Dla psów

Żółta kokarda – potrzeba przestrzeni

Dlaczego niektóre psy mają przy obrożach lub smyczach żółte kokardy? W jakim celu się je umieszcza? Czy są one ozdobą, a może nową modą? Warto poznać znaczenie tego elementu psiej garderoby, który nadal nie jest dość popularny, by wszyscy mieli świadomość tego, co komunikuje – ale zdarza się coraz częściej w krajobrazie miejskim. Chcesz dowiedzieć się co sygnalizuje żółta kokarda? Odpowiedź znajdziesz poniżej: żółta kokarda – potrzeba przestrzeni.


Żółta kokarda – niemy komunikat

Żółta kokarda – potrzeba przestrzeni

Nie każdy wie o tym, że żółta kokarda przy smyczy czy obroży to zasygnalizowanie potrzeby przestrzeni. Chodzi tu o nasze psiaki. Każda historia jest inna – niektóre zwierzęta mają to szczęście, że rodzą się w komfortowych warunkach, są otaczane opieką i otrzymują pożywne jedzenie. Inne niestety bywają wywożone do lasu, tygodniami przebywają pod opieką wyrzuconej z domu suki, która nie jest przyzwyczajona do samodzielnego zdobywania pożywienia. Takie psy wychowują się z dala od człowieka, w atmosferze strachu i walki o przetrwanie. Jeżeli mają szczęście i zostają znalezione, to proces ich socjalizacji może być trudny i długi.

Często psy z takich warunków trafiają do głośnych, przepełnionych schronisk, gdzie ich stan psychiczny ze względu na panujące w takim miejscu warunki z trudem ulega zmianie. Istnieją oczywiście ludzie, którzy przyzwyczajają zwierzęta do obecności człowieka, dotyku, głosu. Z czasem, kiedy terapia zaczyna odnosić skutek, a zwierzęta otwierają się na człowieka nawiązuje się współpraca i można rozpocząć naukę. Komendy, grzeczne chodzenie na smyczy, brak agresji – o tylko kilka aspektów, z którymi zmagają się na co dzień wolontariusze schronisk. Pies, który zdoła po takich przejściach zaufać nowemu właścicielowi może mimo wszystko borykać się z problemami adaptacyjnymi. Każda nowa osoba, nowy zapach może okazać się zapalnikiem wyzwalającym stres czy agresję.

Niektóre psy cierpią na różne przewlekłe dolegliwości, które sprawiają ból, apatię i problemy motoryczne. Takie zwierzęta cierpią, a rutyna dnia codziennego bywa dla nich przytłaczająca. Każdy moment, który odbiega od tej codziennej rutyny może być niezwykle stresujący dla czworonoga. Złamana łapa, przewlekłe problemy żołądkowe, chroniczny stres, przebyte zabiegi, operacje czy problemy z układem krążenia to wystarczające obciążenie dla psa. Wszelkie zmiany, nowe osoby w otoczeniu czy zapachy związane z nieznajomymi zwierzętami mogą spotęgować uczucie niepokoju i pogorszyć samopoczucie pupila. I właśnie w takich sytuacjach żółta kokarda sygnalizuje potrzebę przestrzeni.

Każdy pies jest inny. Ich charaktery są niezwykle podobne do ludzkich – diametralnie mogą różnić się nawet szczenięta z tego samego miotu. Czasami pies akceptuje wyłącznie swojego właściciela, a na każdą obcą osobę może reagować agresją. Takie zachowania mogą wynikać z przebytej traumy, jednak nie muszą być jej świadectwem. Nie wszystkie psy są towarzyskie, podobnie jak nie wszystkie koty lubią chodzić własnymi ścieżkami. Bywają zwierzęta, które na spacerach aż rwą się do innych psów i ludzi, są jednak i takie, które wszelkich kontaktów unikają.

Jak ułatwić psu przechodzenie trudności zdrowotnych lub behawioralnych?

Jak zachowywać się na spacerze z psem, który ma problemy socjalizacyjne? Zdecydowanie dać mu czas. I zawiązać przy obroży żółtą kokardę. Upominać osoby, które naprzykrzają się naszemu pupilowi i grzecznie uświadamiać je, co oznacza ta „psia ozdoba” w słonecznym kolorze. Co zrobić, kiedy my lub nasze dziecko nie możemy pozwolić sobie na pieska, ale „jest tyle ślicznych piesków do głaskania w parku”? Zawsze należy zapytać właściciela, czy on i jego pies życzą sobie kontaktu z obcym człowiekiem. Zgoda lub odmowa będą kluczowe w dalszym postępowaniu. Pamiętaj! Dzieci powinno się trzymać z daleka od obcych psów.

Jak się zachować?

Niektóre psy na co dzień nie przebywają z dziećmi, w konsekwencji czego sam właściciel może nie wiedzieć, jaki jego pupil ma do nich stosunek. Jeśli obcy człowiek podchodzi zbyt blisko do psa, którego widzi po raz pierwszy – trudno się dziwić, jeśli ten drugi warknie, zaszczeka lub nawet spróbuje ugryźć. W takich sytuacjach często pojawiają się nerwy i pretensje, ale czy słusznie osoba wyciągająca rękę do obcego psa, nierzadko przed tym przestrzegana może mieć pretensję do jego właściciela o to, że pies poczuł się zdenerwowany czy zareagował agresją na nowy, nieznany bodziec?

Żółta kokarda sygnalizuje potrzebę przestrzeni.

Jeżeli Twój pies ma pewne problemy, nad których przezwyciężeniem stale pracujecie – przywiąż mu do smyczy żółtą kokardę. Adaptacja w nowym środowisku, rekonwalescencja, przekonanie się do innych zwierząt to rzeczy, na które potrzeba czasu. Żółta kokarda – potrzeba przestrzeni!

Yellow Ribbon

Jeżeli widzisz psa z żółtą kokardą nie zaczepiaj go. Nigdy nie wiadomo, co musiał przejść w życiu, by znaleźć się dziś dokładnie w tym miejscu i czasie, w którym jesteś Ty. Żółta kokarda to nie ozdoba. To jeden z prostych komunikatów:

„Wychodzę z choroby”

„Uczę się akceptować świat dookoła mnie”

„Boję się dzieci – mogą pociągnąć mnie za ogon i ucho, a obcy dotyk mnie stresuje”

„Właśnie otrzymałem wspaniały, nowy dom. Tylko mojemu panu ufam bezgranicznie”

„Na stres reaguję agresją. Mogę zrobić Ci niechcący krzywdę”.

„Przechodzę szkolenie. Nie rozpraszaj mnie.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *