Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pomocy, mój pies zjada odchody!

2022-04-30
Pomocy, mój pies zjada odchody!

Przejawianie koprofagii przez psa to zjawisko, które jest nie tylko nieprzyjemne i nieestetyczne, ale bywa również szkodliwe. Częste zjadanie odchodów może wywołać u naszego czworonoga rozwolnienie, wymioty, zaburzenie łaknienia lub zarażenie pasożytami, a przy tym bywa niebezpieczne dla ludzi. Okazywanie czułości przez psa poprzez lizanie po twarzy lub rękach może doprowadzić do przekazania różnych bakterii i drobnoustrojów, co bywa szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych członków rodziny. Ważne jest więc by możliwie szybko podjąć reakcje i przeciwdziałać temu problemowi. Zanim jednak podejmie się jakieś kroki należy zastanowić się co może być podłożem takiego zachowania. Zjadanie odchodów może wskazywać na rozwój choroby, niedobory w diecie lub wynikać z problemów behawioralnych. W momencie wystąpienia tego problemu niezbędna jest więc wizyta u lekarza weterynarii i przeprowadzenie badań, które pozwolą wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Koprofagia występuje u szczeniąt i psów dorosłych. Jedną z najczęściej występujących przyczyn jest dieta uboga w wartości odżywcze i niedobór witamin z grupy B. Zastanawiając się nad przyczyną takiego zachowania u naszego psa, warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób jest on żywiony i czy wybrana przez nas karma dostarcza do jego organizmu wszystkich składników niezbędnych do jego prawidłowej pracy. Zjadanie odchodów może jednak wskazywać na problemy zdrowotne. Wśród nich najczęściej wymienia się:

  • - pasożyty jelitowej
  • - zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki
  • - zespół krótkiego jelita
  • - niedożywienie.

W przypadku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki przyczyną zjadania odchodów jest po prostu odczuwany przez psa głód. Dzieje się tak ponieważ niedobory enzymów trzustkowych sprawiają, że wartości odżywcze nie są przyswajane przez organizm pupila. Wówczas instynkt nakazuje mu zjedzenie odchodów z myślą o niezbędnych składnikach. Koprofagia może wynikać również z zaburzonej mikroflory jelit na przykład na skutek zażywanych w ostatnim czasie antybiotyków. Podobnie jak w przypadku ludzi, podczas kuracji antybiotykowej ważne jest wspieranie flory bakteryjnej poprzez podawanie probiotyków.

Istotne jest więc by podjąć odpowiednie kroki w celu ustalenia przyczyny takiego zachowania. Po pierwsze warto przeanalizować dietę naszego psa i wzbogacić ją o składniki bogate w minerały i witaminy. Jeśli nie mamy pewności czy w odpowiedni sposób skomponowaliśmy dietę naszego czworonoga warto skonsultować ją z lekarzem weterynarii. Wprowadzając zmiany w żywieniu nie wolno zapomnieć o obowiązkowej wizycie w gabinecie weterynaryjnym i wykonaniu niezbędnych badań, które pozwolą ustalić czy przyczyną takiego zachowania jest rozwijająca się choroba. W tym celu zaleca się przede wszystkim wykonanie szczegółowych badań krwi – morfologii oraz biochemii. Jeśli problem wynika z podłoża zdrowotnego, badania te pozwolą ustalić przyczynę i umożliwią wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Jeśli po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań i zmianie diety problem ten wciąż się utrzymuje, być może jego podłoże wynika z zaburzeń behawioralnych. Szczenięta mogą zjadać odchody naśladując w ten sposób swoją matkę – dla suk, które niedawno urodziły jest to zachowanie zupełnie normalne, które pozwala na utrzymanie czystości, a także kontrolę stanu zdrowia swoich dzieci.

Dlaczego pies zjada odchody?

Wśród najczęściej występujących zaburzeń behawioralnych można wymienić:

  • - zajadanie stresu
  • - chęć zwrócenia uwagi właściciela
  • - izolacja przez większą część czasu na małej przestrzeni
  • - zjadanie zanieczyszczeń w celu uniknięcia kary
  • - zachowania kompulsywne

W przypadku zaburzeń behawioralnych najczęściej mamy do czynienia z autokoprofagią. Występuje ona wtedy, gdy pies zjada swoje własne odchody. Może dziać się tak na przykład wtedy, gdy po nabrudzeniu w domu pies chce uniknąć kary. Kojarząc z przeszłości takie sytuacje ze zdenerwowaniem swojego opiekuna, może on zjadać własne odchody tak by zatuszować defakację w nieodpowiednim miejscu. Jej przyczyną może być również chęć zwrócenia na siebie uwagi właściciela. Pies, który został zignorowany podczas próby rozpoczęcia wspólnej zabawy może zjeść własne odchody wiedząc, że wywoła to reakcje właściciela, który wreszcie poświęci mu swoją uwagę.

Autokoprofagia może wystąpić również w następstwie nieodpowiedniego treningu. Wielu niedoświadczonym właścicielom zdarza się uczyć psa czystości, poprzez maczanie nosa psa w odchodach. Niestety takie postępowanie często ma skutek odwrotny do zamierzonego. Właśnie takie metody mogą doprowadzić do tego, że pies zje swoje odchody aby uniknąć tego nieprzyjemnego zabiegu. Odpowiednio dobrane metody nauki czystości a także cierpliwość z całą pewnością przyniosą znacznie lepsze efekty.

Wszelkie zachowania psa, w tym również koprofagię warto skonsultować z doświadczonym behawiorystą. Osoba doświadczona w treningu wskaże nam co można poprawić aby zapewnić naszemu pupilowi komfort i oduczyć go niewłaściwych zachowań.

Mój pies zjada odchody, co robić?

W walce z koprofagią najważniejsze jest ustalenie jej przyczyny. Dzięki temu można wdrożyć odpowiednie postępowanie, które pozwoli na zniwelowanie tego problemu. Istnieją oczywiście sposoby na to by wspomóc ten proces. Podczas spacerów można zakładać psu kaganiec, jednak jeśli nie są one nauczone ich noszenia może to wywołać niepotrzebny stres i jeszcze bardziej pogłębić niewłaściwe zachowania. Istnieją również suplementy, których zadbaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu mikroflory bakteryjnej, a tym samym zapobieganie zjadaniu odchodów – przykładem takiego preparatu jest między innymi VetExpert CoproVet oraz VetIQ Stool Repel. Często zaleca się również podawanie psu żwacza wołowego na przykład mielonego, który można dodać bezpośrednio do posiłku.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 631 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-10
Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie.
2024-04-09
Bardzo miła obsługa zamówienia
pixel