopasowanie odpowiednich szelek lub obroży, unikając sytuacji, w której zwrot lub wymiana będą potrzebne. Warto również pamiętać o tym, że nie zawsze jest to możliwe – towar bez metki lub z widocznymi oznakami użytkowania nie zostanie przyjęty. Najważniejsze wymiary jakie należy znać podczas zakupów szelek to obwód klatki piersiowej i mostka, niekiedy również obwód karku. Jest to istotne aby móc odpowiednio dopasować szelki, tak by nie były za ciasne i nie uwierały podczas noszenia, a także by nie były za luźne, przez co pies mógłby się z nich wyswobodzić. Podobne zasady dotyczą doboru obroży, w przypadku której należy znać obwód szyi.

Niezbędne informacje

Pod wieloma względami sklep zoologiczny różni się od miejsc, w których bywamy na co dzień, jednak podobnie jak w przypadku innych sklepów, warto być przygotowanym na zakupy, wspomagając się chociażby listą, na której znajdą się niezbędne informacje dotyczące naszego pupila. jak również artykuły, które chcemy kupić lub o które chcemy zapytać. Będąc w sklepie nie bójmy się pytać sprzedawców, ale zadawajmy konkretne i przemyślane pytania. Posiadając choćby podstawowe informacje znacznie ułatwimy sobie zakupy, a sprzedawcom ich pracę.