Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Niezbędnik psiego podróżnika

2021-06-02
Niezbędnik psiego podróżnika

Podróżowanie z psem

Jeszcze jakiś czas temu wiele osób uważało, że posiadanie psa znacznie utrudnia jakiekolwiek wyjazdy. Wiązało się to z zostawianiem go pod opieką zaufanych osób lub płaceniem za hotel dla zwierząt, co nie zawsze było korzystne dla naszego portfela. Nie chcąc zostawiać swojego pupila pod okiem niewłaściwych osób odwoływano lub nie decydowano się w ogóle na wyjazd gdzieś poza najbliższą okolicę. Jednak obecnie coraz częściej odważamy się na to, by nasz ukochany czworonóg towarzyszył nam podczas wyjazdów. W wielu miejscach, zarówno w hotelach, restauracjach, a nawet Parkach Narodowych wzrasta tolerancja wobec psów. Oczywiście decydując się na wyjazd trzeba mieć pewność, że jesteśmy w stanie zapanować nad swoim zwierzakiem, tak by nie wyrządził on żadnych szkód otoczeniu, innym zwierzętom bądź ludziom. Do każdego wyjazdu trzeba się również odpowiednio przygotować i zabrać ze sobą wszystko to co niezbędne, co znacznie ułatwi nam pobyt poza domem. Jeszcze przed wyjazdem należy zapoznać się choćby z tym, czy w wybranej przez nas okolicy znajduje się gabinet weterynaryjny. Bardzo ważne jest również by nasz pies miał ważne szczepienia, co często stanowi podstawę przyjęcia psa w danym ośrodku. Decydując się na podróż z psem stajemy więc przed trudnym zadaniem skompletowania wszystkie tego co niezbędne podczas wyjazdu. Przygotowaliśmy więc dla was krótki artykuł o tym co koniecznie należy ze sobą zabrać. Niezbędnik psiego podróżnika składa się na 10 elementów, o których trzeba pamiętać podczas każdego wyjazdu.

 

1. Szelki i smycz

Nawet jeśli na co dzień pies nosi obrożę, warto zainwestować w szelki, które będą zabezpieczać go w trakcie podróży. Sprawdzą się one nie tylko w samochodzie, umożliwiając przypięcie odpowiednich pasów, ale również podczas różnego typu rekreacji. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do obroży o wiele lepiej zabezpieczą psa. Odpowiednio dobrane uniemożliwią psu ucieczkę w stresującym dla niego momencie, dzięki swojej konstrukcji nie pozwalając na wyswobodzenie się z nich lub zerwanie ze smyczy. Również wtedy, gdy mocniej przytrzymamy psa, nie będą się one wbijały w szyję utrudniając mu oddychanie. Wiele modeli szelek posiada wmontowaną rączkę, dzięki której będziemy w stanie szybko podnieść psa w przypadku napotkania zagrożenia, na przykład węży spotykanych na szlakach. Ponadto szelki o wiele lepiej rzucają się w oczy – dzięki wyrazistym kolorom, w jakich są często uszyte wyraźnie odznaczają się na ciele psa. Gdyby pies się zgubił wyróżniające się szelki mogą przyciągnąć czyjąś uwagę. Ważne jest by pies zawsze miał przypiętą do szelek lub obroży adresatkę, co znacznie ułatwi jego identyfikację i odnalezienie właścicieli.

Smycz jest kolejnym niezbędnym elementem, który musimy mieć przy sobie zawsze, nawet jeśli nasz pies jest wyszkolony i zawsze wraca słysząc komendę. Nigdy nie wiemy kogo spotkamy, być może mijać będziemy kogoś kto boi się psów. Ważne jest również to by mieć możliwość sprawowania kontroli nad zwierzęciem na szlakach, szczególnie w Parkach Narodowych, które umożliwiają wejście z psem na swój teren wyłącznie wtedy gdy pies jest na smyczy.

