Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak schłodzić psa?

2021-07-08
Jak schłodzić psa?

Lato jest porą roku, której wypatrujemy planując wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu, często tak by nasz czworonożny przyjaciel mógł brać w nich czynny udział. Piesze wycieczki, wypady nad jezioro lub w góry – to nieodłączne elementy okresu wakacyjnego, które wypełniają nam te ciepłe, długie dni. Jednak lato to także czas, w którym idące w górę słupki temperatur często stają się problematyczne nie tylko dla nas, ale także dla naszych zwierząt. Psy w przeciwieństwie do ludzi nie pocą się całą powierzchnią swojego ciała. Jedyne gruczoły potowe zlokalizowane są w opuszkach łap, dlatego też aby się ochłodzić psy po prostu dyszą. Właśnie w ten sposób odprowadzają one nadmiar ciepła, jednak w upalne dni, gdy żar leje się z nieba, samo dyszenie może nie wystarczyć. Wówczas to właśnie na nas spada zadanie jakim jest sprawienie, by nasz pies przetrwał ten trudny okres. Jest to ważne ponieważ przegrzanie organizmu może prowadzić do udaru cieplnego.

Przegrzanie u psa – udar cieplny

Temperatura psa różni się od temperatury człowieka i waha się w granicach od 37,5℃ do 39℃. Jednak jeśli temperatura przekroczy 40 może to wskazywać na udar cieplny. Jak rozpoznać, że nasz pies zmaga się z udarem? Wśród objawów wymienia się nadmierne zianie, obfite ślinienie się, przyśpieszoną akcję serca, wymioty, rozwolnienie, ospałość, brak apetytu, problem z utrzymaniem równowagi, zaburzenia świadomości czy utratę przytomności. Oczywiście objawy te nie są charakterystyczne wyłącznie dla udaru, jednak w jego przypadku pojawiają się one nagle. Dlatego jeśli nasz pies wystawiony był na długą ekspozycję na słońce i zauważyliśmy wystąpienie, któregoś z tych objawów, należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki, takie jak schłodzenie temperatury ciała psa i udanie się do lekarza weterynarii. Utrzymująca się wysoka temperatura może bowiem doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, narządów wewnętrznych, a w ostateczności śmierci zwierzęcia.

Udar cieplny – co robić?

Jeśli więc podejrzewamy, że u naszego psa wystąpił udar cieplny należy niezwłocznie przenieść go w chłodne, zaciemnione miejsce, a następnie stopniowo schładzać jego ciało. Ważne jest by nie zrobić tego nagle, ponieważ może to wywołać szok termiczny – nie oblewamy więc psa zimną wodą i nie okładamy go lodem. Rozsądniejsze będzie użycie mokrych ręczników lub chłodnych kompresów, które będziemy przykładać głównie do głowy psa – to właśnie okolice pysku i uszu oddają najwięcej ciepła. Jeśli uda nam się ustabilizować stan naszego pupila należy niezwłocznie udać się do weterynarza w celu podjęcia dalszych kroków. Do takiej sytuacji może dojść zarówno w domu jak i podczas wyjazdu, dlatego niezależnie od tego gdzie się znajdujemy musimy mieć pewność, że w naszej okolicy jesteśmy w stanie znaleźć gabinet weterynaryjny.

Jak schłodzić psa?

Wraz z nastaniem upałów jest to pytanie, które zadajemy sobie najczęściej. Pragniemy ulżyć naszemu pupilowi w tym niekorzystnym dla niego okresie, często podejmując nieświadomie kroki, które mogą mu zaszkodzić. Decydujemy się chociażby na obstrzyżenie sierści, nie wiedząc, że stanowi ona bezpośrednią barierę dla ciepła i promieni słonecznych. Obcięcie jej zbyt krótko może skutkować tym, że wystawimy skórę naszego psa na szkodliwe promienie UV, pozbawiając go naturalnej bariery. Oczywiście odpowiednia pielęgnacja w lecie jest niezwykle ważna, ale zamiast decydować się na ścięcie okrywy włosowej, warto poświęcić nieco więcej czasu na jej wyczesywanie, pozbywając się kołtunów i podszerstka, które stanowią przeszkodę w odpowiedniej wentylacji skóry, w efekcie czego może dojść do rozwinięcia się stanów zapalnych.

Spacery w trakcie upałów

W trakcie upałów powinniśmy zrezygnować z długich spacerów w ciągu dnia, wyprowadzając psa jedynie „za potrzebą”. Oczywiście nie oznacza to, że całkowicie musimy zaniechać dłuższych tras, na które powinniśmy wybierać się rano lub wieczorem, gdy panujące na zewnątrz temperatury są już niższe. Podczas spacerów powinniśmy wybierać trasy zacienione, tak by nasz pupil nie był wystawiony przez dłuższy czas bezpośrednio na słońce. Unikać należy również chodzenia bezpośrednio po nagrzanych chodnikach i asfalcie. Najlepszym podłożem w trakcie spacerów będzie niewątpliwie trawa, ale aby mieć pewność, że łapy naszych pupili nie ucierpią na skutek wysokich temperatur, można je również zabezpieczyć za pomocą specjalnych preparatów takich jak VetExpert Paw Protection, Dr Seidel PAW WAX i OVER ZOO Winter Shoes. Jeśli nasz pies lubi pływać dobrym pomysłem jest również wybranie się nad wodę.

Produkty chłodzące

Szukając sposobu na ochłodę w upalne, letnie dni możemy posłużyć się również specjalnymi produktami. Na rynku zoologicznym istnieją zarówno zabawki chłodzące, które po zamrożeniu będą przez kilka godzin oddawały chłód niosący psu ulgę, specjalne kamizelki, obroże, legowiska i maty. To właśnie po te ostatnie sięgamy najczęściej. Wypełnione są zazwyczaj specjalnym żelem, który pod wpływem ciężaru ciała psa wydziela chłód. Maty te wykazują działanie przez kilka godzin, zapewniając tym samym zwierzęciu ulgę. Dostępne są w kilku rozmiarach dzięki czemu można je łatwo dopasować do potrzeb swojego psa. Dobrym pomysłem jest również zakup basenu dla psa, jeśli mamy miejsce gdzie będzie mogli go rozstawić. Dzięki temu nie tylko umożliwimy naszemu pupilowi ochłodę, ale również zapewnimy mu rozrywkę.

W czasie upałów naszym obowiązkiem jest zapewnienie psu stałego dostępu do wody, którą powinniśmy wymieniać kilkukrotnie w ciągu dnia. Bez względu na powód nie wolno zostawiać psa w samochodzie, nawet jeśli pozostawimy uchylone okna. Niezwykle szybko samochód stanie się niezwykle niebezpieczną pułapką, z której nasz czworonóg nie będzie w stanie uwolnić się sam. Jeśli kiedykolwiek spotkasz się z sytuacją, że pies został zamknięty w nagrzanym samochodzie, niezwłocznie powiadom odpowiednie służby, które mają obowiązek zareagować i przyjechać na miejsce zdarzenia. Jeśli jednak stan psa jest ciężki należy wybić szybę i uratować mu życie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 641 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Sprawnie i zgodnie z zamówieniem
2024-04-04
Wszystko jest w porządku, zamówienie zostało szybko wysłane
pixel