Dla psów

Głuchota białych psów

Głuchota białych psów jest popularnym zjawiskiem. Konkretna nazwa tej choroby nie jest precyzyjna, a chorują na nią nie tylko psy całkowicie białe ale i czworonogi z sierścią częściowo białą lub nawet z pojedynczymi białymi plamami. Oczywiście głuchota białych psów nie występuje u wszystkich czworonogów z takim umaszczeniem i zdarza się stosunkowo rzadko. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o tej chorobie.

Głuchota białych psów to genetyczna choroba

Głuchota białych psów to przede wszystkim choroba genetyczna przekazywana z pokolenia na pokolenie, może nawet się zdarzyć taki przypadek, że gen odpowiedzialny za taką głuchotę uaktywni się dopiero w którymś z kolei pokoleniu zostawiając wcześniejsze psy całkowicie zdrowe. Obecnie trudno dowiedzieć się jaki konkretnie gen temu odpowiada, przypuszcza się także, że sama głuchota białych psów dziedziczy się na kilka sposobów. Dlatego też trzeba użyć specjalistycznego sprzętu żeby potwierdzić tą chorobę u psa. Jednak dlaczego akurat białe psy są narażone na głuchotę a nie na przykład czarne lub brązowe? Wszystkiemu winne są melanocyty czyli komórki barwnikowe. To one nadają barwę sierści, skóry i tęczówek oczu. Psy białe lub o niebieskich oczach mają bardzo mało melanocytów, zaś zwierzęta albinosi w ogóle ich nie posiadają. Komórki te występują także w naczyniach krwionośnych. Niedostateczne ukrwienie ślimaka czyli wewnętrznego narządu słuchu spowodowanego melanocytami powoduje obumarcie komórek nerwowych tego właśnie narządu. Powodując nieodwracalną głuchotę białych psów.

Głuchota białych psów

Zalecenia i porady

Wrodzona głuchota białych psów została dostrzeżona u osiemdziesięciu pięciu ras psów o zróżnicowanym umaszczeniu. Dodatkowo niebieskie oczy zwiększają szansę na tą genetyczną chorobę. Niektóre źródła podają, jakoby kundle były mniej podatne na głuchotę białych psów dzięki liczniejszemu polu genetycznemu. Nie zaleca się krzyżowanie dwóch białych psów lub dwóch psów niebieskookich gdyż ryzyko głuchoty potomstwa jest wtedy niezwykle wysokie. Weterynaryjne środowiska radzą także żeby nie krzyżować już głuchych psów z innymi, zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się chorego genomu. Związek Kynologiczny w Polsce ostrzega przed takimi kojarzeniami oraz uświadamia, że niedobór melanocytów może spowodować inne mutacje prócz głuchoty jak na przykład wrodzoną ślepotę.