2. Kaganiec

Kaganiec również powinien znaleźć się w naszym bagażu, nawet jeśli na co dzień nie jest on używany. Nigdy nie mamy pewności jak zachowa się nasz pies w sytuacji stresowej lub w wyniku nieodpowiedzialności innych ludzi, nawet jeśli poświęciliśmy naprawdę wiele czasu na jego szkolenie i wydaje nam się, że naprawdę dobrze go znamy. To przecież zwierzę, które często zachowuje się instynktownie, a w sytuacji stresowej może uznać, że najlepszą obroną będzie atak. Dlatego kaganiec musimy mieć zawsze przy sobie, szczególnie jeśli poruszamy się transportem publicznym – często jest to wymogiem i bez kagańca nie będziemy mogli wsiąść z psem do autobusu – lub jeśli wybieramy się na teren Parku Narodowego. Ważne jest by kaganiec był odpowiednio dobrany – te siatkowe, które wydają nam się najmniej inwazyjne, często są najgorszym z możliwych wyborów. Dlaczego? Ponieważ uniemożliwiają psu otworzenie pyska, a właśnie w ten sposób – wystawiając język i dysząc – pies ochładza się w gorące dni. Ponadto źle dopasowany kaganiec pies będzie w stanie łatwo zdjąć, a przecież nie taki jest cel jego noszenia.

 

3. Miska i woda

Woda, niezależnie od tego dokąd się wybieramy, jest czymś co zawsze powinniśmy mieć przy sobie. Zapewnienie stałego dostępu do wody jest jednym z kluczowych zadań każdego właściciela. Przysłuży się ona nie tylko do ochłody i zaspokojenia pragnienia, ale także uspokoi psa i wspomoże podczas kaszlu czy zakrztuszenia. W sklepach zoologicznych bez problemu dostaniemy specjalne butelki, które wyposażono w miski, dzięki czemu podanie psu wody staje się jeszcze łatwiejsze. Możemy również zaopatrzyć się w miski składane, które po złożeniu nie zajmują dużo miejsca w bagażu, są lekkie, jak również są łatwe do utrzymania w czystości.

4. Transporter - bezpieczeństwo przede wszystkim 

Transporter wydaje się niekiedy zupełnie niepotrzebny – często zdaje się nam, że ułatwia on jedynie transport psa, zabezpieczając go podczas podróży. I owszem, pełni on taką funkcję, zapewniając psu bezpieczeństwo. Jednak spełnia on również inne zadania, o których często zapominamy. Podczas podróży pies może traktować transporter jako legowisko i swoje bezpieczne schronienie, będzie go też osłaniać przed palącym słońcem zapewniając cień lub przed deszczem. Transporter może również stanowić ochronę przed komarami i innymi insektami. Może stać się także kryjówką przed innymi psami lub drapieżnikami. Transporter nie musi być tradycyjny, plastikowy – może być nim również odpowiednio przerobiona torba. Najważniejsze jest to, by ruchy psa nie były skrępowane i by mógł się on w nim swobodnie położyć. Psi transporter to także doskonałe miejsce do tego by schować tam cenne rzeczy – istnieje małe prawdopodobieństwo, że ze wszystkich toreb to właśnie transporter zostanie przeszukany lub zabrany.

5. Karma - żeby brzuszek nie był pusty

Niezależnie od tego dokąd się wybieramy, powinniśmy mieć ze sobą karmę, którą aktualnie spożywa nasz pies. Istnieje bowiem ryzyko, że w danym miejscu nie będziemy mieli sposobności zakupu tej konkretnej karmy, a nagła zmiana pokarmu mogłaby doprowadzić do wywołania niestrawności. Nawet jeśli decydujemy się na podanie zamiennika, powinniśmy mieć możliwość zmieszania go z tym, co do tej pory jadł nasz pupil. Zabranie karmy jest szczególnie ważne w przypadku psów, które muszą jeść specjalistyczne pokarmy lub tych, które mają alergie.

