Dla gryzoni

Siano w diecie gryzoni

Siano w diecie gryzoni  jest elementem niezbędnym. Bogate w błonnik pokarmowy wpływa dobroczynnie na właściwy przebieg procesów trawienia. Przeżuwając je gryzonie mogą też utrzymać prawidłową długość zębów.

Siano jest raczej ubogie w białko i tłuszcze więc jego codzienne podawanie nie spowoduje nadwagi u małych zwierząt. Zaleca się by w diecie takich zwierzątek jak np. szynszyle, świnki morskie, króliki było ono zawsze dostępne.

Siano w diecie gryzoni

Siano składa się z różnych suszonych traw. Może to być np. tymotka, stokłosa, życica. W sklepach dostępne są też mieszanki z nagietkiem, miętą, melisą itd. Najbardziej bogate w składniki odżywcze są nasiona i łodygi z pierwszego pokosu traw. Z kolei następne pokosy są bardziej miękkie i bogatsze w błonnik. Są one tez o wiele bardziej bezpieczne dla małych zwierząt domowych. Twarde siano w diecie gryzoni może spowodować skaleczenia a nawet urazy oczu u gryzoni.

Dobrej jakości sianko kupowane w sklepie powinno być barwy zielonej. Musi też charakteryzować się odpowiednim zapachem. Wystrzegajmy się siana, które czuć stęchlizną. Niedopuszczalne są także wszelkie zanieczyszczenia typu: kamyczki, grudki ziemi lub patyki. Zwróćmy uwagę, by opakowanie nie było w środku wilgotne a sama zawartość ciepła. Może to świadczyć o mającym właśnie miejsce procesie fermentacji.

siano w diecie gryzoni

Siano? Tak, ale świeże!

Siano w klatce gryzoni powinno być dostępne cały czas. Umieśćmy je tak, by zwierze miało do niego swobodny dostęp. Możemy  zaopatrzyć się w specjalne paśniki lub kule zawieszane w klatce, do których wkłada się porcję siana dla zwierzątka. Powinniśmy tez na bieżąco usuwać z klatki siano, które zostało zanieczyszczone np. moczem, bowiem szybko rozwijają się w nim bakterie. Z tego powodu siano nie jest dobrym materiałem na ściółkę do kuwety.

Bibliografia: swinkimorskie.eu, forum-szynszyla.pl