Dla kotów

Brak apetytu u kota

Brak apetytu u kota może być spowodowany wieloma czynnikami. Jest to duży problem, ponieważ kilkudniowa głodówka może doprowadzić do problemów z wątrobą. Dobrze jest więc jak najszybciej zidentyfikować przyczynę tego stanu.

Brak apetytu u kota

Stres – sytuacją stresową dla kota może być pojawienie się w domu nowego zwierzęcia. Kot stanie się zazdrosny lub zdenerwowany i niechętnie będzie podchodził do swojej miski. Podobnie może być w przypadku pojawienia się w domu nowego członka rodziny lub osoby obcej. Jeśli nastąpiły zmiany w harmonogramie dnia tj. kot dostaje posiłek w innych godzinach niż zazwyczaj lub posiłek podaje inna osoba. Stresujące mogą być wszelkiego rodzaju hałasy oraz nowe dźwięki zarówno w domu,  jak i na zewnątrz.

Kot wybredny – wybrednemu kotu w zjedzeniu swojego posiłku może przeszkodzić wszystko. Przede wszystkim niektóre koty zwyczajnie nudzą się karmą. Warto wtedy raz na jakiś czas podać kotu karmę o innym smaku. Można też zachęcić kota do jedzenia urozmaicając mu posiłek jakimś przysmakiem. Kotu może również przeszkadzać zapach karmy, jeśli jest zbyt intensywny lub jeśli karma zbyt długo stała w misce. W sklepach dostępne są specjalne karmy dla kotów wybrednych, które mają zachęcać do jedzenia poprzez odpowiedni kształt oraz smak i zapach. Trzeba pamiętać, że kocie miseczki powinny być zawsze czyste.

brak apetytu u kota

Poważniejsze przyczyny?

Choroby – brak apetytu u kota może być objawem różnych chorób. Jeśli dodatkowo kot szybko stracił na wadze a jego futro stało się matowe bądź wypada, należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Choroby, które mogą być przyczyną zmniejszonego apetytu to np:

– choroby nerek lub wątroby,

– choroby przewodu pokarmowego,

– choroby nowotworowe,

– choroby zębów

Pamiętajmy, że koty wychodzące z domu bardzo często polują. Karma podana przez człowieka będzie więc wtedy tylko dodatkiem. Natomiast koty starsze mogą mieć spowolnioną przemianę materii, co skutkuje zjadaniem mniejszych niż dotychczas porcji.