6. Preparaty przeciw pchłom i kleszczom

Zawsze warto jest mieć przy sobie preparaty, które wspomogą nas w walce z niebezpiecznymi pasożytami. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd należy pamiętać, że krople wykazują działanie przez 4 tygodnie, dlatego powinniśmy mieć je przy sobie podczas wyjazdu. Może okazać się, że używany przez nas preparat nie jest dostępny w danym miejscu lub ceny znacząco różnią się od tych, w których kupujemy regularnie. Poza znanymi kroplami i obrożami warto także zainwestować w spraye, które zabezpieczą psa podczas spacerów – działają one zazwyczaj kilka godzin. Ich zadaniem jest nie tylko odstraszenie kleszczy i pcheł, ale także komarów lub meszek, które również mogą stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

7. Psia apteczka - na wszelki wypadek 

Wielu psich opiekunów nie zdaje sobie sprawy z tego, że powinni posiadać wyposażoną apteczkę, dzięki której będą w stanie podjąć szybką reakcję w przypadku jakiegoś zagrożenia. Jest ona niezbędna nie tylko w trakcie wyjazdów, ale także na co dzień – często zdarzają się przecież sytuacje, gdy naszemu pupilowi coś się dzieje w święta lub dni wolne od pracy, a znalezienie otwartej kliniki nie jest wówczas zadaniem prostym. Apteczki można dostać w sklepach zoologicznych, ale można je również skomponować samodzielnie. Powinny znaleźć się w niej między innymi bandaże kohezyjne, czyli takie, które się do siebie przyklejają, kleszczołapki lub pęseta do usuwania kleszczy, nożyczki, gaza, waciki do dezynfekcji, strzykawka. W apteczce może znaleźć się również węgiel aktywny, który możemy podać w przypadku zatrucia jeśli nie znajdujemy się blisko gabinetu weterynaryjnego, jak również środek do dezynfekcji. Inne leki powinny być podawane wyłącznie po uzgodnieniu tego z lekarzem.

8. Dokumenty 

Książeczka zdrowia psa lub paszport to dokumenty, które powinny towarzyszyć nam podczas każdej podróży. To właśnie one poświadczą o tym, że pies jest zdrowy i zaszczepiony. Podczas przejazdów za granice paszport jest dokumentem, bez którego pies nie zostanie przepuszczony przez granicę. W momencie założenia to właśnie on zaczyna pełnić funkcję książeczki i gromadzi wszelkie informacje o stanie zdrowia psa. Jednak oba te dokumenty, jeśli je posiadamy, powinny znaleźć się na szczycie listy przedmiotów, które musimy zabrać ze sobą.

9. Coś znajomego

Zabierz ze sobą w podróż coś, co będzie kojarzyło się twojemu psu z domem i poczuciem bezpieczeństwa. Może to być jego ulubiony kocyk lub zabawka, dzięki której będzie on miał zajęcie podczas podróży i później. Zadbaj o to by twój pies nie miał czasu na nudę – jest ona największym wrogiem każdego psiego opiekuna.

10. Woreczki - nie zapomnij posprzątać po swoim psie! 

Jako psi opiekunowie zobowiązujemy się do sprzątania nieczystości po naszym psie niezależnie od tego gdzie się znajdujemy. Dlatego nie ważne czy idziemy z psem na spacer czy wyjeżdżamy poza miasto, trzeba mieć zawsze przy sobie rolkę z woreczkami. Nie zajmują one dużo miejsca, mogą być wrzucone również w kieszeń. Nawet jeśli mamy pewność, że nasz pies jest zdrowy, sprzątanie jest konieczne – psie odchody wyglądają nieestetycznie, a w ich pobliżu mogą bawić się dzieci lub znajdować inne zwierzęta. Odchody są źródłem niebezpiecznych bakterii, takich jak choćby bakterie E.Coli. Ponadto posiadają one kwaśny odczyn szkodliwy dla roślin i gleby.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 658 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Szybka, profesjonalna obsługa, polecam
2024-06-19
Zamówienie przygotowane do odbioru w mniej niż godzinę. Szybko, sprawnie, polecam :)
pixel