Dla gryzoni,  Dla kotów,  Dla królików,  Dla psów,  Dla ptaków

Zwierzę w prezencie świątecznym? Upewnij się, czy to na pewno dobry pomysł!

Opieka nad zwierzakiem to przede wszystkim liczne obowiązki. Wizyty u weterynarzy, wydatki związane z wyżywieniem i zapewnieniem odpowiednich warunków bytowych. Także często brak możliwości aby zabrać je ze sobą na urlop lub brak chętnych do opieki nad nim. W przypadku psów również spacery i zapewnienie im odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Szczególnie młode osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały zwierzaka, nie wiedzą z czym wiąże się opieka nad zupełnie zależną od nich istotą. To właśnie w okresie świątecznym i wakacyjnym fundacje oraz schroniska odnotowują największą ilość nowych, porzuconych przez właścicieli podopiecznych. Jeśli więc planujesz podarować komuś zwierzę w prezencie świątecznym, upewnij się, że trafi on w ręce odpowiedzialnej i przygotowanej na ten obowiązek osoby.

Zwierzę w prezencie świątecznym – to kosztuje!

Decydując się zwierzę w prezencie świątecznym należy pamiętać, że wiążą się z tym pewne, konieczne wydatki. Regularne wizyty u weterynarza, szczepienie, odrobaczanie i ewentualne zabiegi; ich koszt często może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Do tego zakup zdrowej, odpowiednio zbilansowanej karmy, zabawek i akcesoriów do pielęgnacji. Wszystko to może znacznie obciążyć budżet właściciela, dlatego ważne jest, by od samego początku był on świadom wszelkich ewentualnych wydatków związanych z pojawieniem się w jego rodzinie nowego domownika. Nawet zwierzęta takie jak króliki czy gryzonie pochłaniają duże ilości pieniędzy – one również wymagają wizyt u wykwalifikowanych lekarzy weterynarii, zakupu odpowiedniej klatki, kuwety i zdrowych pokarmów.

Zwierzę w prezencie świątecznym dla dziecka

Zwierzę prezentem dla dzieci? To obowiązki, przygotuj je na nie!

Niestety zwierzęta często są prezentem dla dzieci nieprzygotowanych na taką ilość nowych obowiązków. Mały szczeniak lub kociak zawsze będzie wzbudzał zachwyt, w przeciwieństwie do dorosłych już zwierząt. Żywa istota nie jest zabawką, którą można rzucić w kąt, pozwalając aby została pokryta grubą warstwą kurzu. Należy więc przede wszystkim odpowiednio przygotować najmłodszych członków rodzin na pojawienie się czworonoga. Nakreślić im w jaki sposób powinno się traktować nowego domownika i z czym wiąże się jego obecność. Uświadomić, że zwierzę również odczuwa, że będzie przynależeć do rodziny, a w niej nikogo się nie porzuca. Pamiętaj, że zwierzę w prezencie świątecznym nie może być niespodzianką dla wszystkich domowników! Osoby dorosłe powinny wyrazić na niego zgodę. To właśnie takie niespodzianki, na które nikt nie był przygotowany są najczęściej oddawane do fundacji i schronisk.

Zwierzę rasowe? Upewnij się, że dom, w którym się znajdzie jest dla niego odpowiedni!

Decydując się na konkretną rasę upewnij się, że będzie ona właściwa dla środowiska, w którym się znajdzie. Nie wszystkie koty lub psy są odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Inne zaś nie nadadzą się jako towarzysz osoby starszej. Wiele z nich nie sprawdzi się w przypadku osób, które większość czasu spędzają poza domem. Są też takie, które wymagają długich i aktywnych spacerów lub należy poświęcić wiele czasu na ich pielęgnacje czy tresurę. Jeśli w rodzinie ktoś uczulony jest na sierść, istnieją rasy, które będą dla niego odpowiednie. Środowisko, w którym znajdzie się zwierzę również jest ważne – na przykład duże psy nie będą czuły się dobrze w niewielkich, ciasnych przestrzeniach. W przypadku mniejszych zwierząt futerkowych, upewnij się, że klatka dla świnki czy królika, licząca minimum 100 cm zmieści się w przygotowanym dla niej miejscu, a wybieg będzie odpowiednio zabezpieczony.

Pies w schronisku, nie kupuj, adoptuj

Nie kupuj, adoptuj!

Nie ma nic złego w zakupie zwierzaka ze sprawdzonej hodowli. Jednak poza rodowodem dopuszczającym je do udziału w wystawach, nie różnią się one w żaden sposób od tych, które znajdują się w schroniskach i fundacjach. Tak samo pragną czuć się kochane i potrzebne, chcą służyć człowiekowi i być przy nim. Kupno rasowego zwierzaka często wiąże się z dużymi kosztami, podczas gdy wiele pozbawionych rodowodu czworonogów czeka na swój kochający, ciepły dom. Dorosłe psy być może tracą nieco uroku charakterystycznego dla szczeniąt, lecz tak jak one, potrzebują obdarzyć człowieka bezinteresowną i szczerą miłością. Pragnąc podarować komuś szczęście w postaci czworonożnego członka rodziny, można jednocześnie spełnić dobry uczynek, dając je również tej puchatej istocie, zapewniając jej stały, bezpieczny i kochający dom.