Dla kotów

Cornish rex – charakterystyka rasy

Kot rasy Cornish rex pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dokładniej z Kornwalii. Nazwie miejscowości, w której zapoczątkowana została rasa zawdzięcza on pierwszy człon nazwy.

Początek tej specyficznej rasy kota datuje się na rok 1950, kiedy to Nina Ennismore zauważyła w miocie swojej kotki cztery zwykłe kocięta i piąte zdecydowanie wyróżniające się wyglądem spośród nich. Po osiągnięciu przez nie dojrzałości cechy piątego kociaka widocznie wyróżniały go spośród rodzeństwa – miał on krótką, falowaną sierść, smukłą talię i charakterystyczne, duże i nieproporcjonalne do smukłej głowy uszy. Z badań genetycznych, jakim poddano kota wynikło, że najlepiej rozmnożyć tę ciekawą kombinację genów poprzez parowanie kotów spokrewnionych. Dzięki temu urodziło się kilka kolejnych kotów, co umożliwiło rozwinięcie rasy.

Kot rasy Cornish rex – wygląd i wzorzec rasy

Kot rasy Cornish rex wyróżnia się specyficznym, nietypowym wyglądem. Jego sierść jest krótka i pofalowana, miła w dotyku i bardzo miękka. Według wzorca rasy pojawianie się włosów twardych, dłuższych i ościstych jest elementem dyskwalifikującym osobnika biorąc pod uwagę udział w wystawach. Na grzbiecie i bokach tułowia okrywa włosowa jest regularnie pofalowana. Na kończynach jest ona krótsza nisz na tułowiu, ale równie mocno falowana. Głowa według wzorca rasy powinna mieć kształt owalny, dotyczy to zarówno jej wyglądu en face jak i z profilu. Uszy są charakterystyczną cechą tych kotów, mają nietoperzowaty wygląd, są osadzone na głowie i widocznie szersze u nasady. Okrywa włosowa Cornish reksów występuje w wielu dopuszczalnych odmianach kolorystycznych. Za wady rasy uznaje się zeza, włosy okrywowe i włosy sztywne, strefy bezwłose na ciele kota oraz małe, odmienne od charakterystycznych dla wzorca rasy uszy.

Kot rasy Cornish rex – usposobienie

Cornish rex jest kotem zdecydowanie przyjaznym. Polecany jest do domów z dziećmi, ponieważ nie tylko je toleruje – ale uwielbia zabawy i jest bardzo aktywny. Z pewnością zainteresowanie nim domowników będzie mu służyć. Kiedy potrzebuje pieszczot sam o nie zabiega. Jest to kot bardzo aktywny, zdecydowanie lubiący zabawy i kontakt z ludźmi. Bardzo przywiązuje się do właściciela, może traktować wszystkich domowników na równi bądź wykazywać większe zainteresowanie i chęć obcowania z jedną osobą. Koty rasy Cornish Rex nie lubią samotności. Nie służy im długotrwałe pozostawanie w pustym domu. Jeżeli nie jesteśmy z uwagi na pracę i obowiązki w stanie być stale ze swoim pupilem – dobrze jest zapewnić mu towarzystwo w postaci drugiego kota – niekoniecznie tej samej rasy. Są to koty nazywane domatorami – z powodzeniem mogą mieszkać w domu niewychodzącym.

Koty rasy Cornish rex lubią wodę

Kot rasy Cornish rex – pielęgnacja

Koty rasy Cornish rex nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Ze względu na stosunkowo krótką sierść ich linienie jest znikome. Nie wymagają częstego czesania ani kąpieli, chociaż co ciekawe – są osobniki, które dobrze się czują w wodzie. Choćby z tego względu można zapewniać im raz na jakiś czas kąpiele. Należy jednak uważać, ponieważ rexa łatwo przeziębić. Należy wystrzegać się przeciągów w domu, a jeśli zdecydujemy się na zabranie kota na spacer – nieodzowne w chłodniejsze dni może okazać się ubranko. Cornish rex ma wyższą temperaturę ciała niż inne rasy kotów, najczęściej oscyluje ona około 39 stopni Celsjusza. Z tego względu tak przyjemne są zabawy i pieszczoty z przedstawicielami tej rasy, są one uroczymi i miękkimi termoforami. Konieczne jest obcinanie pazurów.

Mimo, iż kot rasy Cornish rex ma dyskusyjną urodę, która jednym ogromnie się podoba, a innych zdecydowanie odstręcza – koty te cieszą się coraz większą popularnością właśnie ze względu na swój niezwykle nietypowy wygląd.