Dla kotów

Żywienie kociąt – jak zapewnić młodemu kotu zdrowy rozwój?

Dieta bogata w składniki odżywcze jest niezbędna, by zapewnić zwierzakowi długie, zdrowe i szczęśliwe życie. Koty są mięsożercami o specyficznych potrzebach żywieniowych. Ich organizmy przystosowane są do przyjmowania pokarmów bogatych w białko i tłuszcze zwierzęce, ograniczonych lub całkowicie pozbawionych produktów pochodzenia roślinnego. Komponując jadłospis właściciele kotów powinni pamiętać, że razem z pokarmem muszą mieć one dostarczone składniki, które ich organizmy nie potrafią same syntezować. Takimi składnikami jest tauryna, witamina A pochodzenia zwierzęcego i kwas arachidonowy. Tauryna jest szczególnie istotna, ponieważ jej niedobór prowadzić może do poważnych schorzeń kardiologicznych, takich jak kardiomiopatia, problemy z układem trawiennym i schorzenia rozwojowe kociąt. W naturze źródłem tauryny dla dzikich drapieżników jest mięso mysie. Jednak w diecie skomponowanej dla udomowionych kotów najbogatsze w ten cenny składnik jest mięso indycze oraz morskie bezkręgowce i ryby. Żywienie kociąt musi być jednocześnie zróżnicowane, co pozwoli w przyszłości uniknąć problemów z doborem karmy i bogate w niezbędne dla ich rozwoju składniki odżywcze.

Potrzeby żywieniowe kociąt

Żywienie kociąt w pierwszych tygodniach ich życia

Przez pierwsze tygodnie swojego życia kocięta żywią się tylko i wyłącznie mlekiem matki. Jest ono bardzo bogate w białko, co wpływa znacząco na ich wzrost. Dodatkowo naturalne przeciwciała występujące w siarze chronią przed groźnymi chorobami zakaźnymi. Gdy dokarmianie osesów z jakiegoś powodu jest konieczne, należy podawać im preparat mlekozastępczy za pomocą niewielkiej butelki wyposażonej w smoczek. Niezależnie od wieku kota, podawanie mleka krowiego nie jest wskazane. Nie jest ono przez nie odpowiednio przyswajane, a w dodatku zawiera dużą ilość cukrów. Po ukończeniu przez kocięta czwartego tygodnia życia, można powoli rozpocząć proces odstawiania od mleka matki, pamiętając jednak, że minimum do ukończenia drugiego miesiąca, powinno być ono wciąż obecne w ich jadłospisie.

Wprowadzanie pokarmów stałych

Wprowadzanie pokarmów stałych rozpocząć można od niewielkiej ilości karmy mokrej lub rozmoczonej w wodzie karmy suchej. Zaleca się jednak sięganie po pokarmy mokre, ponieważ karma sucha charakteryzuje się niską wilgotnością, nie dostarczając do organizmu wody, co w przypadku kotów jest niezwykle istotne. Odpowiednie nawodnienie pozwoli uniknąć schorzeń układu moczowego, najczęściej dotyczących nerek i pęcherza. Należy jednak pamiętać, by do żywienia kociąt nie wprowadzać szybko zbyt wielu pokarmów, ponieważ ich niedojrzały jeszcze układ trawienny może mieć problem z przyswojeniem zbyt zróżnicowanej diety.

Żywienie kociąt starszych

Kocięta, które po ukończeniu odpowiedniego wieku zostały już odstawione od mleka matki, żywią się już wyłącznie pokarmem stałym. Należy pamiętać, by podczas zakupu kierować się przede wszystkim jakością. W żywieniu kociąt ważne jest by pokarm zawierał odpowiednio zbilansowaną ilość białka, tłuszczu, węglowodanów i witamin. Na rynku obecnych jest wiele karm zarówno suchych, jak i mokrych, które sprzyjać będą prawidłowemu żywieniu kociąt. Coraz częściej można spotkać na rynku karmy suche, których proporcje składników odżywczych są odpowiednio zrównoważone, a ich formuła wspomaga dodatkowo wzrost i odporność kociąt. Niektóre karmy zawierają również środki odkłaczające, co jest ważne w przypadku kotów, które nie będą wychodzić na zewnątrz i oczyszczać sobie układu pokarmowego z zalegających kul włosowych w naturalny sposób.

Karmy odpowiednie dla kociąt

Część z karm obecnych na rynku przeznaczona jest również dla kocich matek lub kotów dorosłych. Jedną z takich karm jest Acana Pacifica Cat & Kitten bogata w różnorodne mięsa rybie, które są źródłem białka i kwasów Omega3 i 6. Fitmin Purity Kitten to również karma dla ciężarnych kotek, oraz kotek karmiących młode. Bezzbożowa formuła jest bezpieczna dla delikatnego układu pokarmowego młodego organizmu. Bogata w indyka karma dla kociąt od firmy Dolina Noteci, jest przykładem dobrze zbilansowanej mokrej karmy. Indyk dostarcza do organizmu niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania tauryny, oraz witaminy z grupy B, które odpowiadają za zdrowie skóry i piękny wygląd sierści kociaka. Josera Paté Kitten, jest mokrą karmą, która dzięki dużej zawartości mięsa będzie źródłem białka. Dodany do składu olej z łososia dostarczy do organizmu nienasyconych kwasów Omega3 i 6. Dodatkowo zawarte w składzie dietetyczne włókna zapobiegać będą tworzeniu się kul włosowych.

Kontrola przyrostu masy ciała

O tym, czy kocięta rozwijają się prawidłowo świadczyć będzie między innymi ich przybieranie na wadze. W zależności od etapu wzrostu, a także rasy, szacuje się, że dzienne przyrosty masy ciała powinny wynosić od 10 do 30 gramów. Żywienie kociąt wymaga aby dostarczyć im odpowiednią ilość kalorii. Kocięta zazwyczaj są bardzo aktywne, a energie spalają również w procesie wzrostu. Ważne jest, by podawany im pokarm był odpowiednio kaloryczny. Regularna kontrola masy ciała jest bardzo ważna i pomoże stwierdzić, czy ilość dostarczanych do organizmu kalorii jest odpowiednia. Pozwoli to uniknąć przekarmienia, którego skutkiem może być nadwaga, stanowiąca duże obciążenie dla organizmu.