Dla psów

Robaki u psa

O ochronie psów przed pasożytami mówi się wiele. Niestety bardzo często cała uwaga skupia się na pchłach i kleszczach, które są łatwo zauważalne ponieważ żerują na zewnątrz organizmu. Kto z nas, natomiast, słyszał o nicieniach, tęgoryjcach, włosogłówkach? Właśnie te robaki u psa zamieszkują wewnątrz jego organizmu i unikają wykrycia gołym okiem.

Robale w ofensywie

Robaki to bardzo ogólne pojęcie. W rzeczywistości jest kilka różnych rodzajów stworzeń, które mogą zadomowić się w układzie pokarmowym naszych pupili. Pośród tych najczęściej występujących są nicienie, glisty, tęgoryjce, tasiemce i włosogłówki. Zazwyczaj dostają się do psich organizmów wraz z jedzeniem – może to być świeża dziczyzna, padlina, czy cokolwiek innego co pies znajdzie poza domem, and przygotowaniem i podaniem czego nie mamy kontroli. Ważne jest także to że pchły zamieszkujące sierść naszego pupila mogą być nosicielami robaków i pies walczący z nimi często łapie je w pysk przez co dochodzi do nabycia. Jak walczyć z pasożytami zewnętrznymi doradzaliśmy tutaj.

Robaki u psa

Wczesne stadia są często bezobjawowe, dopiero zaawansowana robaczyca wywołuje wyraźne objawy. Symptomy to zazwyczaj – luźny stolec, utrata wagi, osowiałość i brak energii, wzdęcia, biegunka, wymioty, problemy naskórne i słaba, szorstka sierść. Najbardziej znaczącymi objawami są problemy żołądkowe i niekontrolowane wypróżnianie, które mogą zawierać pozostałości robaków w swojej treści.

Podejmujemy wyzwanie

Kiedy pies wydaje się podupadać na zdrowiu oczywistym (i jedynym prawidłowym) pierwszym krokiem jest wizyta u weterynarza, który wskaże lekarstwa którymi wyleczymy pupila. Jednakże nawet bez pomocy specjalisty możemy zakupić środki odrobaczające i przeprowadzić ten proces samodzielnie, z pomocą wskazań producenta. Jednym z takich środków jest Cestal, który występuje w wariantach dla psów i kotów. Tak samo Drontal możemy zakupić dla mniejszych i większych pupili. Należy pamiętać aby wybrać ilość produktu w odniesieniu do masy ciała naszego zwierzaka. Innym ważnym aspektem przeprowadzania odrobaczania jest oczyszczenie miejsca bytowania psa tak aby nie doszło do kolejnego, rychłego zakażenia. Pomimo zachowania środków ostrożności odrobaczanie powinno się powtarzać najpierw 14 po pierwszym zabiegu, a kolejne co mniej więcej 3 miesiące.