Dla gryzoni

Kołowrotki dla Gryzoni, zabawa czy stres?

Kołowrotki dla gryzoni stały się nieodłączną częścią klatek dla tych małych pupilów, ale czy im się to podoba? Zastanawiało Cię czy biegają z nudów, dla zabawy lub po to by spalić kalorię? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania, co więcej postaramy się dobrać odpowiedni kołowrotek dla Twojego małego pupila.

Stereotypia, czy na pewno?

Pewnie nie raz, twój mały gryzoń kręcił się w kołowrotku przez dobre kilka minut bez przerwy. W sieci na forach można znaleźć pytania właścicieli chomików i myszy, chcących dowiedzieć się czy to normalne. Duża część osób błędnie uważa, że te biegi to nic innego niż stereotypia. Stereotypia to niekontrolowane, patologiczne zachowania wynikające z życia w niewoli i związanego z tym stresu. Stereotypia u psów objawia się gonieniem własnego ogona, zaś u wilków przetrzymywanych w ciasnych klatkach – kręceniem się bez celu w kółko. Czy nasi mali podopieczni również kręcą się w kołowrotkach dla gryzoni z tego właśnie powodu? Na szczęście ktoś postanowił w naukowy sposób odpowiedzieć na to pytanie.

Kołowrotki dla gryzoni

Eksperyment z kołowrotkami

Holenderscy neurofizjologowie z Uniwersytetu w Lejdzie Johanna H. Meijer i Yuri Robbers postanowili przeprowadzić ciekawy eksperyment z zastosowaniem kołowrotków w naturalnym środowisku gryzoni. Jeden kołowrotek ustawili na wydmach, a drugi w krzakach w mieście. Następnie umocowali kamery naprzeciwko tych zabawek i w początkowej fazie kładli przy nich smakołyki by potem z nich zrezygnować. Myszy, szczury i ryjówki z początku korzystały z zabawki dla położonych tam kąsków, lecz nawet po ich usunięciu gryzonie z chęcią biegały w nowym kołowrotku. Mysz rekordzista korzystał z zabawki przez osiemnaście minut. Holenderscy naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że gryzonie korzystają z kołowrotków ponieważ taka aktywność sprawia im przyjemność. Dlatego nie musicie się martwić, gdy wasz pupil spędza swój czas w takiej zabawce.

Kołowrotki dla gryzoni

Jeśli już wiemy, że gryzonie biegają w kołowrotkach dla czystej przyjemności, możemy przejść do wyboru takiej zabawki. Trzeba przy tym pamiętać o wielkości klatki jaką posiadamy oraz o samym gryzoniu i jego rozmiarze. Można zakupić od razu klatkę z wbudowanym kołowrotkiem lub kupić zabawkę dla gryzonia osobno. Polecamy także kołowrotki typu dysk, gdzie śmiało zmieszczą się dwa gryzonie na raz.