Dla psów

Cavalier King Charles Spaniel

Korzeni psów rasy Cavalier King Charles Spaniel należy doszukiwać się wśród niewielkich psów myśliwskich, które z czasem awansowały na pozycję psów do towarzystwa arystokracji. Stały się one wśród angielskiej szlachty szczególnie popularne w XVI wieku, towarzysząc damom podczas podróży powozami, ogrzewając własnym ciałem ich kolana i dłonie. Cavaliery w szczególny sposób związane były z dynastią Stuartów. Jednak do największych miłośników tej rasy należał król Karol II. To właśnie od jego imienia rasa wzięła swoją nazwę. Historycy twierdzą, że często spędzał on więcej czasu na zabawach z psami, niż na spotkaniach i rozmowach, na których ważyły się losy państwa. To on wydał dekret obowiązujący do dziś, który umożliwia psom tej rasy wstęp do wszystkich miejsc publicznych, nawet na teren brytyjskiego parlamentu. Obecność Cavalierów potwierdzają dzieła artystów takich jak Rubens, Rembrandt, czy Tycjan.

Za czasów panowania dynastii orańskiej, przestały być one popularne i zastąpione zostały przez psy takie jak pekińczyki i mopsy. Łączenie ich z tymi rasami sprawiło, że zmianom uległ ich wygląd; pysk stał się bardziej płaski, kufa zadarta a głowa się zaokrągliła.

W 20 latach XX wieku Roswell Eldrige – Amerykanin – pragnąc odnaleźć stary wzorzec fasy ufundował nagrodę w wysokości 25 funtów dla najlepszego psa i suki blenheim. Dopiero w 1926 roku otrzymał ją Ann’s Son, którego wygląd posłużył do opracowania pierwszego wzorca. W Polsce pierwszy przedstawiciel rasy pojawił się pod koniec lat 70 XX wieku.

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel usposobienie

Psy rasy Cavalier King Charles Spaniel to czworonogi o wyjątkowo łagodnym usposobieniu. Dzięki temu nadają się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak również jako towarzysz dla innych zwierząt. Cavalier jest psem energicznym, wesołym i nieprzejawiającym zachowań agresywnych. Są z reguły ufne i przyjazne, dlatego trzeba uważać, by ta otwartość wobec świata nie wpędziła go w kłopoty, na przykład poprzez narażenie się obcemu psu. Choć sprawdzą się jako towarzysze dla dzieci, warto pierw nauczyć najmłodszych prawidłowego obchodzenia się z nimi. Z łatwością przywiązują się do właściciela i źle znoszą samotność. W przypadku, gdy właściciel spędza dużo czasu poza domem warto zapewnić mu towarzystwo innego zwierzęcia – najlepiej przedstawiciela tej samej rasy. Są psami myśliwskimi, dlatego przejawianie większych aktywności fizycznych nie stanowi dla nich żadnego problemu, jednak mogą wieść spokojne, „kanapowe” życie. Często wykorzystywane w dogoterapii, przy pracy z dziećmi z niewielkim stopniem upośledzenia i podczas wizyt w szpitalach, domach opieki, czy hospicjach.

Cavalier King Charles Spaniel żywienie i pielęgnacja

Cavaliery są psami, które często przejawiają tendencję do tycia, dlatego ważne jest by dietę dostosować do ich trybu życia. Należy trzymać się konkretnej porcji i nie przekarmiać ich. Jeśli pies jest aktywny warto zapewnić mu pożywienie bogate w składniki odżywcze i energetyczne, zaś karma dla starszych i mniej aktywnych osobników powinny charakteryzować się mniejszą zawartością białka i tłuszczu. Przykładem takich karm mogą być Prize Grain Free Kaczka, Bataty i Pomarańcza i Prize Grain Free Light Pstrąg z Łososiem, Batatami i Szparagami lub Prize Cavalier King Charles Adult

Pielęgnacja cavalierów choć nie jest trudna, powinna być przeprowadzana systematycznie. Szczególną uwagę należy zwrócić na obszary pod pachami, pachwinami i w okolicy uszu, gdzie mogą w łatwy sposób tworzyć się kołtuny. W takim przypadku nie należy ich wycinać, a jedynie delikatnie rozdzielić palcami i wyczesać. W takim przypadku można posłużyć się szczotką pudlówką, grzebieniem lub furminatorem. Jeśli zaś chodzi o kąpiel, odbywać powinna się w zależności od potrzeb, z użyciem szamponu do długiej sierści. Cotygodniowej inspekcji należy poddawać podatne na infekcje uszy, a pazurki należy przycinać regularnie, najlepiej raz w miesiącu.

baner karmy

Cavalier King Charles Spaniel choroby

Decydując się na zakup Cavaliera, warto rozejrzeć się za sprawdzoną i cieszącą się dobrymi opiniami hodowlą. Wiele chorób ujawnia się w późniejszych latach życia psa, dlatego warto zwrócić uwagę na wiek jego rodziców, a także zapytać o przeprowadzone badania. Cavaliery są psami dotkniętymi przez codzienne dolegliwości takie jak odkładanie się kamienia nazębnego, czy czyszczenie gruczołu okołoodbytowego. Są jednak obciążone chorobami o podłożu genetycznymi, takimi jak: niedomykalność zastawki dwudzielnej, syringomielia, czyli jamistość rdzenia kręgowego. A także dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, głuchota, czy dystrofia rogówki. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się z psem do lekarza weterynarii.

Ze względu na dość krótki pysk w trakcie upałów są znacznie narażone na przegrzanie, dlatego podczas gorących dni nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu, a dłuższe spacery odbywać powinny się rano lub wieczorem.